SME

Klik: Veľké technologické firmy hlásia spomalenie rastu, zastavujú projekty aj prijímanie nových ľudí

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast KlikPodcast Klik (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Klik 223: Big Tech hlási spomalenie / Netflix stratil milión predplatiteľov / Discord prichádza na Xbox / DALL•E pre všetkých
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Oznamy z podcastu:

Kde stiahnuť Chrome OS Flex of Google


SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj Big Tech má rešpekt pred aktuálnou ekonomickou situáciou

Asi najdôležitejšou správou týždňa bola séria oznámení od veľkých technologických firiem, že zastavujú najímanie nových ľudí a v niektorých prípadoch budú aj prepúšťať.

Microsoft podľa Bloombergu zatiaľ prepustil menej ako jedno percento zo svojich 180-tisíc zamestnancov, najmä v oblasti poradenstva a zákazníckych riešení. Spoločnosť tiež ruší mnoho otvorených pozícií vrátane cloudovej divízie Azure a tímu bezpečnostného softvéru, keďže ekonomika naďalej oslabuje.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň aj Google oznámil, že na dva týždne úplne pozastaví nábor a spomalí prijímanie nových zamestnancov na zvyšok roka 2022.

Apple plánuje spomaliť prijímanie nových zamestnancov v roku 2023. Niektoré tímy v budúcom roku nezaznamenajú zvýšenie počtu zamestnancov a niektoré pozície nebudú obsadené.

Ako upozornil portál The Verge, prepúšťanie postihlo mnoho firiem aj startupov. Generálna riaditeľka Vimeo Anjali Sud oznámila, že spoločnosť prepustí šesť percent svojich zamestnancov.

Tesla, Substack, Netflix aj Twitter museli nedávno tiež prepúšťať. Elon Musk mal "veľmi zlý pocit“ z ekonomiky už skôr a oznámil, že plánuje zrušiť desať percent pracovných miest v Tesle.

Meta Marka Zuckerberga zmrazila nábor ešte v máji. Spoločnosť medzičasom zastavila viacero projektov a rozpustila tímy, ktoré na nich pracovali.

SkryťVypnúť reklamu

Yahoo Finance má dlhý, naozaj dlhý zoznam firiem a startupov, ktoré prepúšťajú alebo zastavili rast pre obavy z ekonomického vývoja.

Prečo k týmto krokom pristúpili aj najväčšie technologické firmy? Neistota, povedané jedným slovom, a príprava na najhoršie, keďže predpovede nie sú pozitívne.

Ak takto reagujú spoločnosti s obrovským množstvom používateľských údajov o správaní, mali by sme byť všetci veľmi opatrní.


Netflix stratil milión predplatiteľov a to je úspech

Netflix stráca menej predplatiteľov, ako sa očakávalo, a tvrdí, že lacnejšiu verziu predplatného s reklamou uvedie už začiatkom roka 2023, ale nie všade. Na úvod si vyberie trhy, "na ktorých to bude dávať zmysel".

Spoločnosť ohlásila, že tržby za druhý štvrťrok vzrástli medziročne o 8,6 percenta, ale stratila 970-tisíc predplatiteľov. To však analytici a trhy ocenili nárastom ceny akcií, keďže Netflix odhadoval stratu dvoch miliónov predplatiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Netflix testuje účtovanie dodatočných poplatkov (zhruba tri eurá za domácnosť navyše) zákazníkom v piatich krajinách Latinskej Ameriky.

Ak streamovacia spoločnosť zistí, že používajú ten istý účet dlhšie ako dva týždne mimo svojho primárneho bydliska, budú si musieť priplatiť.


Microsoft a Discord

Hlasové hovory na Xbox budú možné aj prostredníctvom služby Discord pre všetkých používateľov. Discord sa dohodol na implementácii s Microsoftom. Sony oznámilo dohodu s Discordom pre PlayStation ešte minulý rok.

Xbox bude používateľov aj aktívne vyzývať k tomu, aby si "vyskúšali Discord na Xboxe", a potom môžu účty pomocou QR kódu prepojiť.

Discord sa tak stáva univerzálnym prepojením medzi Xboxom a Sony PlayStation.


Umelá inteligencia DALL•E na tvorbu obrázkov otvára prístup pre všetkých

DALL·E je umelá inteligencia od iniciatívy Open AI, ktorá vytvára realistické obrázky (až natoľko, že je niekedy ťažké rozoznať, či obrázok vytvoril robot alebo človek) len z textového popisu od používateľa.

SkryťVypnúť reklamu

Open AI cez týždeň oznámila, že sprístupní DALL•E prvému miliónu používateľov v nasledujúcich týždňoch. Tu sa dá prihlásiť na čakaciu listinu.

Každý používateľ dostane 50 kreditov na začiatok a každý mesiac 15 nových kreditov. Jeden kredit znamená vygenerovanie štyroch obrázkov z jedného popisu vrátane úpravy tohto popisu.

Dodatočné kredity budú stáť 15 dolárov a používateľ dostane 115 kreditov.

Startup Synchron implantoval zariadenie na prepojenie mozgu a počítača prvému pacientovi v USA . Pacient, ktorý stratil schopnosť hýbať sa a hovoriť, bude môcť surfovať na webe a komunikovať prostredníctvom e-mailu a textu jednoducho myslením – zariadenie preloží jeho myšlienky do príkazov odoslaných do počítača. Synchron tak predbehol startup Neuralink Elona Muska, ktorý sa pokúša o niečo podobné. Popritom vyšla správa, že z Neuralinku odišiel ďalší z ôsmich zakladajúcich členov a zostal už len jeden ďalší. (Bloomberg)

SkryťVypnúť reklamu

Instagram spúšťa platby cez chat . Testovanie Meta Pay bude prebiehať v USA. (TechCrunch)

Parížska univerzita Insead je top európskou univerzitou, z ktorej vyšlo najviac zakladateľov miliardových startupov (jednorožcov). Vyplýva to z analýzy portálu Sifted. Na druhom mieste je britský Cambridge a na treťom Štokholmská univerzita. (Sifted)

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Klik | Týždenný technologický podcast od SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu