iPhone 14 Pro
Produkt na test poskytla spoločnosť Telekom
Vo svete prémiových smartfónov má Apple svoj vlastný svet, plný oddaných fanúšikov ochotných každý rok meniť svoje drahé modely.
Tam, kde sa firmy predbiehajú v počte megapixelov, sa iPhone konečne odpútal od čísla 12, neprekáža mu polovičná kapacita operačnej pamäte a na americkom trhu dal zbohom klasickým SIM kartám.
Ani tento rok sme sa nedočkali výraznej zmeny dizajnu a najväčší záujem vyvolala úprava výrezu na displeji. A pokojne by sme mohli napísať, že sa nám Apple znova pokúša predať ten istý, len trochu inak preleštený smartfón.
No iPhone 14 Pro patrí zaslúžene k špičke prémiových smartfónov a zákazníkom aj tak neprekáža, že v niektorých smeroch konkurenciu stále len dobieha. Výsledný mix je totiž vždy dokonalý práve pre danú cieľovú skupinu.
Rovnaký dizajn, nudné farby
Apple sa k výraznej zmene dizajnu stále nechystá, posledné roky vidíme len menšie kozmetické zmeny. Aktuálny koncept je aj napriek tomu stále vynikajúci, aj keď už opozeraný.
TIP: Pozrite si ďalšie odborné recenzie a cenu smartfónu iPhone 14 Pro v našej službe Recenzie.SME.sk.
Kombinácia kovového rámu a skleného sendviča je v rukách Apple spracovaná bezchybne a prechod zo staršej generácie je absolútne bezbolestný. Jediná výhrada môže smerovať k dostupným farbám.
iPhone 14 Pro si môžete kúpiť v čiernej, bielej, zlatej a fialovej farbe. Tmavá zelená a svetlá modrá pri iPhone 13 Pro sú výrazne zaujímavejšie, a tak môžeme len dúfať, že Apple časom pridá aj ďalšie farebné alternatívy.
Na zadnej strane viditeľne podrástol ostrovček s trojitým fotoaparátom. Je znova o niečo väčší, mohutnejší a trošku komplikuje používanie smartfónu bez obalu. Napríklad niektoré bezdrôtové nabíjačky môžu mať problém so spustením nabíjania, keďže zadná strana smartfónu nie je od plochy nabíjačky rovnomerne vzdialená.
Vyváženie hmotnosti je napriek tomu stále dobré a smartfón môžete pohodlne ovládať aj jednou rukou. Vo svojej kategórii kompaktných prémiových modelov veľkú konkurenciu nemá, väčšina zápasí s väčším modelom 14 Pro Max.
Displej nového iPhonu patrí stále ku špičke z každého pohľadu. Pri uhlopriečke 6,1 palca má dostatočne jemné rozlíšenie 1179 x 2556 bodov, obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, podporuje technológie HDR10 s Dolby Vision a svojím jasom prekonáva konkurenciu.
Apple sa k vyššej obnovovacej frekvencii dostal až minulý rok a aj teraz je dostupná len pre Pro sériu. Základné modely iPhonov tak stále majú len 60 Hz displeje, čím za cenovo rovnakou konkurenciou zbytočne zaostávajú.
S displejom sú spojené aj dve najväčšie novinky. Tou prvou je funkcia jeho neustáleho zapnutia (Always-on), ktorú majú Android smartfóny už nejaký rok. Vplyv na výdrž batérie závisí vo veľkej miere aj od intenzity okolitého svetla, takže približne stratíte každú hodinu jedno až dve percentá.
Pokojne ju môžete nechyť vypnutú, svoj význam má hlavne v prípade, ak máte počas dňa smartfón položený na dohľad. Samotné zobrazenie informácií je spracované vynikajúco.
Druhou veľkou zmenou je prechod z horného výrezu na takzvaný ostrovček, v ktorom je aj naďalej predný fotoaparát a rôzne senzory vrátane systému pre Face ID. Snímač odtlačkov v displeji stále nenájdete.

Výkon, ktorý nevyužijete
Tento rok sme sa dočkali zaujímavého stavu, keď základné modely iPhone 14 dostali starý čip A15 Bionic, ten nový má exkluzívne dvojica s označením Pro. Neznamená to, že základný iPhone 14 je pomalý.
Rok starý čip od Apple má aj dnes veľmi vysoký výkon a stále patrí k tomu najlepšiemu.