BUENOS AIRES. Tím argentínskych paleontológov v Patagónii objavil doteraz najväčšie pozostatky dinosaura z čeľade dromeosauridov, ku ktorým patrí okrem iného aj preslávený velociraptor. Novoobjavený predátor žil pred zhruba 70 miliónmi rokov, napísala agentúra AFP.
Nový druh s názvom Maip macrothorax meral na dĺžku deväť až desať metrov. Ostatné druhy veľkých dromeosauridov, takzvaní megaraptori, neboli dlhšie ako deväť metrov, povedal za vedecký tím Mauro Aranciaga.
Fosílie vedci objavili už v marci 2019 v argentínskej provincii Santa Cruz na juhu krajiny. "Keď som zdvihol stavec, videl som znaky typické pre megaraptora. Bolo to veľmi emotívne, videl som obrovský stavec a to znamenalo, že máme čo dočinenia s obrovským megaraptorom," uviedol Aranciaga. "Splnili sa mi sny z detstva i dospelosti," dodal.
Nasledujúce tri roky vedci strávili mravčou prácou. Fosiliu vykopali, previezli, očistili a dlhé mesiace počas pandémie laboratórne skúmali. Výsledky zverejnili v odbornom časopise Nature.
"Podľa meraní a porovnaní to bolo naozaj veľké zviera. Bol to tiež jeden z posledných megaraptorov, ktorý na Zemi žil pred vyhynutím dinosaurov, zhruba pred 66 miliónmi rokov," uviedol vedúci laboratória Fernando Novas.
Paleontológovia na patagónskom nálezisku odkryli okrem stavcov aj rebrá a časti chvosta a horných končatín. Na svoje prekvapenie zistili, že mal megaraptor na palci a ukazováku obrie pazúry.
"Na predných končatinách mali tri prsty, ale ich pazúry merali takmer 40 centimetrov," uviedol Novas, podľa ktorého tieto smrtiace zbrane slúžili na chytenie koristi a jej roztrhanie.
Megaraptori, ktoré žili v období kriedy, boli hbití a mrštní. S rovnováhou a rýchlymi manévrami pri love im pomáhal dlhý chvost.