SME
Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Zoom: Záhadná hviezda Betelgeuze len nedávno zmenila farbu

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

(Zdroj: HejTy)
Načítavam... Záhadná hviezda Betelgeuze len nedávno zmenila farbu"
Počúvajte aj cez v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Stále nás mätie. Najskôr sa nám zdalo, že vzdialená hviezda Betelgeuze pohasla. Potom, že môže každú chvíľu vybuchnúť. A teraz vedci hovoria, že tento dnes typický príklad červeného nadobra ešte pred dvomi tisíckami rokov červeným vôbec nebol. Betelgeuze bola žltá hviezda.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom znovu vyberieme za záhadami hviezdy Betelgeuze, zistíme, prečo je cvičenie pre deti také dôležité a dozvieme sa, prečo je vitamínové vapovanie problémom.

Krátke správy z vedy

Archeológovia narazili na rozsiahle dôkazy o prehistorickej aktivite dávnych lovcov. Vďaka satelitným záberom narazili na severe Saudskej Arábie a juhu Iraku na 350 štruktúr, ktoré kedysi využívali lovci. Sú to akési nízke kamenné múry staré až desaťtisíc rokov, ktoré zrejme navádzali zvieratá k miestam, kde by sa ľahšie ulovili.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci vytvorili atómy, ktorých teplota je až trimiliardykrát nižšia ako medzihviezdny priestor. Cieľom fyzikov je totiž preskúmať vlastnosti kvantového magnetizmu. K tomu potrebujú atómy yterbia schladené na jednu miliardtinu stupňa nad absolútnou nulou.

Diamantový dážď môže byť v kozme bežnejší, než sme sa domnievali. Vedci sa totiž pokúšali napodobniť podmienky, ktoré by mohli panovať na exoplanétach. Keď do chemického mixu pridali kyslík, zistili, že relatívne ľahko vzniká takzvaný diamantov dážď.

Webbov teleskop priniesol svoj prvý záber exoplanéty. Nie je to síce prvé priame pozorovanie vzdialenej planéty, no nový vesmírny ďalekohľad to zvládal relatívne rýchlo a s dobrými detailmi. Pozorovanou exoplanétou je HIP 65426 b veľká ako Jupiter, vzdialené zhruba 350 svetelných rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podobnosť môže vymiznúť.


a 1 ďalší 36m
Klik chémia zjednodušila tvorbu nových molekúl, ktoré sa využívajú pri tvorbe nových materiálov ale aj cielených liečiv.

Vyhlásili nobelovku za objavy v chémii.


23 h

Fyzike chladničiek sa venoval aj Albert Einstein.


a 1 ďalší 5. okt

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 5. okt
SkryťZatvoriť reklamu