SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Battlefield 2 - nový kráľ multiplayerových akcií

Hráči preferujúci sieťové akcie čakali na Battlefield 2 ako Sahara na letnú búrku. Dlho predlho sa nič nedialo, aby nakoniec s veľkým treskom dorazila hra s veľkým H a zaplavila herne hektolitrami životodarnej vlahy. Battlefield 2, korunovaný kráľ multipl

Komunita multiplayerovývh hráčov majúcich v obľube veľké bitevné polia, moderné technické vybavenie a hlavne veľký podiel hernej spolupráce, sa konečne dočkala svojej vytúženej modly. Po vyjdení prvého Battefieldu mi bolo hneď jasné, že sa jedná o výnimočne dobre navrhnutú a vybalansovanú akčne–strategickú multiplayerovú hru, ktorej existencia má veľkú budúcnosť. Aj keď mi časové zasadenie hry príliš nesadlo a tajne som túžil po modernom konflikte, svoju túžbu som si zatial dokonalo ukájal na móde Desert... To ale som ešte netušil, s čím na mňa vybafne Battlefield vo svojom pokračovaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Obrázky a vyjadrenia tlačových komorníkov totiž beriem s rezervou a rozhodujúca, pre utvorenie môjho názoru, je až samotná hra. Paradoxne, teraz tlačové správy ani vyjadrenia neklamali a Battlefield 2 (BF2) je skutočne taká, ako sa nám snažili autori prezentovať. Jedná sa naozaj o skvelý multiplayerový titul, zahŕňajúci komplexné bojové operácie, nad ktorými musí zažiariť srdce každého hráča. Za neuveriteľný vizuálny a herný zážitok ale musíte zaplatiť - BF2 má obrovské hardvérové nároky nielen v skutočnosti, no netaja sa s nimi ani autori v manuále. Nebeží tiež so všetkými grafickými kartami – musíte mať kartu minimálne so 128 MB RAM a pixel shadermi 1.4. Podporované nie sú ani grafiky v notebookoch, aj keď je teoreticky možné, že hru rozbeháte aj tu. No nič. Úvod máme za sebou a preto sa vrhnime na samotné hodnotenia.

Skryť Vypnúť reklamu

          

GRAFIKA 10 / 10
Excelentné spracovanie, o ktorom môže snívať každá druhá FPS, pomáha hráčovi uveriť vo vysokú reálnosť deja na obrazovke. Vymodelovaná krajina je tvorená pomocou najnovších a najprogresívnejších vizuálnych technologií – veď sa stačí pozrieť na vodnú hladinu ožiarenú zapadajúcim slnkom a máte chuť zastaviť svoj tank a len tak sa kochať prírodou a jej krásami. Samozrejme len do chvíle, kedy vašu meditáciu nepreruší dobre mierená salva z nepriateľskej helikoptéry. Naozaj obdivuhodné sú ale samotné modely techniky. Detaily s akými na nás BF2 zaútočil, predstavujú vrchol na poli počítačových hier. Jemne prepracované textúry sú len špičkou povestného ľadovca – samozrejmosťou je aj reálne stvárnenie samotných modelov, tak ako aj budov, ropných veží, bunkrov, elektrických vedení a podobne. Engine hry môžeme preto smelo prirovnávať k tomu najlepšiemu, čo momentálne existuje. Táto hra ale nie je až tak o vizuálnom stvárnení, preto sa presuňme ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 6 / 10
Nastavenia všetkého druhu aké si len viete predstaviť. Obrazovka BFHQ disponuje nielen presným výpisom stavu vášho avatara, ale popisuje aj jednotlivé druhy vyznamenaní a celkové hodnotenia. Herné mapy sú zrozumiteľné a dajú sa samozrejme zväčšovať počas samotného hrania. Informačné tabule sú zrozumiteľné a obsahujú všetky potrebné informácie. Mínus hra zaznamenala na strane pri hľadaní serverov. Keď ste už v hre, ani za svet neviete zistiť svoju IP adresu, aby ste ju mohli oznámiť kamarátovi. Tiež ma ubíjalo samotné vyhľadávanie serverov, keď sme si chceli zahrať viacerí. Buďto sme sa všetci do takéhoto servera nedostali alebo nás automaticky rozdelil na rôzne strany barikády. Veľmi mi tu preto chýba možnosť zadefinovania akéhosi poradovníka, kto s kým chce byť v tíme, ktorý by s nejakou časovou postupnosťou a na základe odskakovania iných hráčov z hry automaticky takéto požiadavky realizoval.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATELNOSŤ 10 / 10
Tak táto položka je pre BF2 doslovne primárnou záležitosťou. Samotný boj sa odohráva na rôzne veľkých mapách, s mierami kalibrovanými pre daný počet hráčov. Na každej mape pritom nájdeme niekoľko stanovísk, o ktoré vlastne bojujeme. Aj keď je v hre vlastne každý hráč za seba, má možnosť vytvárať so spolubojovníkmi vyššie celky – jednotky, ktorej velí jej veliteľ. V každej takejto jednotke môže byť až šesť vojakov s rôznorodým zameraním a to: člen špeciálnej jednotky, sniper, člen útočnej jednotky, ženista, zdravotník a člen protitankovej jednotky. Každý takýto vojak má samozrejme iné zameranie a práve tu máme možnosť používať presne a účelne koordinovanú spoluprácu.

Predstavte si napríklad výsadkovú helikoptéru naplnenú dvomi gulometčíkmi, rozosievajúcimi smrť na všetky strany, dvomi opravármi, ktorí túto helikoptéru počas letu opravujú a medikom, liečiacim prípadné zranenia posádky. Teraz si predstavte, že máte prepojenie so slúchadlami a mikrofónom a ste dokonalo zohraní. Viete si to predstaviť? Ani nemusíte – stačí keď budete hrať BF2. Tam o takéto akcie nebýva núdza.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale vráťme sa trocha späť. Veliteľ jednotky dostáva pokyny od hlavného veliteľa. O túto postavu si môžete zažiadať na začiatku hry, pričom čím máte vyššiu hodnosť (získanú za zásluhy v doterajších bojoch), tým máte väčšiu šancu, že vás server vyberie. Potom sa pred vami otvorí obrazovka režimu veliteľa, na ktorej sa zobrazuje skutočný stav na bojisku a vy vďaka informáciám z terénu vytvárate celkovú stratégiu... ako veliteľ môžete vysielať špionážne lietadla, určujete smery útokov, dávate príkazy delostreleckým úderom, zhadzujete zásoby streliva.

Digital Illusions jednoducho na poli multiplayeru a kooperácie excelujú. Takéto možnosti u žiadnej inej hry nepoznám a skladba takýchto veliteľských postupov je unikátna. Pritom sa reálne podobá na najnovšie stratégie NATO, ktoré dávajú vyššiu voľnosť veliteľom jednotiek a aj samotným vojakom, plniacim úlohy samostatne a bez zásahov vyššieho velenia. Po likvidácii najvyšších veliteľský postov sa tak jednotka nestane len stádom bezradných oviec, ale naopak - každý člen tímu je schopný splniť načrtnutú úlohu individuálne.

Skryť Vypnúť reklamu
          

MULTIPALYER
Robíte si žarty? Táto celá hra je o multiplayeri. Položka by sa skôr mala volať singleplayer. Ten je tu tiež, ale podľa mňa slúži len na nácvik riadenia techniky. Na nič iné sa asi nehodí.

Čo sa týka herných modov, momentálny stav na serveroch je jednoznačný – všetkému kraľuje Conquest. Ostatné mody nájdeme pod položkou ALL, pričom ak si vyberieme túto možnosť, nezobrazí sa nám žiadna alternatíva. Hmm, tomu hovorím náznak otvorenej budúcnosti. Aby ste si ale nemysleli, že je BF2 sled navzájom pospájaných dokonalostí, dovolím si načrtnúť zopár chybičiek, s ktorými som sa stretol. Asi najhlavnejšou chybou je fakt, že sa dosť často nevieme dostať k nejakému bojovému prostriedku. Všetky môžu byť obsadené a vy nemáte napríklad nijakú inú možnosť prepravy z miesta A do miesta B než po vlastných, pričom vám hrozí neustále nebezpečenstvo od zakempovaných ostreľovačov. Takže sa môže stať, že vlastne ani nedobehnete k miestu, kde sa odohrávajú nejaké slušné boje.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhú chybu vidím v tom, že sa po zabití zjavujete niekedy na otvorenom priestranstve, čo môže byť vyložene pastva pre vrtulník ozdobený dvomi rotačnými guľometmi a visiacim práve nad takýmto miestom. To potom nemáte šancu ani na zorientovanie sa. Musíte si dávať pozor aj pri riadení bojového prostriedku. Taká oprava tanku je vec dobrá, ale len do chvíle, než sa snažíte uhnúť útočiacej stíhačke, pričom chudáka spolubojovníka opravára rozvalcujete. Dobre, stať sa to môže, ale vysvetlite to francúzkemu správcovi servera, ktorý vás nepustí do hry, pretože si nesiete zo sebou nálepku teamkillera. Inak zaujímalo by ma, ako to na takomto serveri vyzerá – „nech sa páči... nechcete si zastreliť tam toho nepriateľa?“ alebo sedíte v tanku a „prosím, peší majú na prechode prednosť!“ a do vás to zozadu perú dve "otečka". Doparoma, nejaké straty musia byť povolené, neraz sa stane že pálite z ťažkého guľometu po snajperovi a zrazu vám tam vbehne kolega síce s dobrým ale nepraktickým úmyslom, odrovnať ho na priamo. No ale aj takéto akcie tvoria pravú podstatu zábavy.

Skryť Vypnúť reklamu

ZVUKOVÉ EFEKTY 10 / 10
Výborné zvládnutá položka. Reálne ozvučenie výstrelov a cinkania dopadajúcich nábojníc je o to lepšie, o čo viacej padá nepriateľov. Vrtuľník, tank, auto, loď, stíhačka – všetko to znie za podpory EAX čipu ako sláčikové kvarteto. Jedným slovom povedané - báseň. Rovnako sa nedajú zahanbiť ani veliteľské hlásenia a volania o pomoc či podporu... Takto to asi vyzerá v reálnom boji. Plný počet bodov je preto pri tejto položke oprávnený.

HUDBA 4 / 10
Nič, nezáujem. Tri ústredné melódie pri nahrávaní hry nie je nič, čo by ma uchvátilo a nič, čo by mi chýbalo. Hudba je irelevantná – hlavne že to odsýpa.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA
Je daná hlavne zúčastnenými spoluhráčmi. V podstate záleží len na nich, či si vôbec vystrelíte alebo budete len okienko v štatistikách. Údajne sa na jednotlivé servre budú môcť pripojiť len hráči s podobným tabuľkovým ohodnotením, aby sa predišlo totálnym debaklom, ale zatiaľ niečo také neexistuje. Poradia hráčov sa stále upravujú a situácia sa každým dňom mení. Jeden deň som bol na 250 000. mieste, o dva dni neskôr mi hra hlásila pozíciu 183 000. Pekný rozdiel. Ak Vám môžem poradiť, po inštalácii a registrácii hry si odskúšajte, či sa vašej postave prirátavajú herné body. Mne sa totiž stalo, že mi po týždni nenaskočilo žiadne hodnotenie a musel som sa preto znova zaregistrovať a vytvoriť si nový profil. Snažte sa tiež vyhľadávať servre, ktoré vám takéto body prirátajú – bez nich ste len kus mäsa na odstrel a časom sa môže stáť, že sa na podstatnú časť servrov ani nedostanete.

Skryť Vypnúť reklamu

         

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 10 / 10
Dať nejakej hre plný počet bodov sa dnes už síce nenosí, ale povedzte - čo mám podľa vás robiť? Battlefield 2 vás pohltí celou svojou podstatou a nepustí po radu týždňov. Vzorová multiplayerová hra je vrcholom akčnej zábavy dnešných dní a nič lepšie na tomto poli nezoženiete. Užijete si pri nej kopu strieľania, trocha tej stratégie a hlavne sa výborne pobavíte. A o to predsa ide. Preto túto hru odporúčam všetkým, ktorí vlastnia výkonný počítač a rýchle internetové pripojenie...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Vizualizácia - ClearSpace zachytáva odpadok.

Číňania tvrdia, že dosiahli kvantovú nadvládu

Míľnik dosiahol už druhý stroj na svete.

Ilustračné foto.
Podcast Tech_FM

Grónsky ľad sa už nikdy nemusí spamätať

Nové správy z vedy.

Marián Brestič

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 6. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 7. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dalo deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 755
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 714
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 733
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 660
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 250
 6. Aká je chémia vôní 9 145
 7. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 633
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 594
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 041
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 7 998