SME
Pondelok, 8. marec, 2021 | Meniny má Alan, AlanaKrížovkyKrížovky

Olympia DU@Lphone - telefón, ktorý zvládne pevnú linku i Skype

Ak patríte medzi skalných používateľov Skype, možno vás zamrzelo, že môžete lacno telefonovať iba za svojim počítačom. S duálnym DECT telefónom Olympia však komunikácia naberá úplne iný ráz. Je iba na vás, či uskutočníte hovor cez pevnú linku, alebo cez I

nternet. Bezdrôtové slúchadlo vám dá voľnosť pohybu.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri prvom stretnutí s týmto hybridným telefónom by ste asi žiadne výnimočnosti neočakávali. Až na pár detailov ktoré neskúsenému oku ujdú sa ničím nelíši od bežných telefónnych prístrojov, ktoré nás obklopujú v domácnostiach a kanceláriách. Komunikačná základňa s integrovanou nabíjačkou a "rúčka" sú však omnoho inteligentnejšie, ako by sa mohlo zdať. Ak sa pozorne pozriete na klávesnicu, zistíte že tlačidiel so symbolom telefónneho slúchadla je viac, ako je zvykom. Nápis PC dokonca naznačuje, že je v hre čosi netradičné.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Nie je potrebné ponoriť sa do manuálov, alebo sa pokúšať o vytáčanie kontaktov metodikou pokus-omyl. Hneď navrchu balenia nájdete kartičku, na ktorej je prehľadne znázornené, akým spôsobom sa vytáčajú telefónne čísla pomocou služby SkypeOut, akým spôsobom je možné nadviazať spojenie s kontaktami Skype a ako vstúpiť do verejnej telefónnej siete. Namiesto komplikovaného ovládania aké by sa dalo očakávať je možné zhodnotiť myšlienku voľby komunikačného kanála viac ako prehľadnú a jednoduchú.


FOTO - MILAN GIGEL

Komunikačná základňa je dodávaná v rozobratom stave. Skladá sa zo samotného tela a podstavca. Jej úlohou je zaistiť komunikáciu s PC pomocou USB rozhrania, pripojenie k verejnej telefónej sieti, nabíjanie headsetu, jeho vyhľadávanie a samozrejme zaistiť bezdrôtový prenos hlasu a dát. Zaujímavosťou je, že ako základňa, tak headset sú vybavené aktualizovateľným firmvérom. Ten umožňuje meniť škálu dostupných funkcií a prispôsobiť správanie telefónu. Akonáhle Skype predstaví ďalšie doplnkové služby, výrobca ich bude môcť implementovať do zariadenia. Výhodou je i to, že ak sa flashovanie firmvéru nepodarí, zariadenie nezostane mŕtve. Po jeho vypnutí a zapnutí dodávaný softvér zistí, že firmvér nie je vporiadku, flash pamäť vymaže a nahrá do nej aktuálnu verziu softvéru.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem zabudovanej antény by vášmu pohľadu nemala ujsť LEDka na čelnom paneli, ktorú nájdete hneď vedľa tlačidla PAGE. LEDka indikuje nabíjanie a zobrazuje priebeh flashovania firmvéru. Tlačidlo PAGE vám poslúži vtedy, ak headset neviete nájsť. Ak ho zatlačíte, ozve sa špeciálne vyzváňanie, pomocou ktorého headset bez problému nájdete - samozreme iba vtedy, ak nie sú úplne vybité jeho akumulátory. Náhodného vypnutia sa obávať nemusíte. Headset totižto nie je vybavený tlačidlom vypnutia.


FOTO - MILAN GIGEL

Nabíjacie kontakty sú umiestnené na spodnej časti základne a pre zamedzenie skratu sú chránené plastovou priehradkou. Keďže na spodnej časti telefónu sa nachádza dvojica ihlíc, ich pruženie zaisťuje dokonalý kontakt pre rýchle a spoľahlivé nabíjanie.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem pevne zabudovaného USB káblika s dĺžkou 2 metre nádjete na spodnej strane konektor pre externé napájanie a RJ-11 pre pripojenie k telefónnej linke. Základňa je tak posledným zariadením v reťazi paralelne pripojených komunikačných jednotiek. Ak základňu pripojíte iba k telefónnej prípojke, budete môcť headset používať iba na uskutočnenie bežných volaní. Akonáhle však USB káblik zapojíte do svojho PC, kde nainštalujete Skype a doplnkový softvér na CD, budete môcť používať i komunikáciu cez internet. Podmienkou však je, aby bolo PC zapnuté. Na trhu zatiaľ nieje žiadny Skype telefón, ktorý by bol vybavený priamo ethernet rozhraním.


FOTO - MILAN GIGEL

Kompletnú kabeláž je možné vyviesť von cez sústreďujúci otvor, a tak je možné z jednotlivých káblikov vytvoriť zvládnuteľný káblový zväzok. I keď je základňa závislá na externom napájaní, pri troche zručnosti si dokážete vyrobiť zálohu jej napájania - hoci i z akumulátora domáceho alarmu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

K telefónnej linke dodáva výrobca pripojovací káblik a sadu redukcií pre použitie v rôznych krajinách. U nás vystačíte s klasickým štandardizovaným konektorom na kábliku.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo headsetu je ergonomicky tvarované a anténa je osadená tak, aby bola čiastočne vysunutá z telesného rámca. Zaisťuje to lepšiu kvalitu signálu i na veľké vzdialenosti od základne. Môžete byť v kontakte i keď ste v pivnici, alebo na záhrade, či v obchode ktorý je v blízkom susedstve. Výhodou je, že k jednej základni je možné pripojiť až štyri headsety, medzi ktorými môžete vzájomne telefonovať, či prepínať si medzi nimi hovory. Klávesnica je membránová gumová a tlačidlá majú presný a jemný chod, ako by ste mohli očakávať. Slúchalo je vybavené perforáciou, mikrofón sa skrýva za okrúhlym priezorom v spodnej časti headsetu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže je možné používať s jednou základňou viac "rúčiek" poteší možnosť ich farebného rozlíšenia pomocou výmenných čelných krytov z plastu. Nesmie samozrejme chýbať ani odnímateľná spona pre nosenie na opasku.


FOTO - MILAN GIGEL

Spona je osadená v štvorici zárezov na bočných stranách. Na svojom mieste drží pevne, avšak je pomerne tenká, takže pri preťažení sa môže zlomiť.


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej strane nájdete pod gumovou krytkou miniatúrny JACK konektor pre pripojenie externého slúchadla a mikrofónu. To otvára cestu pre pripojenie stolného handsfree pre realizáciu hlasitých hovorov, pripojenie analógovej náhlavnej súpravy, či zariadenia na zaznamenávanie hovorov. Bežne túto možnosť asi nepoužijete, ale ako sa vraví, prečo neumožniť i takéto veci, ak to stojí pár drobných...

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Aby ste si s napájaním nemuseli lámať hlavu, výrobca použil bežne dostupný blok pozostávajúci z troch NiMH akumulátorov formátu AAA s kapacitou 600 mAh zapojených do série. To znamená možnosť zvýšenia kapacity do budúcnosti, či lacnú náhradu bez zháňania špecializovaného LiIon akumulátoru zverského tvaru, ktorý nie a nie zohnať, a ak áno tak zaiste nie lacno. Na jedno nabitie môžete s headsetom pracovať necelý týždeň.


FOTO - MILAN GIGEL

Nabíjacie kontakty sú umiestnené v spodnej časti a nie sú pozlátené. Chrómovaný povrch je však odolný voči korózii, takže by ste nemali na problémy naraziť ani časom. Nepatrné nožičky vám umožnia položiť headset na pracovnú dosku stola i bez základne vo vertikálnej polohe.


FOTO - MILAN GIGEL

Skryť Vypnúť reklamu

Headset sa do základne vkladá bez nejakého odporu alebo problémom so správnym nasmerovaním. Zadná časť a tvarový výkroj kopírujú tvar základne a rúčka vlastnou gravitáciou dosadne na kontaktné pole. Okamžite sa ozrsvieti displej, LEDka napájania a ste informovaní o stave napájania. V prípade, že nieje ani jedna sieť dostupná, alebo vypadne napájanie základne, či ste nesprávne naflashovali firmvér, na displeji sa zobrazí potrebná informácia.


FOTO - MILAN GIGEL

Ovládacia logika zodpovedá tradičným štandardom. Môžete si uložiť telefónny zoznam svojich kontaktov, prezerať žurnál prichádzajúcich a odchádzajúcich hovorov, pomocou služby CLIP identifikovať prichádzajúce volania. Dostupné sú služby opakovaného vytáčania, či voľby smerovania hovoru. Zaujímavé je, že výrobca zabudol na podporu práce so SMS správami v sieti prevádzkovateľa pevnej linky a prijímanie/odosielanie textových správ prostredníctvom siete Skype. kým prvá možnosť pravdepodobne nepribudne nikdy, tá druhá je realizovateľná ďalším vývojom firmvéru a obslužného softvéru.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Displej je rozdelený do troch riadkov. Prvý je segmentový pre zobrazovanie numerických informácií a ikoniek, nasledujúca dvojica je maticová. Headset si z PC prevezme aktuálny čas a dátum, ktorý je priebežne zobrazovaný vo vrchnom riadku. Akonáhle však nadviažete ľuvovoľné hlasové spojenie, vystrieda ho časový údaj o dĺžke trvania hovoru. Zvonenie je nastaviteľné samostatne pre prichádzajúce hovory z pevnej linky i zo Skype. Pri rôznych tónoch tak viete, akou cestou sa k vám dopracoval prichádzajúci kontakt, pričom na LCD displeji sa zobrazí jeho CLIP identifikácia, alebo jeho nick zo Skype. Samostatné zvukové znamenie je vyhradené i zmene stavu Skype kontaktov. Akonáhle sa ktosi prihlási, telefón pípne a na displeji sa zobrazí jeho meno a stav. Rovnako má používateľ možnosť menisť stav svojej dostupnosti Skype klientom z menu telefónu. Môžete sa dokonca úplne zo siete Skype odregistrovať, alebo následne zaregistrovať späť. Váš stav je pomocou menu zobraziteľný a tak si namiesto Away môžete pri dôležitej práci nastaviť príznak DND a podobne.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre všetky prichádzajúce a odchádzajúce hovory je vedený žurnál, ktorý obsahuje čas a dátum uskutočnenia spojenia, jeho dĺžku a identifikáciu kontaktu. Bohužiaľ žurnál nie je možné stiahnuť do PC, prezerať si ho môžete iba v telefóne. Nastavenia sa týkajú iba základných parametrov akými je vyzváňanie, automatické zvídahnie a pripojenie k sieti. Z jazykov lokalizovaného menu zatiaľ nie sú dostupné varianty slovenčiny a čestiny.


FOTO - MILAN GIGEL

Narozdiel od tradičných USB telefónov používaných pre hlasovú komunikáciu ide o plne inteligentný systém, ktorý zlučuje funkciu bežného DECT telefónu s rozhraním pre komunikáciu v sieti Skype pomocou pripojeného PC a premosťovacieho softvéru. Používateľ získava možnosť jednoduchej voľby odchádzajúcej komunikačnej siete a výberu kontaktov zo zoznamu v telefóne alebo aktuálnej ponuky vo svojom klientovi Skype. Keďže Skype je i napriek svojej popularite ešte v plienkach, dá sa očakávať, že sa mnohé časom zmení. Preto je firmvér základne i headsetu aktualizovateľný aby bol schopný obslúžiť i nové služby, ktoré dorazia budúcnosti. Na škodu je iba to, že zatiaľ nie je podporovaná komunikácia textová. Ak sa Olympia DualPhone dostatočne rozšíri, je možné časom pribudnú i doplnkové funkcie pre diaľkové ovládanie PC, či už samotných internetových aplikácií alebo i multimédií či čohokoľvek iného. Ak zoberieme do úvahy, že zatiaľ nie je na trhu žiadne zariadenie s ethernet rozhraním, ktoré by pre komunikáciu v sieti Skype nepotrebovalo pripojené PC, môžeme povedať, že toto zariadenie je to najlepšie čo sa kde dá zohnať. Preto sme sa mu rozhodli udeliť TIP redakcie a plné hodnotenie z pohľadu všetkých kritérií.

Skryť Vypnúť reklamu

Hodnotenie:
 

Dostupnosť: http://www.telestore.dk/shop/default.asp
Orientačná cena: 135 eur za komplet, 68 eur za každý ďalší headset.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Riaditeľ NAKA Branislav Zurian preveruje prieťahy policajtov pri vyšetrovaní podozrení, ktoré sa objavili po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Šéf NAKA podal na obvineného svedka zo SIS trestné oznámenie.

14 h

Celé Slovensko je v čiernej fáze.

8 h

Neprehliadnite tiež

Prvý vesmírny hotel

V reštaurácii sa bude servírovať tradičné vesmírne jedlo.

19 h

Komentovaný prehľad technologických správ.

6. mar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 3. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 4. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 5. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 6. Nové číslo Historickej revue
 7. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 8. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 9. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 10. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 1. Faculty of Management Comenius University in Bratislava
 2. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 3. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 4. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 5. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 6. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 9. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 10. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 25 050
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 14 708
 3. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 12 703
 4. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 12 193
 5. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 10 596
 6. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 10 386
 7. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 9 700
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele 8 024
 9. Nové číslo Historickej revue 7 708
 10. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 6 127