SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Ako vnútorný konflikt viedol k štvorročnej vojne medzi šimpanzmi

Skúsenú vedkyňu šimpanzy prekvapili.

v parku Gombe sa vždy ozýval krik, keď sa stretla severná komunita s južnou.v parku Gombe sa vždy ozýval krik, keď sa stretla severná komunita s južnou. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Svetová odborníčka na primáty Jane Goodallová sa roky nevedela spamätať z toho, čo zažila v Tanzánii na začiatku sedemdesiatych rokov. Bola svedkyňou konfliktu medzi šimpanzmi, ktorý prirovnala k vojne.

"Často, keď som sa v noci zobudila, objavili sa mi v mysli hrozné obrazy," opisuje vo svojej knihe Cez okno: Mojich tridsať rokov so šimpanzmi v Gombe (v origináli: Through a Window: My Thirty Years with the Chimpanzees of Gombe).

Súvisiaci článok Šimpanzy zbili na smrť gorilie mláďatá. Nevídaná agresivita prekvapila vedcov Čítajte 

Jeden zo šimpanzov, Satan, si do dlane naberal krv z rany protivníka a pil ju. Ďalší odtŕhal obeti kúsky kože. Videla aj kanibalizmus na mláďatách.

SkryťVypnúť reklamu

Jediná dosiaľ zaznamenaná vojna medzi šimpanzmi trvala štyri roky a skončila sa úplnou porážkou jednej komunity. Vedci roky skúmali príčinu krvavého konfliktu a našli aj paralely so správaním ľudí.

Prvý brutálny útok

Jane Goodallová sa preslávila skúmaním života a správania šimpanzov. Šimpanziu komunitu Kasakela v Tanzánii začala sledovať v roku 1960.

Štvorročná vojna sa začala až o štrnásť rokov neskôr.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu