SME
Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Klik: Prečo vám Apple môže štvrtý raz predať ten istý telefón

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast KlikPodcast Klik (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Klik 230: Prečo vám Apple môže štvrtý raz predať ten istý telefón"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Oznamy z podcastu:


Nový iPhone

Apple tento týždeň predstavil nové iPhony, hodinky a slúchadlá. Firma pre USA zachovala staré ceny nových zriadení a iPhone 14 je dizajnovo takmer identický s predchádzajúcim modelom.

Stručný prehľad si môžete pozrieť v zostrihu od Verge.

Načítavam video...

Základné telefóny od Applu, rovnako ako pri zvyšku trhu, sa už niekoľko rokov posúvajú dopredu len po drobných postupných krokoch. Tento rok dostali lepšiu obrazovku či vylepšenú stabilizáciu obrazu pri nahrávaní videa a zlepšenú kvalitu fotiek spravených pri slabom osvetlení.

SkryťVypnúť reklamu

Inak sa nový iPhone podobá na minuloročný rovnako ako sa na seba podobajú dve generácie telefónov od Samsungu. Aj telefóny od Applu zovšedneli, no naďalej ostávajú pravdepodobne najlepšou voľbou vo svojej cenovej kategórii pre väčšinu zákazníkov. Inovácie sú pri zariadeniach podobnej kategórie pomalé naprieč trhom.

Apple zároveň dobudoval zvyšok ekosystému okolo telefónov, najmä slúchadlá, služby a hodinky, ktoré zákazníkom sťažujú prechod ku konkurencii. Presnejšie povedané, sústavne zvyšujú pre konkurenciu latku toho, čo už predstavuje konkurencieschopný ekosystém.

Najbližšie v kombinácii hardvéru a služieb sa zdá byť Google so svojimi Pixel telefónmi. Apple preto môže vo svojej kategórii diktovať cenu a je odolný aj konkurencii, ktorá ponúka porovnateľné zariadenia za výrazne nižšie ceny.

SkryťVypnúť reklamu

Naďalej od Applu vidíme inovácie v hladkom prepájaní dizajnu hardvéru a softvéru. Vyššie modely tento rok zakomponovali výrez v obrazovke (ktorý telefón potrebuje, aby skryl selfie fotoaparát a ďalšie senzory) s operačným systémom. Fyzicky čierne miesto na obrazovke Apple obalil softvérovou nadstavbou, ktorá cez animácie do jej okolia "schováva" súbežne spustené aplikácie.

Načítavam video...

Apple pomocou dobrého dizajnu a niekoľkých animácií dokázal premeniť rušivý prvok na konzistentné miesto, ktoré pomáha používateľom orientovať sa v čoraz komplexnejšom operačnom systéme.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podobnosť môže vymiznúť.


a 1 ďalší 1 h
Klik chémia zjednodušila tvorbu nových molekúl, ktoré sa využívajú pri tvorbe nových materiálov ale aj cielených liečiv.

Vyhlásili nobelovku za objavy v chémii.


5. okt

Fyzike chladničiek sa venoval aj Albert Einstein.


a 1 ďalší 5. okt

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 5. okt
SkryťZatvoriť reklamu