SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Rusi napriek napätiu hladko odovzdali velenie na ISS Američanom

Škaplerov sa má na Zem vrátiť v stredu.

Pohľad na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.Pohľad na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON. Ruský kozmonaut Anton Škaplerov v utorok hladko odovzdal velenie Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) americkému astronautovi Thomasovi Marshburnovi, aj keď medzi Ruskom a Západom vládne maximálne napätie spôsobené vojnou na Ukrajine. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Medzi Ruskom a Západom vládne maximálne napätie spôsobené vojnou na Ukrajine, pripomína DPA.

Odchádzajúci veliteľ Škaplerov odovzdal velenie ISS Marshburnovi na slávnosti, na ktorej sa zúčastnili všetci členovia posádky prítomní na ISS.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Trampolínou už Rusi nezastrašia. Môže konflikt na Ukrajine ohroziť ISS? Čítajte 

Aj keď majú ľudia na Zemi "problémy", ISS zostáva "symbolom spolupráce", povedal Škaplerov v krátkom prejave. Marshburn sa mu poďakoval a uviedol, že byť veliteľom ISS je preňho "česť a výsada".

Škaplerov sa má na Zem vrátiť v stredu na palube ruskej vesmírnej kapsuly Sojuz spolu s kozmonautom Piotrom Dubrovom a americkým astronautom Markom Vande Heiom.

Špekulácie, že Vande Hei sa možno nevráti na Zem ruskou vesmírnou loďou práve pre napätie medzi oboma krajinami, ruská aj americká strana rázne popreli.

Marshburn pricestoval na ISS vlani v novembri so svojimi americkými kolegami Rajom Charim a Kaylou Barronovou a s nemeckým astronautom Matthiasom Maurerom.

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu