SME
Nedeľa, 24. september, 2023 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Klik: YouTube rozpúta bitku s TikTokom

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast KlikPodcast Klik (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Klik 232: Akvizícia Figmy Adobe / YouTube rozširuje monetizáciu pre tvorcov / Ethereum úspešne zvládlo Merge"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

YouTube ide do otvorenej vojny

Načítavam video...

Služba YouTube ide do otvorenej vojny s TikTokom. Snaží sa z konkurenčnej platformy odlákať tvorcov. Zákerne im ponúka peniaze za obsah, ktorý tvoria a na ktorom zarába peniaze.

YouTube oznámil, že pre tvorcov krátkych videí, ktorí splnia pomerne mierne podmienky na počet odberateľov a zhliadnutí bude prerozdeľovať podiel tržieb, ktoré zarobí na reklame zobrazovanej pri krátkych videách.

TikTok má dnes na odmeňovanie tvorcov fond, z ktorého rozdeľuje fixnú sumu pre čoraz väčšiu množinu tvorcov. Podmienky YouTube budú voči tvorcom obsahu pravdepodobne oveľa štedrejšie a môžu z TikToku odlákať kľúčových hráčov.

SkryťVypnúť reklamu

Z dlhodobého hľadiska je YouTube pre TikTok pravdepodobne najväčším konkurentom. Najmä preto, že už dnes má dobrý systém na odporúčanie obsahu a silnú bázu používateľov. Ak by k sebe dotiahla dosť tvorcov krátkoformátového videa, mohla od TikToku odlákať používateľov.

Adobe kupuje dizajnérsky nástroj Figma

Načítavam video...

Firma Adobe, ktorá okrem iného vyrába grafické nástroje Photoshop či Lightroom, kúpila za 20 miliárd dolárov nástroj Figma.

Figmu požívajú najmä dizajnéri softvéru či webových stránok, aby vytvorili náčrty, alebo kompletné návrhy toho, ako má budúci softvér vyzerať. Tieto návrhy potom preberajú vývojári. Figma dokázala za niekoľko rokov vytvoriť špecializovaný nástroj, ktorý začal z trhu vytláčať napríklad aj produkty od Adobe.

Adobe tak kupuje jedného z najvýznamnejších konkurentov a je otázka, či americká Federálna obchodná komisia (FTC) túto akvizíciu schváli alebo zastaví.

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčová kryptomena sa očistila

Načítavam video...

Kryptomena Ethereum sa dokázala zbaviť energeticky najnáročnejšej časti svojho ekosystému. Po septembrovej aktualizácií zvanej Merge sa zmenilo jej vnútorné fungovanie a na zabezpečovanie jej chodu už nie je potrebný obrovský výkon počítačov. Energetická spotreba siete klesla o viac ako 99 percent.

Fakt, že sa tak veľký projekt dokázal hladko zbaviť závislosti od energeticky neefektívneho zabezpečovania transakcií je dobrou správou pre celý ekosystém okolo kryptomien.

Teraz už ostáva vyriešiť otázky okolo spravovania, dôvery zákazníkov, centralizácie či škálovania. Krypto odtlačilo jeden z najväčších balvanov. Ostávajú už len všetky ďalšie.

Správičky

Adobe pripravuje konkurenciu pre službu Descript v podobe Project Shasta. Ide o online platformu, ktorá umožní nahrávať audio a video aj ho priamo editovať a to cez textový editor.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Veľký prieskum o sociálnej siete LinkedIn na Slovensku ukázal, ako sociálna sieť vlastnená Microsoftom pomaly nahrádza pre určitú skupinu profesionálov Facebook. LinkedIn má na Slovensku viac ako 700-tisíc používateľov. (Stratégie)

Vyskúšajte vylepšenú mobilnú aplikáciu SME.sk so SME Minútou aj Moje SME. Apku kolegovia za posledné mesiace intenzívne vylepšovali, ak ju nemáte stiahnutú, alebo ste jej dlho nedali šancu, skúste teraz. (SME.sk)

Vyskúšať aplikáciu SME.sk

Vyšli recenzie na Apple Watch Ultra. Keďže ide o prvý model pre extrémnych športovcov, viacerí v hodnoteniach ocenili prvý pokus. No na to, aby Ultra mohli naozaj spoľahlivo používať, im ešte chýba pár funkcií ako sú napríklad offline mapy alebo dlhšia výdrž batérie. (The Verge)

Načítavam video...

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jadrová bomba Mark 15, aká sa stratila pri ostrove Tybee.

Čína a Rusko o svojich nehovoria.


21. sep
Španielsky režisér J.A. Bayona si pri svojom filme mohol pomôcť tým, že pasažieri sa pofotili.

Hráči rugby prežili v mrazivých Andách 72 dní.


6 h
Detská psychologička Simona Šimková (43) z Košíc. Je riaditeľkou centra pre deti so zdravotným znevýhodnením.

Nevzdali to s touto krajinou.


5 h
George Soros a Rudolf Chmel v roku 2010.

Viacerí sme sa stretli na princípe otvorenej spoločnosti ako fundamente.


Rudolf Chmel 21. sep
SkryťZatvoriť reklamu