SME

Prvý test obrany Zeme pred vesmírnym telesom. Sonda NASA zasiahla asteroid

Či a ako sa podarilo zmeniť jeho trajektóriu, ešte len zistia.

(Zdroj: TASR/AP/NASA)

WASHINGTON. Sonda DART americkej vesmírnej agentúry NASA zasiahla podľa plánu mesiac planétky Didymos. Išlo o prvý test obrany Zeme pred vesmírnym telesom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento asteroid žiadne nebezpečenstvo pre Zem nepredstavoval. Či a ako sa podarilo zmeniť jeho trajektóriu, zistí NASA o niekoľko dní či týždňov. Informovala o tom NASA na twitteri.

S analýzou fotometrických dát získaných po náraze sondy DART pomôžu aj vedci z Česka.

Súvisiaci článok Silná stránka Slovákov vo vesmírnom výskume? Astronóm Šilha hovorí, čo vieme ponúknuť ESA Čítajte 

"Nie, toto nie je zápletka filmu, akú sme videli napríklad v snímke Armageddon," povedal šéf NASA Bill Nelson k experimentu, v ktorom vedci prvýkrát testujú postup doteraz známy len z katastrofických filmov. Cieľom experimentu je zmeniť dráhu vesmírneho telesa, ktoré by mohlo byť nebezpečné pre Zem.

SkryťVypnúť reklamu

Živý prenos

Dnešný test sa odohral asi 11 miliónov kilometrov od Zeme. Sonda narazila do mesiaca Dimorphos, ktorý má priemer asi 160 metrov, rýchlosťou 6,6 kilometra za sekundu. Náraz sledoval tím NASA a v priamom prenose bol vysielaný aj na twitteri. Po náraze vedci z NASA radostne kričali a tlieskali.

Signál sondy sa po náraze okamžite prerušil. Snímky kolízie mal za úlohu zachytiť malý satelit LICIA, ktorý sa pred nárazom včas oddelil.

"Dinosaury nemali vesmírny program, ktorý by im pomohol zistiť, čo ich čaká. My ho máme," citovala agentúra AP expertku z NASA Katherine Calvinová.

Čo sa týka veľkosti, planétka Didymos aj jej mesiac sú trpaslíkmi v porovnaní s telesom, ktoré pred zhruba 66 miliónmi rokov dopadlo do dnešného Mexického zálivu, zanechalo za sebou veľký kráter a podľa vedcov zahubilo tri štvrtiny vtedajšej fauny a flóry na Zemi. Menšie planétky sú ale vo vesmíre oveľa častejšie a podľa vedcov je tak pravdepodobnejšie, že by Zem ohrozili práve ony.

SkryťVypnúť reklamu

Sonda DART

Sonda DART (Double Asteroid Redirection Test) odštartovala vlani v novembri. K príprave tejto misie agentúry NASA prispel aj tím Astronomického ústavu Akadémie vied ČR.

Planétku Didymos objavili americkí astronómovia z observatória Kitt Peak v Arizone v roku 1996. Prítomnosť mesiaca Dimorphos zistil v roku 2003 česko-americký tím vedený Petrom Pravcom, ktorý pracuje v observatóriu v Ondřejove.

Českí vedci potom vykonávali v rokoch 2015 až 2021 presné fotometrické merania. Vďaka týmto a ďalším údajom experti vytvorili model sústavy a predpovedali pozíciu mesiaca voči planétke v momente nárazu sondy.

Načítavam video...

NASA

Ruský astronaut Alexej Ovčinin vľavo, Butch Wilmore a Suni Williamsa, ktorí čakajú na novú posádku astronautov po pripojení kapsuly SpaceX k Medzinárodnej vesmírnej stanici v nedeľu 16. marca 2025.

Loď Crew Dragon dorazila na stanicu v nedeľu.


TASR
Súvisiace témy: Vesmír, Asteroidy
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vytvorenie návyku môže trvať viac ako dva mesiace.

Na automatizovanú činnosť si počkáte.


Pod Yellowstonom zrejme cirkuluje hélium, pri ktorého ťažbe by nevznikali emisie. Našli ďalšie dve podobné miesta.

Hélium nedokážeme vyrobiť. Vzniká pri rádioaktívnom rozpade.


Ilustračná fotografia.

Vyblednutie neznamená, že koral odumrel.


a 1 ďalší
Satelity vyniesla do vesmíru raketa Atlas V prevádzkovaná spoločnosťou United Launch Alliance.

Poskytovať budú širokopásmové internetové pripojenie s nízkou latenciou.


TASR 3
SkryťZatvoriť reklamu