VEĽKÁ RECENZIA + 41 DETAILNÝCH FOTOGRAFIÍ

Samsung SGH-E720: kvalitné véčko s MP3 prehrávačom za atraktívnu cenu

Samsung v spolupráci s operátorom T-Mobile toto leto prekvapil uvedením dobre vybaveného telefónu SGH-E720. Ako obyčajne, ide o elegantné a dobre spracované véčko

. Aké teda je? Testovali sme pre vás verziu určenú práve pre T-Mobile s personalizovaným softvérom.

Dizajn a klávesnica
Samsung SGH-E720 sa nápadne podobá na svojho predchodcu E700, ktorý sa objavil aj v dotovanej ponuke slovenských operátorov. Má elegantný dizajn, výrobca použil striedmu kombináciu matnej čiernej a matnej striebornej farby, ktorá telefónu veľmi pristane.
Telefón má na prednej strane nápadné dve veľké diódy okolo očka fotoaparátu, ktorými možno prisvietiť fotografovaný objekt. Pod nimi sa nachádza veľký náhľadový OLED displej.
Pod displejom pribudli praktické tlačidlá na ovládanie MP3 prehrávača, ktoré z telefónu urobili multifunkčné multimediálne zariadenie.
Na pravom boku je len jedno tlačidlo na spustenie fotoaparátu a záznam obrazu. Naľavo sú tlačidlá na ovládanie hlasitosti a praktickou krytkou zakrytý konektor na slúchadlá. Ten však nemá štandardnú koncovku a treba použiť len originálne slúchadlá od Samsungu.
Na ľavej strane vrchného krytu sme si všimli otvor mikrofónu, ktorý je aj označený skratkou MIC. Trochu nám unikol zmysel umiestnenia, po otvorení telefónu je mikrofón umiestnený v oblasti ucha.
V spodnej časti telefónu je krytkou vybavený systémový konektor. Hore je len otvor na šnúrku. Zadnú stranu tvorí len kryt batérie s výrazným vylisovaným logom výrobcu.
Telefón sa veľmi ľahko otvára vďaka pružinke v kĺbe. Kĺb je hodne zasadený do tela a v otvorenom stave má pomerne veľké a ostré rohy. Klávesnica má nezameniteľný dizajn Samsungu. Vo vrchnej časti je päťsmerové ovládacie tlačidlo, tri funkčné tlačidlá a štandardné dve tlačidlá na prijatie a ukončenie hovoru.
Klávesnica je štylizovaná do polkruhu, jednotlivé klávesy zapustené do povrchu telefónu sú od seba oddelené pochrómovanými lištami.
Ako obyčajne, klávesnica sa veľmi komfortne ovláda, tlačidlá sú dostatočne veľké a dobre reagujú na stlačenie. Podsvietené sú ľadovobielou farbou.

Displej
Náhľadový OLED displej má rozlíšenie 96 x 96 bodov. Má dve časti – navrchu sú dva monochromatické riadky, ktoré svietia modrozelenou farbou. Zobrazujú sa na nich informácie o sile signálu, stave batérie, prijatách SMS a dopĺňa ich čas. V zatvorenom stave telefónu táto časť displeja svieti trvale, no ak by vás to obťažovalo, možno túto vlatnosť vypnúť. Spodná časť displeja je už plnofarebná a zobrazí až 65000 farieb. Používa sa predovšetkým ako hľadáčik fotoaparátu, ale možno na ňu umiestniť aj tapetu. Ak si zapnete MP3 prehrávač, na tomto displeji sa zobrazí graficky veľmi podarený ekvalizér.
Bohužiaľ, výrobca z neznámych dôvodov neumožňuje nastaviť dĺžku podsvietenia displeja a fabrické nastavenie je príliš krátke. Táto vlastnosť v spojení s nešťastným umiestnením informácie o neprijatých hovoroch do spodnej časti displeja bude prekážať nejednému používateľovi.

Hlavný displej patrí už tradične k špičke ktorá je momentálne na trhu. Má rozlíšenie 176 x 220 bodov, zobrazuje 262000 farieb. Má veľmi slušné zobrazenie, výborne interpretuje bielu farbu bez rušivého zafarbenia a vďaka vysokému rozlíšeniu má veľmi jemnú kresbu. Nastaviť si môžete jas a dĺžku podsvietenia. Na displeji sa zobrazuje 10 riadkov – tri stavové a sedem riadkov textu.

Ovládanie
Samsung SGH-E720 má nový softvér, v ktorom výrobca odstránil väčšinu neduhov. Kritizovali sme ich napríklad v nedávno recenzovanom modeli SGH-X640. Na ovládanie menu postačuje päťsmerové tlačidlo doplnené o dve funkčné tlačidlá + tlačidlo „C“.
Päťsmerové tlačidlo ohraničené pochrómovanou lištou je zapustené do povrchu, v jeho strede sa nachádza mierne vyvýšené potvrdzovacie tlačidlo, opäť v úprave chróm. Celý blok kláves presne reaguje na stlačenie a stredové tlačidlo má konečne funkciu potvrdenia voľby a nie spustenia internetu, ako to bolo v starších modeloch.
Novinka sú tri tlačidlá na prednej strane telefónu pod displejom – dlhým stlačením tlačidla PLAY spustíte MP3 prehrávač, ktorý hrá aj v zatvorenom režime telefónu. Okrem tlačidla PLAY/STOP nájdete dve tlačidlá na preskakovanie alebo pretáčanie skladieb vpred a vzad.

Menu telefónu
Testovaný telefón bol upravený pre T-Mobile, ale verzia v bežnom predaji sa odlišuje len v detailoch, hlavne tým, že má vlastnú grafickú tému charakteristickú pre Samsung (veľa farieb, tieňov a prechodov, T-Mobile je podstatne striedmejší).
Do menu sa dostanete stredným tlačidlom päťsmerového bloku, hlavnú skupinu tvorí 9 ikon: aplikácie, moje média, hovory, kontakty, t-zones (internet), správy, organizér, fotoaparát a nastavenia.
Nový softvér sa podstatne lepšie ovláda a E720 tak nemá chybu. Jednotlivé ikony sú animované. Submenu je textové, jednotlivé riadky možno navoliť aj stlačením príslušného poradového čísla na klávesnici. Nechýbajú praktické bublinky, ktoré ukazujú dodatočné informácie. Novinka sa skrýva pod zeleným tlačidlom – po jeho stlačení sa zobrazí pekne urobený prehľad hovorov.
Zaujímavá je aj ďalšia novinka – vertikálny pohyb v záložkách menu. Tento nápad, ktorý vo svojich telefónoch napríklad používa roky aj Alcatel podstatne zrýchli pohyb a prepínanie záložiek/funkcií.


Funkcie
Model E720 patrí k najlepšie vybaveným véčkam výrobcu, v telefóne nájdete všetko potrebné, chýbal nám v ňom iba EDGE. Ale poďme poporiadku.

Kontakty
Do telefónneho zoznamu sa dostanete konečne štandardným spôsobom – aspoň vo verzii určenej pre T-Mobile. Prístup pravým funkčným tlačidlom, ktorý nájdete vo všetkých ostatných modeloch Samsungu nahradil prístup stlačením päťsmerového tlačidla smerom dole + samostatná ikonka v menu.
Takisto odpadlo jedno dialógové okno navyše, ktoré v iných modeloch otravovalo život používateľom a teraz sa na obrazovke objaví najprv vyhľadávací riadok a pod ním sú zoradené kontakty podľa abecedy. Telefón dokonale spolupracuje so SIM kartou a záznamy sú zmiešané, každý je označený príslušnou ikonou. Ku každému kontaktu možno priradiť 11 položiek, zaradiť ho do skupiny (skupín možno vytvoriť ľubovoľný počet), priradiť k nemu zvonenie a obrázok volajúceho. Telefón podporuje aj funkcie „rýchle vytáčanie“ a „moja vizitka“.
Do pamäte vojde 1000 kontaktov.

Správy
E720 podporuje štandardne SMS, MMS a e-maily. SMS môže mať dĺžku až 1836 znakov, tie sa na displeji priebežne počas písania odpočítavajú. Nechýba ani slovenský slovník T9. MMS editor je jednoduchý a neodlišuje sa od toho, ktorý výrobca použil aj v iných modeloch. E-mail podporuje všetky dôležité protokoly, no má problémy s diakritikou.

Manažérske funkcie
Takmer všetky manažérske funkcie sa skrývajú pod položkou Organizér v menu. Je tam kalendár, budík, synchronizácia PIM, svetový čas, kalkulačka, prevodník veličín, stopky a odpočítavanie času.
Kalendár je tradične na dobrej úrovni, príjemné grafické prostredie a množstvo funkcií. Záznamy možno zobrazovať v dennom alebo týždennom režime. Vytvoriť môžete až 4 druhy záznamov: plánovač, narodeniny, poznámka a „urobiť“. Všetky druhy záznamov sú potom prehľadne oddelené a dajú sa triediť podľa kategórií. Veľmi dobre je riešené aj vymazávanie záznamov podľa viacerých kritérií: vybrané, periódy, tento mesiac, všetky. Pribudol aj prehľad zmeškaných upozornení. Do pamäte sa vojde až 400 záznamov, po 100 v každej kategórii. Budík má tri rôzne režimy. Ranné budenie možno nastaviť len na pracovné dni alebo na každý deň, či na každý deň s výnimkou nedele. Ďalšie dva režimy fungujú len na dvoch nastaveniach – denne alebo jednorazovo. Telefón sa dokáže aj sám zapnúť.
Synchronizácia PIM slúži na jednoduchú synchronizáciu všetkých údajov s PC, nastaviť sa dá buď pripojenie cez USB alebo cez Bluetooth.
Aplikácia svetový čas ukazuje časové pásmo na mape sveta a nastaviť si môžete dve miesta naraz. Úplne nová aplikácia kalkulačka prakticky využíva päťsmerové tlačidlo a veľmi dobre sa s ňou pracuje. Má však len základné funkcie. Prevodník dokáže prepočítať šesť základných veličín (perlička na pobavenie: v aplikácii je chyba, namiesto názvu „objem“ sa pri lokalizácii ktosi sekol a je tam „hlasitosť zvonenia“ :)).
Stopky majú rozšírený režim a dokážu zaznamenať postupne až štyri časy – telefón sa tak hodí aj telocvikárom na školách :)
V telefóne je aj hlasový záznamník s efektne spracovaným grafickým prostredím. Zaznamená až hodinu vo formáte AMR.

Súborový manažér
O súborovom manažéri v telefóne vlastne nemožno hovoriť – pod položkou menu Moje média sa schováva len jednoduchý prehľad obrázkov, hudobných súborov, hier, videí a iných súborov v telefóne. Súbory nemožno presúvať, resp. pracovať s nimi ako v plnohodnotnom súborovom manažéri.

Java hry
V telefóne sme našli štyri Java hry – E720 podporuje Javu v MIDP 2.0: Bobby Carrot (behačka, zajačik zbiera mrkvičky a prekonáva nástrahy), Airship Racing (lietate s balónom, zbierate bonusy a vyhýbate sa bombám), Arch Angel (efektná strieľačka s lietadlom vo vlastnom pohľade), Freekick (futbal – strieľate na terč v bráne). Všetky hry sú prekvapujúco veľmi rýchle, graficky veľmi pekne zvládnuté a majú bohatý zvukový podklad.

Aplikácie
V telefóne sme nenašli žiadne aplikácie okrem spomenutých v manažérskej výbave.

Personalizácia
Samsung SGH-E720 ponúkaný v sieti T-Mobile neponúka na výber žiadne ďalšie grafické štýly menu. Dokonca aj prefarbenie pozadia v menu neodporúčame, keďže niektoré grafické prvky T-Mobile sú v telefóne nastavené natvrdo. Zmeniť si, samozrejme, možno obrázky v podobe tapety.
Fanúšikovia kvalitných polyfonických zvonení si zgustnú - tento model podporuje až 64 tónov a na kvalite zvuku je to aj počuť. Predvolené zvonenia v telefóne sú už tradične veľmi veľmi dobré a komu nestačia, ten si môže ako zvonenie zvoliť ľubovoľnú MP3. Slovo „ľubovoľnú“ zdôrazňujeme – zvonenie nie je obmedzené ani dĺžkou, ani bitrate skladby, telefón prehrá doslova všetko.

Multimédiá
V telefóne nájdete plnohodnotný MP3 prehrávač s pekným grafickým prostredím a ekvalizérom, ktorý sa zobrazuje nielen na hlavnom, ale aj na náhľadovom displeji.
MP3 prehrávač má tri grafické skiny, väčšina funkcií sa ovláda päťsmerovým tlačidlom. Nastaviť možno štyri módy hudobného ekvalizéra, opakovanie, shuffle, 3D zvuk. Prehrávač umožňuje vytvárať playlisty. Pri hlasnom móde hrá hudba z hlavného reproduktoru, kvalita reprodukcie je skôr priemerná. Reproduktor nemá žiadne hĺbky a zvuk je tak dosť plechový. Lepšie výsledky získate prostredníctvom pribalených slúchadiel, no sme presvedčení, že slúchadlá reprodukujú hudbu v režime mono. Zároveň treba podotknúť, že majú priemerný zvuk. Škoda, že výrobca nepoužil bežný mini-jack konektor, aby sa dali k mobilu použiť aj kvalitnejšie slúchadlá.

Dáta
Samsung SGH-E720 podporuje GPRS triedy 10, má WAP 2.0. Bohužiaľ, EDGE chýba a je to trocha škoda (ak požadujete EDGE, odporúčame slider SGH-D500e, ktorý má veľmi podobnú výbavu a rovnaké používateľské prostredie).
V základnej výbave véčka je Bluetooth. Bluetooth ponúka slušné možnosti nastavenia a prenosy dát prebehli bezchybne, vyčítať mu možno len trocha prehnané množstvo dialógov na potvrdenie, ktoré pri každom prenose dát otravovali život a vyžadovali si pozornosť.

Synchronizácia
Telefón možno synchronizovať s PC prostredníctvom USB kábla alebo Bluetooth, výrobca dodáva zdarma softvér.

Pamäť
Interná pamäť v telefóne dosahuje hodnotu 82 MB. Na bežnú prácu bohate postačuje, no na to, aby telefón nahradil MP3 prehrávač je zas primalá. Škoda, že výrobca do telefónu neintegroval pamäťovú kartu, ultramalá T-Flash by nezabrala veľa miesta a veľmi by sa hodila.

Fotoaparát
V telefóne je fotoaparát s rozlíšením 1,0 megapixelu (1152 x 864 bodov). V základnom móde možno pohybom päťsmerového tlačidla nastaviť jas a 10-násobný digitálny zoom.
V nastaveniach možno nastaviť podstatne viac parametrov: jednu snímku, sekvenčné snímanie (6, 9 alebo 15 snímok po sebe v dvoch úrovniach kvality) alebo zložený obraz. K dispozícii sú aj tradičné farebné efekty ako sépia, negatív a pod. Obrázky možno vložiť do rámčekov, nastaviť 5 veľkostí fotografie, 4 úrovne kvality či zvoliť, či bude ako hľadáčik slúžiť celá plocha displeja. Vybrať si môžete aj 5 zvukov uzávierky, prípadne všetky zvuky vypnúť. Nechýba samospúšť. Scénu si možno privietiť dvomi silnými LED diódami.
Fotografie sú však len priemerné s nevýraznou kresbou – držia sa však štandardu v tejto triede mobilných fotoaparátov.

Batéria
Výrobca v telefóne použil batériu Li-Ion, ktorá je integrovaná v zadnom kryte s kapacitou 1000 mAh. Výrobca uvádza výdrž 260 hodín v pohotovostnom režime a 7 hodín hovoru. Pri bežnom používaní vám telefón vydrží na jedno nabitie príjemných 5 dní. Samozrejme, so zvýšenou spotrebou počítajte pri používaní MP3 prehrávača a Bluetooth.
Samsung tiež v modeli E720 použil nový druh nabíjačky – je tenšia ako predchádzajúci model a nedá sa tak použiť so staršími telefónmi. V tele konektora je dióda, ktorá červenou alebo zelenou farbou indikuje stav nabíjania.

Celkové hodnotenie
Samsung SGH-E720 možno s pokojným svedomím označiť za šampióna vo svojej triede. Odstránené slabiny operačného systému spravili z telefónu dobre vybavené multifunkčné zariadenie. Vysoká kapacita pamäte bude postačovať na bežnú prácu, bohužiaľ, fanúšikom MP3 v telefóne bude chýbať pamäťová karta. Ak by ju Samsung SGH-E720 mal, so svojimi rozmermi a váhou by dnes na našom trhu konkurenta určite nenašiel. Za pozornosť stojí aj zaujímavá dotovaná cena – Samsung sa musel prispôsobiť trendu na trhu a jeho telefóny už nepatria medzi najdrahšie. V T-Mobile sa začína na na 5490 Sk a to už stojí za pozornosť.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.

KULTÚRA

Kunsthalle svieti na červeno. Konflikty so stopou krvi cítiť aj v Bratislave

Svet je šokujúci, vraví umelkyňa z Brazílie.

Neprehliadnite tiež

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nabíjanie elektromobilov nemusí byť v budúcnosti zložitejšie ako tankovanie paliva.

Pilot vletel do oka hurikánu. Pozrite si zábery Irmy či Marie z vesmíru

Maria je už druhý hurikán piatej kategórie za posledný mesiac.

Austrália zažila najteplejšiu zimu, prispela k tomu zmena klímy

V správe sa uvádza, že počas zimných mesiacov zaznamenali v krajine viac ako 260 rekordov spojených s teplom a slabými zrážkami.

Populárny program CCleaner šíril škodlivý vírus, ako sa chrániť

Program CCleaner existuje pre Windows aj Android.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 2. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 3. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 4. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 5. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 6. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 7. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 8. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 9. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 10. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 1. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 9 133
 2. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 552
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 067
 4. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 828
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 801
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 797
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 664
 8. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 1 022
 9. Ušetrite až 60 % nákladov na elektrinu využitím slnečnej energie 1 003
 10. Obchodné centrum Galéria Shopping Košice 718