SME

Zákerný spyware mení zvyky internetistov

Nová hrozba mení správanie veľkej väčšiny používateľov internetu vo vyspelých krajinách. Až 48 percent ľudí úplne prestalo navštevovať niektoré typy webových stránok a každý štvrtý surfista skončil so sťahovaním hudby a videa z internetu cez populárne ..

Takto vyzerá spyware peklo - počítač infikovaný množstvom zákerných programov, ktoré sa usadili v internetovom prehliadači. FOTO - WIKIPEDIA.ORG

Nová hrozba mení správanie veľkej väčšiny používateľov internetu vo vyspelých krajinách. Až 48 percent ľudí úplne prestalo navštevovať niektoré typy webových stránok a každý štvrtý surfista skončil so sťahovaním hudby a videa z internetu cez populárne peer-to-peer siete, uvádza sa vo výsledkoch najnovšieho prieskumu Pew Internet & American Life Project.

Príčinou je takzvaný spyware - programy, ktoré sa potajomky dostávajú do počítačov z niektorých webových stránok alebo spolu s iným softvérom. Spyware potom zväčša v počítači zbiera informácie o jeho majiteľovi, najmä o stránkach, ktoré navštevuje, a odosiela ich cez internet. Život mu zväčša strpčuje aj reklamami.

Podľa prieskumu viac než dve tretiny ľudí zaznamenali za posledný rok problémy so svojím počítačom, za ktoré je typicky zodpovedný spyware. Každému piatemu sa zmenila domovská stránka v internetovom prehliadači, viac než polovica zaznamenala spomalenie činnosti PC alebo jeho náhle "zamŕzanie". Každému štvrtému internetistovi sa na pracovnej ploche objavili nové ikony a programy, ktoré tam však sám neinštaloval.

Spywarom sú ohrození najmä majitelia rýchleho broadband pripojenia na internet. Prieskum však ukázal aj priamu súvislosť napadnutia spywarom s tým, či majiteľ počítača vykonáva na internete určité "rizikové aktivity". Tými sú najmä sťahovanie (zväčša nelegálnych) súborov zo sietí ako Kazaa či Bittorrent a ich výmena s inými internetistami, keďže spyware programy sú často pomenované ako atraktívne filmy či hudba a takto lákajú používateľov, aby si ich sami stiahli do počítača. Rizikovým správaním je aj prezeranie pornografických stránok alebo stránok ponúkajúcich nelegálny obsah (napr. programy umožňujúce používať komerčný softvér aj bez platenia - cracky), takisto aj hranie hier cez web (hoci absolútna väčšina hier je neškodných). Spyware sa často dostáva do počítačov aj spolu s inými programami, ktoré si používateľ inštaluje zámerne - pribalený býva najmä k hrám, šetričom obrazovky a podobným zábavným "doplnkom" počítačov.

Američania si tieto riziká začínajú čoraz viac uvedomovať a menia tak svoje správanie na webe. Štyria z piatich tvrdia, že už neotvárajú prílohy e-mailových správ, ak si nie sú istí, že sú bezpečné. Polovica prestala navštevovať "rizikové" webové stránky a štvrtina sťahovať hudbu z internetu. Až 18 percent ľudí podľa prieskumu prestalo na prezeranie internetových stránok používať Internet Explorer a vymenili ho za bezpečnejší Firefox alebo Operu.

Najlepšou ochranou pred spyware sú však špeciálne programy, ktoré skontrolujú, či sa v počítači škodlivý softvér nenachádza, a dokážu ho aj odstrániť - zdarma môžu internetisti používať napríklad Adaware (www.lavasoftusa.com/software/adaware/) alebo Spybot (http://security.kolla.de).

Autor: tb

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu