Londýn 13. júla (TASR) - Dvaja fyzici z Viedne a New Yorku tvrdia, že rozlúštili hádanku cestovania v čase, ktorú po prvý raz nastolila Einsteinova teória relativity. Einsteinova myšlienka časopriestorových slučiek teoreticky umožňuje cesty do minulosti. Podľa zistení oboch vedcov je však cestovanie do minulosti nemožné.
Kvantová teória, podľa ktorej majú malé subatomárne častice charakter vlnenia i hmoty, umožňuje tieto častice lokalizovať. Častice sa objavujú - povedané laicky - tam, kde vlny konštruktívne interferujú jedna s druhou.
Daniel Greenberger zo City University v New Yorku a Karl Svozil z Technickej univerzity vo Viedni riešili relativistické rovnice pre vlny cestujúce späť v čase. Zistili, že tieto vlny vždy interferujú (vzájomne sa stretávajú) deštruktívnym spôsobom. To znamená, že častice sa neobjavujú.
"Keby ste cestovali do minulosti kvantovomechanicky, videli by ste len tie alternatívy, ktoré sú v súlade so svetom, ktorý ste práve opustili," vysvetľuje Greenberger v britskom odbornom časopise New Scientist.
Naznačuje tým, že cestovateľ by nebol schopný meniť minulosť - čo je základná požiadavka pre cestovanie v čase, ak by malo mať nejaký zmysel. Človek by sa teda, podľa tejto teórie, nemohol, povedzme, vrátiť do minulosti a zavraždiť sa.
Kvantová teória vysvetľuje správanie sa subatomárnych častíc, ktoré sú považované za mnohonásobné vlny, pričom každá z nich počas svojej cesty časom a priestorom sleduje svoju vlastnú dráhu.
Nová teória nenamieta nič proti cestovaniu v čase ako takému, keďže vlny sa pohybujú smerom vzad rovnako ako vpred. Greenbergerovo a Svozilovo riešenie len poukazuje na to, že keby sa pohybovali späť v čase, došlo by k deštruktívnej interferencii, ktorá znemožňuje, aby sa udialo čokoľvek, čo je odlišné od toho, čo sa skutočne stalo.
Podľa tejto teórie je tým pádom nezmyslom filmová trilógia Návrat do budúcnosti, kde sa postava stvárnená Michaelom J. Foxom musí vrátiť do minulosti a zaistiť, aby sa jeho budúci rodičia v skutočnosti stretli.