SME
Sobota, 20. august, 2022 | Meniny má Anabela

Klik: Facebook má pred sebou už len zlé a riskantné možnosti

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.Podcast Klik. (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Klik 224: Kvartálne výsledky - Alphabet (Google), Microsoft, Meta (Facebook), Spotify / Facebook a Instagram sa menia"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Oznamy z podcastu:


Výsledková sezóna

Veľké technologické spoločnosti hlásili výsledky za druhý kvartál tohto roka.

Amazon

Amazon mal opäť veľmi dobrý kvartál a ukázal, že je zatiaľ odolný voči ekonomickej kríze a neistote na trhu.

Najväčší rast zaznamenala spoločnosť v cloudovej divízii, kde patrí k svetovej jednotke a podľa odhadov ovláda viac ako tretinu celkového trhu.

Ďalším rýchlo rastúcim zdrojom príjmu, ktorý aj v tomto kvartáli ďalej rástol boli tržby z reklamy. Reklamné príjmy (8,76 miliardy dolárov) prekonali už aj príjmy z predplatného (8,72 miliardy dolárov).

SkryťVypnúť reklamu

Amazon pritom nedávno zvýšil cenu predplatného svojej služby Prime v Spojených štátoch a rovnaký krok oznámil aj pre Európu uplynulý týždeň.

Akcie spoločnosti po dobrých výsledkoch vystrelili nahor.

Amazon v súčasnosti zamestnáva viac ako 1,52 milióna pracovníkov na plný a čiastočný úväzok.

(Bloomberg, CNBC)

Apple

Tržby spoločnosti tesne prekonali odhady analytikov najmä vďaka predaju iPhonov, ktoré sa predávali lepšie ako sa očakávalo. Tim Cook upokojil investorov, keď povedal, že predaje začnú v najbližších mesiacoch ešte viac stúpať.

Tržby Apple vzrástli medziročne o 2 % na 83 miliárd amerických dolárov, analytici očakávali 82,8 miliardy.

Kým predaju iPhonov a iPadov sa darilo nad očakávania, predaje počítačov Mac a ostatných zariadení spoločnosti vrátane smart hodiniek zaostali za predpokladmi. Služby, ktoré sú kľúčová oblasť rastu pre Apple, tiež tesne minuli odhady.

SkryťVypnúť reklamu

(Bloomberg)

Alphabet (Google)

Alphabet, materská spoločnosť Google, oznámila za druhý štvrťrok slabšie tržby, než sa očakávalo. Príjmy z reklamy sa zvýšili len o 12 % na 56,3 miliardy dolárov, keďže marketéri pre infláciu brzdili svoje výdavky na reklamu.

Najvýraznejšie spomalenie však zaznamenal YouTube, tržby síce medziročne vzrástli o 5 % na 7,3 miliardy dolárov, pred rokom to však bolo o 84 % v rovnakom období. Išlo o najpomalší rast pre platformu.

(The Verge, CNBC)

Microsoft

Microsoft tiež minul odhady a mal nižšie tržby, než sa očakávalo, no trhy zareagovali pozitívne, keďže šéf Satya Nadella predpovedal lepší budúci kvartál.

Prekvapivý pokles zaznamenala herná divízia Xboxu, tržby z hardvéru klesli o 11 percent. Celkové príjmy z hier v Microsofte medziročne klesli o 7 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť však oznámila, že už 10 miliónov ľudí využívalo cloudovú hernú službu Xbox Cloud Gaming. Pravdepodobnou príčinou rastu je možnosť hrať sa bezplatne Fortnite.

(The Verge, CNBC)

Meta (Facebook)

Meta Platforms, materská spoločnosť Facebooku, zaznamenala svoj prvý medziročný pokles príjmov. Facebook tiež nedal pozitívne predpovede do budúcnosti, že by sa situcáia mala zlepšiť. Ako dôvôdo udali utlmenie výdavkov na digitálnu reklamu.

Aj Google oznámil pomalší rast príjmov z reklamy a Snapchat minulý týždeň hlásil svoj najslabší kvartál.

(Wall Street Journal)

Spotify

Spotify prekonalo očakávania a vykázalo 23% nárast medziročných výnosov v tomto kvartáli. Streamovacia služba pridala 6 miliónov predplatiteľov, má ich celkovo 188 miliónov a celkový počet používateľov vzrástol o 19 miliónov na 433 miliónov celkových používateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Spotify však stále vykázalo čistú stratu 125 miliónov eur v porovnaní so stratou 20 miliónov eur v rovnakom období v predchádzajúcom roku.

(Variety, Spotify)

Facebook a Instagram sa menia

Facebook, resp. Meta ako spoločnosť, mal turbulentný týždeň. Unikli kontroverzné vyjadrenia Marka Zuckerberga, hovoril o tom, že vidí vo firme veľa zamestnancov, ktorí by tam byť nemali.

Okrem toho oznámil Facebook dramatické zvýšenie cien svojich Quest zariadení pre virtuálnu realitu o 100 dolárov.

Pár dní dozadu Facebook aj Instagram ohlásili, že sa menia. Hlavný feed bude rozdelený na príspevky od ľudí a stránok, ktoré používatelia sledujú,vrátane priateľov a rodiny. To však bude vedľajší feed.

Hlavný feed, teda to, čo sa používateľom zobrazí, keď si aplikácie otvoria bude pozostávať z odporúčných príspevkov, ktoré bude podľa popularity vyberať algoritmus.

SkryťVypnúť reklamu

Meta chce kopírovať TikTok, ktorý vďaka takémuto nastaveniu rýchlo rastie.

Keď šéf Instagramu oznámil tieto zmeny spolu s aktuálnym testom, ktorý mení Instagram úplne na TikTok, všetky príspevky budú zaberať celú úvodnú obrazovku, zdvihla sa veľká vlna nevôle.

O pár dní musel Instagram ubrať z tempa zmien, šéf Adam Mosseri sa priznal, že na prvých dátach videli pokles v kľúčových parametroch.

Napriek tomu povedal, že smerovanie do budúcnosti je smerom k viac videám a odporúčaným príspevkom od ľudí a účtov, ktoré používatelia nesledujú.

Pri pohľade na manévre v Meta je ťažké vidieť pozitívnu blízku budúcnosť pre vývoj spoločnosti. Na jednej strane Mark Zuckerberg vidí v metaverze šancu ako dlhodobo prežiť, na druhej strane však aktuálne riskuje klonovanie TikToku, ktoré nemusí vyjsť.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná foto.

Minulý rok si meno alebo priezvisko zmenilo 1 912 ľudí.


17. aug
Nájomné byty na Bajkalskej ulici v Prešove.

Na byty s regulovaným nájmom by mali dosiahnuť aj lepšie zarábajúci.


11 h
Predseda vlády Eduard Heger z OĽaNO.

Od 6. júla sa strany k vyriešeniu krízy kompromisom nepriblížili.


8 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu