SME

Zoom: Vedci stvorili syntetické embryá

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

(Zdroj: HejTy)
Načítavam... Vedci stvorili syntetické embryá
Počúvajte aj cez v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Nevznikli spojením spermie ani vajíčka. Neprebehlo žiadne oplodnenie. A predsa sa na ôsmy deň objavili bijúce srdce aj zárodky mozgu. Tieto myšacie embryá však boli iné: boli totiž dokonalo syntetické. A vznikli z kmeňových buniek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme za syntetickými embryami, ktoré vznikli bez pohlavných buniek, dozvieme sa, ako ultraspracované potraviny môžu ovplyvňovať naše mozgy a zistíme aj to, ako sme poriadne nepreskúmali najhoršie klimatické vízie budúcnosti.

Krátke správy z vedy

Vedci objavili nový zdroj kyslíka, ktorý mohol na Zemi ovplyvniť evolúciu života ešte predtým, ako sa na našej planéte objavila fotosyntéza. Pohyby geologických zlomov totiž dokážu generovať peroxid vodíka, ktorý v menších koncentráciách môže byť zdrojom kyslíka pre mikróby. To mohlo ovplyvniť evolúciu raného života.

SkryťVypnúť reklamu

Astronómovia tvrdia, že s tmavou hmotou to môže byť celé zložitejšie. Nová štúdia naznačuje, že sa skrátka nenachádza tam, kde by sa nachádzať mala. Galaxie by totiž mali byť obklopené akýmsi neviditeľným halom tmavej hmoty, regiónom, ktorý gravitačne vplýva na svoje okolie. Výskum však tvrdí, že trpasličie galaxie v kope galaxií známej ako Pec žiadne takéto halo z tmavej hmoty nemajú.

Kobylky by mohli odhaľovať rakovinu u ľudí. Nový výskum ukazuje, že nielenže dokážu odlíšiť rakovinové bunky od zdravých, dokážu rozlišovať rôzne línie rakovinových buniek. Vedci hovoria, že inšpirovaní ich senzorickými neurónmi by sme mohli vyvinúť nové zariadenia, ktoré by dokázali zistiť rakovinu z pacientovho dychu.

Tuberkulóza v sebe nesie odolnosť na naše lieky. Veľká analýza viac ako desaťtisíc baktérií tuberkulózy z 23 krajín ukázala, že u týchto mykobaktérií sa objavujú aj dosiaľ neznáme gény spájané s rezistenciou na antibiotiká prvej a druhej línie. Vedci sa teraz pokúšajú pochopiť, ako sa odolnosť na naše lieky u týchto nebezpečných mikróbov vyvíja.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Zoom | Týždenný vedecký podcast

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Vedci sa zamerali na pohlavné chromozómy.


a 1 ďalší
Vytvorenie návyku môže trvať viac ako dva mesiace.

Na automatizovanú činnosť si počkáte.


1
Pod Yellowstonom zrejme cirkuluje hélium, pri ktorého ťažbe by nevznikali emisie. Našli ďalšie dve podobné miesta.

Hélium nedokážeme vyrobiť. Vzniká pri rádioaktívnom rozpade.


2
Ilustračná fotografia.

Vyblednutie neznamená, že koral odumrel.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu