Olympia DU@Lphone - telefón, ktorý zvládne pevnú linku i Skype

Ak patríte medzi skalných používateľov Skype, možno vás zamrzelo, že môžete lacno telefonovať iba za svojim počítačom. S duálnym DECT telefónom Olympia však komunikácia naberá úplne iný ráz. Je iba na vás, či uskutočníte hovor cez pevnú linku, alebo cez I

nternet. Bezdrôtové slúchadlo vám dá voľnosť pohybu.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri prvom stretnutí s týmto hybridným telefónom by ste asi žiadne výnimočnosti neočakávali. Až na pár detailov ktoré neskúsenému oku ujdú sa ničím nelíši od bežných telefónnych prístrojov, ktoré nás obklopujú v domácnostiach a kanceláriách. Komunikačná základňa s integrovanou nabíjačkou a "rúčka" sú však omnoho inteligentnejšie, ako by sa mohlo zdať. Ak sa pozorne pozriete na klávesnicu, zistíte že tlačidiel so symbolom telefónneho slúchadla je viac, ako je zvykom. Nápis PC dokonca naznačuje, že je v hre čosi netradičné.


FOTO - MILAN GIGEL

Nie je potrebné ponoriť sa do manuálov, alebo sa pokúšať o vytáčanie kontaktov metodikou pokus-omyl. Hneď navrchu balenia nájdete kartičku, na ktorej je prehľadne znázornené, akým spôsobom sa vytáčajú telefónne čísla pomocou služby SkypeOut, akým spôsobom je možné nadviazať spojenie s kontaktami Skype a ako vstúpiť do verejnej telefónnej siete. Namiesto komplikovaného ovládania aké by sa dalo očakávať je možné zhodnotiť myšlienku voľby komunikačného kanála viac ako prehľadnú a jednoduchú.


FOTO - MILAN GIGEL

Komunikačná základňa je dodávaná v rozobratom stave. Skladá sa zo samotného tela a podstavca. Jej úlohou je zaistiť komunikáciu s PC pomocou USB rozhrania, pripojenie k verejnej telefónej sieti, nabíjanie headsetu, jeho vyhľadávanie a samozrejme zaistiť bezdrôtový prenos hlasu a dát. Zaujímavosťou je, že ako základňa, tak headset sú vybavené aktualizovateľným firmvérom. Ten umožňuje meniť škálu dostupných funkcií a prispôsobiť správanie telefónu. Akonáhle Skype predstaví ďalšie doplnkové služby, výrobca ich bude môcť implementovať do zariadenia. Výhodou je i to, že ak sa flashovanie firmvéru nepodarí, zariadenie nezostane mŕtve. Po jeho vypnutí a zapnutí dodávaný softvér zistí, že firmvér nie je vporiadku, flash pamäť vymaže a nahrá do nej aktuálnu verziu softvéru.


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem zabudovanej antény by vášmu pohľadu nemala ujsť LEDka na čelnom paneli, ktorú nájdete hneď vedľa tlačidla PAGE. LEDka indikuje nabíjanie a zobrazuje priebeh flashovania firmvéru. Tlačidlo PAGE vám poslúži vtedy, ak headset neviete nájsť. Ak ho zatlačíte, ozve sa špeciálne vyzváňanie, pomocou ktorého headset bez problému nájdete - samozreme iba vtedy, ak nie sú úplne vybité jeho akumulátory. Náhodného vypnutia sa obávať nemusíte. Headset totižto nie je vybavený tlačidlom vypnutia.


FOTO - MILAN GIGEL

Nabíjacie kontakty sú umiestnené na spodnej časti základne a pre zamedzenie skratu sú chránené plastovou priehradkou. Keďže na spodnej časti telefónu sa nachádza dvojica ihlíc, ich pruženie zaisťuje dokonalý kontakt pre rýchle a spoľahlivé nabíjanie.


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem pevne zabudovaného USB káblika s dĺžkou 2 metre nádjete na spodnej strane konektor pre externé napájanie a RJ-11 pre pripojenie k telefónnej linke. Základňa je tak posledným zariadením v reťazi paralelne pripojených komunikačných jednotiek. Ak základňu pripojíte iba k telefónnej prípojke, budete môcť headset používať iba na uskutočnenie bežných volaní. Akonáhle však USB káblik zapojíte do svojho PC, kde nainštalujete Skype a doplnkový softvér na CD, budete môcť používať i komunikáciu cez internet. Podmienkou však je, aby bolo PC zapnuté. Na trhu zatiaľ nieje žiadny Skype telefón, ktorý by bol vybavený priamo ethernet rozhraním.


FOTO - MILAN GIGEL

Kompletnú kabeláž je možné vyviesť von cez sústreďujúci otvor, a tak je možné z jednotlivých káblikov vytvoriť zvládnuteľný káblový zväzok. I keď je základňa závislá na externom napájaní, pri troche zručnosti si dokážete vyrobiť zálohu jej napájania - hoci i z akumulátora domáceho alarmu.


FOTO - MILAN GIGEL

K telefónnej linke dodáva výrobca pripojovací káblik a sadu redukcií pre použitie v rôznych krajinách. U nás vystačíte s klasickým štandardizovaným konektorom na kábliku.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo headsetu je ergonomicky tvarované a anténa je osadená tak, aby bola čiastočne vysunutá z telesného rámca. Zaisťuje to lepšiu kvalitu signálu i na veľké vzdialenosti od základne. Môžete byť v kontakte i keď ste v pivnici, alebo na záhrade, či v obchode ktorý je v blízkom susedstve. Výhodou je, že k jednej základni je možné pripojiť až štyri headsety, medzi ktorými môžete vzájomne telefonovať, či prepínať si medzi nimi hovory. Klávesnica je membránová gumová a tlačidlá majú presný a jemný chod, ako by ste mohli očakávať. Slúchalo je vybavené perforáciou, mikrofón sa skrýva za okrúhlym priezorom v spodnej časti headsetu.


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže je možné používať s jednou základňou viac "rúčiek" poteší možnosť ich farebného rozlíšenia pomocou výmenných čelných krytov z plastu. Nesmie samozrejme chýbať ani odnímateľná spona pre nosenie na opasku.


FOTO - MILAN GIGEL

Spona je osadená v štvorici zárezov na bočných stranách. Na svojom mieste drží pevne, avšak je pomerne tenká, takže pri preťažení sa môže zlomiť.


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej strane nájdete pod gumovou krytkou miniatúrny JACK konektor pre pripojenie externého slúchadla a mikrofónu. To otvára cestu pre pripojenie stolného handsfree pre realizáciu hlasitých hovorov, pripojenie analógovej náhlavnej súpravy, či zariadenia na zaznamenávanie hovorov. Bežne túto možnosť asi nepoužijete, ale ako sa vraví, prečo neumožniť i takéto veci, ak to stojí pár drobných...


FOTO - MILAN GIGEL

Aby ste si s napájaním nemuseli lámať hlavu, výrobca použil bežne dostupný blok pozostávajúci z troch NiMH akumulátorov formátu AAA s kapacitou 600 mAh zapojených do série. To znamená možnosť zvýšenia kapacity do budúcnosti, či lacnú náhradu bez zháňania špecializovaného LiIon akumulátoru zverského tvaru, ktorý nie a nie zohnať, a ak áno tak zaiste nie lacno. Na jedno nabitie môžete s headsetom pracovať necelý týždeň.


FOTO - MILAN GIGEL

Nabíjacie kontakty sú umiestnené v spodnej časti a nie sú pozlátené. Chrómovaný povrch je však odolný voči korózii, takže by ste nemali na problémy naraziť ani časom. Nepatrné nožičky vám umožnia položiť headset na pracovnú dosku stola i bez základne vo vertikálnej polohe.


FOTO - MILAN GIGEL

Headset sa do základne vkladá bez nejakého odporu alebo problémom so správnym nasmerovaním. Zadná časť a tvarový výkroj kopírujú tvar základne a rúčka vlastnou gravitáciou dosadne na kontaktné pole. Okamžite sa ozrsvieti displej, LEDka napájania a ste informovaní o stave napájania. V prípade, že nieje ani jedna sieť dostupná, alebo vypadne napájanie základne, či ste nesprávne naflashovali firmvér, na displeji sa zobrazí potrebná informácia.


FOTO - MILAN GIGEL

Ovládacia logika zodpovedá tradičným štandardom. Môžete si uložiť telefónny zoznam svojich kontaktov, prezerať žurnál prichádzajúcich a odchádzajúcich hovorov, pomocou služby CLIP identifikovať prichádzajúce volania. Dostupné sú služby opakovaného vytáčania, či voľby smerovania hovoru. Zaujímavé je, že výrobca zabudol na podporu práce so SMS správami v sieti prevádzkovateľa pevnej linky a prijímanie/odosielanie textových správ prostredníctvom siete Skype. kým prvá možnosť pravdepodobne nepribudne nikdy, tá druhá je realizovateľná ďalším vývojom firmvéru a obslužného softvéru.


FOTO - MILAN GIGEL

Displej je rozdelený do troch riadkov. Prvý je segmentový pre zobrazovanie numerických informácií a ikoniek, nasledujúca dvojica je maticová. Headset si z PC prevezme aktuálny čas a dátum, ktorý je priebežne zobrazovaný vo vrchnom riadku. Akonáhle však nadviažete ľuvovoľné hlasové spojenie, vystrieda ho časový údaj o dĺžke trvania hovoru. Zvonenie je nastaviteľné samostatne pre prichádzajúce hovory z pevnej linky i zo Skype. Pri rôznych tónoch tak viete, akou cestou sa k vám dopracoval prichádzajúci kontakt, pričom na LCD displeji sa zobrazí jeho CLIP identifikácia, alebo jeho nick zo Skype. Samostatné zvukové znamenie je vyhradené i zmene stavu Skype kontaktov. Akonáhle sa ktosi prihlási, telefón pípne a na displeji sa zobrazí jeho meno a stav. Rovnako má používateľ možnosť menisť stav svojej dostupnosti Skype klientom z menu telefónu. Môžete sa dokonca úplne zo siete Skype odregistrovať, alebo následne zaregistrovať späť. Váš stav je pomocou menu zobraziteľný a tak si namiesto Away môžete pri dôležitej práci nastaviť príznak DND a podobne.

Pre všetky prichádzajúce a odchádzajúce hovory je vedený žurnál, ktorý obsahuje čas a dátum uskutočnenia spojenia, jeho dĺžku a identifikáciu kontaktu. Bohužiaľ žurnál nie je možné stiahnuť do PC, prezerať si ho môžete iba v telefóne. Nastavenia sa týkajú iba základných parametrov akými je vyzváňanie, automatické zvídahnie a pripojenie k sieti. Z jazykov lokalizovaného menu zatiaľ nie sú dostupné varianty slovenčiny a čestiny.


FOTO - MILAN GIGEL

Narozdiel od tradičných USB telefónov používaných pre hlasovú komunikáciu ide o plne inteligentný systém, ktorý zlučuje funkciu bežného DECT telefónu s rozhraním pre komunikáciu v sieti Skype pomocou pripojeného PC a premosťovacieho softvéru. Používateľ získava možnosť jednoduchej voľby odchádzajúcej komunikačnej siete a výberu kontaktov zo zoznamu v telefóne alebo aktuálnej ponuky vo svojom klientovi Skype. Keďže Skype je i napriek svojej popularite ešte v plienkach, dá sa očakávať, že sa mnohé časom zmení. Preto je firmvér základne i headsetu aktualizovateľný aby bol schopný obslúžiť i nové služby, ktoré dorazia budúcnosti. Na škodu je iba to, že zatiaľ nie je podporovaná komunikácia textová. Ak sa Olympia DualPhone dostatočne rozšíri, je možné časom pribudnú i doplnkové funkcie pre diaľkové ovládanie PC, či už samotných internetových aplikácií alebo i multimédií či čohokoľvek iného. Ak zoberieme do úvahy, že zatiaľ nie je na trhu žiadne zariadenie s ethernet rozhraním, ktoré by pre komunikáciu v sieti Skype nepotrebovalo pripojené PC, môžeme povedať, že toto zariadenie je to najlepšie čo sa kde dá zohnať. Preto sme sa mu rozhodli udeliť TIP redakcie a plné hodnotenie z pohľadu všetkých kritérií.

Hodnotenie:
 

Dostupnosť: http://www.telestore.dk/shop/default.asp
Orientačná cena: 135 eur za komplet, 68 eur za každý ďalší headset.

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.

Neprehliadnite tiež

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva robia špičkovú vedu

Päť ústavov Slovenskej akadémie vied vytvára výskum, ktorý nestojí na pevných základoch, tvrdia výsledky nezávislého auditu.

Nová liečba by mohla napraviť poškodený sluch

Klinické testy na ľuďoch spustia do dvoch rokov.

Polovica internetovej komunikácie už prebieha v šifrách

Plošné špehovanie už nebude jednoduché. Začíname si chrániť aj každodennú rutinu.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 2. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 3. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 4. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 5. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 6. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 7. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 8. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 9. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 10. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 449
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 375
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 374
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 7 007
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 939
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 100
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 993
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 528
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 906
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 553

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop