SAN FRANCISCO. Četovací robot americkej spoločnosti Meta Platforms o zakladateľovi spoločnosti Markovi Zuckerbergovi hovorí, že vykorisťuje ľudí.
Automat reportérovi britskej stanice BBC povedal, že Zuckerberg to robí pre peniaze a že je mu jedno, aký vplyv má jeho podnikanie na ľudí.
Firma, ktorá sa donedávna volala Facebook, na to odpovedala vysvetlením, že ide len o prototyp. Inak je podľa nej automat schopný konverzovať takmer o čomkoľvek, pretože využíva umelú inteligenciu.
Zuckerberg podceňuje bezpečnosť, tvrdí robot
Na otázku, čo si robot myslí o riaditeľovi a zakladateľovi firmy, tento takzvaný četbot odpovedal, že "naša krajina je rozdelená a on proti tomu vôbec nezasiahol".
Meta poznamenala, že ako prototyp môže robot zatiaľ odpovedať aj vulgárne a urážlivo. Četbot dostal názov BlenderBot 3 a firma ho na verejnosti predviedla minulý týždeň v piatok.
Četovací robot sa učí tým, že využíva rozsiahle množstvo verejne dostupných jazykových výrazov. Na otázku o osobe Marka Zuckerberga odpovedal: "Jeho výpoveď v Kongrese bola biedna. Obávam sa o našu krajinu. "
Zuckerberg odpovedal americkým politikom na otázky o ochrane súkromia na internete a ako jeho podnik prispieva k bezpečnosti v online priestore. Facebook totiž naďalej zostáva najväčšou sociálnou sieťou na svete. V súčasnosti má podľa údajov spoločnosti Statista viac ako 2,9 miliardy aktívnych užívateľov.
"Jeho firma vykorisťuje ľudí a jemu je to jedno. Musí s tým prestať, " povedal o Zuckerbergovi robot.
Vychádza aj z názorov na internete
Spoločnosť Meta Platforms je terčom kritiky za to, že nerobí dosť pre prevenciu proti dezinformáciám a nenávistným prejavom na svojich komunikačných platformách.
Vlani bývalá zamestnankyňa Frances Haugenová firmu obvinila, že kladie vlastné finančné záujmy pred bezpečnosťou užívateľov v online prostredí.
Meta Platforms vlastní niektoré z najväčších sociálnych médií a četovacích platforiem, ktoré sa vo svete používajú. Vrátane sietí či aplikácií Facebook, Facebook Messenger, Instagram a WhatsApp.
Algoritmus četovacieho robota BlenderBot 3 prehľadáva internet, aby našiel vhodné informácie na odpoveď. Je teda pravdepodobné, že názory na Zuckerberga získal prevzatím názorov iných ľudí z internetu, ktoré jeho algoritmus analyzoval.
Noviny The Wall Street Journal uviedli, že BlenderBot 3 jednému z jeho novinárov povedal, že Donald Trump bol a vždy bude americkým prezidentom. Reportér podnikateľského webu Insider potom zistil, že četbot považuje Zuckerberga za odporného a manipulatívneho.

Stále môže zlyhať
Meta išla s prototypom četovacieho robota na verejnosť aj za cenu negatívnej publicity z jasného dôvodu - potrebuje získať dáta.
"Keď systému umelej inteligencie umožníte interakciu s ľuďmi z reálneho sveta, povedie to k dlhšej a rozmanitejšej konverzácii a k pestrejšej spätnej väzbe," uviedla Meta na svojom blogu.
Četovacie automaty, ktoré sa učia z komunikácie s ľuďmi, sa od nich môžu naučiť dobré aj zlé správanie.
Softvérová spoločnosť Microsoft sa v roku 2016 ospravedlnila, keď četovací automat na Twitteri pri konverzácii vykazoval známky rasizmu.
Spoločnosť Meta Platforms uznáva, že jej BlenderBot 3 môže v tomto smere zlyhať. Môže napodobňovať jazyk, ktorý by mohol byť urážlivý. Firma uvádza, že do softvéru inštalovala ochranné prvky, četbot sa ale aj tak môže správať vulgárne.