SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Ľudia zmenili praveký ekosystém Austrálie

Analýzy obsahu rôznych izotopov uhlíka v škrupinách vajec a zuboch dávnych živočíchov naznačujú, že pravekí ľudia po príchode do Austrálie výrazne zmenili tamojšiu prírodu.

Vľavo vyhynutý obrovský vták Genyornis, vpravo jeho príbuzný emu.

Homo sapiens osídlili Austráliu ako predposledný veľký masív súše na Zemi azda už pred vyše 60-tisíc rokmi. Konzervatívnejšia interpretácia veku ľudských kostí a archeologických artefaktov vedie k dobe pred 50-tisíc rokmi. Tak či onak, datovanie nálezov spolu s datovaním fosílií dobových živočíchov naznačuje, že krátko po príchode ľudí vymrela v Austrálii drvivá väčšina tamojšej megafauny - veľkých vačkovcov, vtákov a plazov (vyše 85 percent druhov

s hmotnosťou nad 45 kilogramov). Priamočiarym vysvetlením je nadmerný lov alebo iný negatívny vplyv ľudí. Alternatívou boli klimatické výkyvy - Austráliu postihujú dodnes a v druhej polovici cyklu doby ľadovej iste boli výrazné. Teda: kto vyhubil megafaunu? Človek alebo klíma?

Najnovším príspevkom do tejto debaty je článok Gifforda Millera z Carnegieovej inštitúcie (USA) s piatimi americkými a austrálskymi kolegami v časopise Science. Analyzovali zastúpenie izotopov uhlíka v škrupinách vajec vymretých obrovských vtákov z rodu Genyornis a dodnes žijúcich o čosi menších emuov a v zuboch bylinožravých vačkovcov vombatov, pripomínajúcich nášho jazveca. Vzorky pokrývajú 140-tisíc rokov a pochádzajú z troch oblastí austrálskeho vnútrozemia: okolo jazera Eyre, mesta Port Augusta a jazier v povodí riek Darling a Murray.

Ukázalo sa, že práve po príchode človeka, v dobe pred 50- až 45-tisíc rokmi, tieto tvory prudko zmenili druh potravy. Od rastlín využívajúcich jeden typ fotosyntézy prešli na rastliny využívajúce iný. Konkrétne: od mozaiky stromov, krov a travín k dnešným púštnym krovinám. Vtáky Genyornis zmenu neprežili, emu a vombaty sa prispôsobili. Miller s kolegami vylučujú klimatický vplyv. Najpriamočiarejším vysvetlením je podľa nich rozsiahle vypaľovanie krajiny ľuďmi - úmyselné alebo z nedbalosti.

Škrupina vajca vtáka Genyornis od Port Augusty v južnej Austrálii, vek 60-tisíc rokov. FOTO - GIFFORD MILLER

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.
Do skúmavky treba pľuť minútu, aby bolo dosť slín na test. Netreba robiť výtery z nosa a hrdla.

Neprehliadnite tiež

Petržalský domov seniorov v Bratislave počas začatia očkovania zamestnancov a klientov v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) na prevenciu ochorenia COVID-19.
Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.