SME
Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Webbov ďalekohľad zachytil prvé zábery exoplanéty

Najnovšie zábery zachytávajú exoplanétu HIP 65426 b. Ide o plynnú planétu bez tuhého jadra.

Vesmírny teleskop Jamesa Webba vo vesmíre - umelecké vyobrazenie.Vesmírny teleskop Jamesa Webba vo vesmíre - umelecké vyobrazenie. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON. Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba (JWST) zachytil svoje prvé zábery planéty mimo našej slnečnej sústavy.

Najnovšie zábery zachytávajú exoplanétu HIP 65426 b. Ide o plynnú planétu bez tuhého jadra, ktorá je neobývateľná.

"Toto je zlomový moment nielen pre JWST, ale aj pre astronómiu všeobecne," povedala profesorka astronómie na Univerzite v Exeteri Sasha Hinkleyová, ktorá viedla pozorovací tím.

Priame snímky planét mimo našej slnečnej sústavy dokáže JWST zachytiť vďaka prídavným zariadeniam, koronografom, ktoré blokujú svetlo hviezd. "Bolo naozaj pôsobivé, ako dobre fungovali koronografy JWST na potlačenie svetla hostiteľskej hviezdy," uviedla Hinkleyová vo štvrtkovom vyhlásení amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

SkryťVypnúť reklamu

Exoplanéta HIP 65426 b je šesť až dvanásťkrát ťažšia ako Jupiter a má zhruba 15 až 20 miliónov rokov. Je teda oveľa mladšia ako Zem, ktorá má 4,5 miliardy rokov, vysvetľuje AFP.

JWST začal fungovať vlani v decembri vo vzdialenosti približne 1,6 milióna kilometrov od Zeme. NASA jeho prvé zábery zverejnila v júli. V minulosti zachytil exoplanéty aj Hubblov vesmírny ďalekohľad, no boli menej detailné.

"Myslím, že najvzrušujúcejšie je, že sme ešte len začali... Dokonca môžeme objaviť doteraz neznáme planéty," povedal Aarynn Carter z Univerzity v Kalifornii.

JWST (James Webb Space Telescope) je medzinárodný projekt americkej NASA s partnermi z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a Kanadskej vesmírnej agentúry (CSA).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podobnosť môže vymiznúť.


a 1 ďalší 1 h
Klik chémia zjednodušila tvorbu nových molekúl, ktoré sa využívajú pri tvorbe nových materiálov ale aj cielených liečiv.

Vyhlásili nobelovku za objavy v chémii.


5. okt

Fyzike chladničiek sa venoval aj Albert Einstein.


a 1 ďalší 5. okt

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 5. okt
SkryťZatvoriť reklamu