SME

Tatry: Porovnanie automatických fotiek a záberov s vlastnými nastaveniami

Viditeľné rozdiely vznikajú najmä pri priblížení.

Nočné fotenie v Tatranskej Javorine - fotené smartfónom Samsung Galaxy S22 Ultra cez PRO mód; fotografia po úprave v telefóne. (Zdroj: Lukáš Kucej)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pri fotografovaní v slabých svetelných podmienkach má automatický mód smartfónov tendenciu zvyšovať ISO. Senzor sa tak stáva citlivejším na svetlo, čo vám umožňuje fotografovať v tmavom prostredí. Zároveň však treba povedať, že ak bude senzor príliš citlivý na svetlo, prepálite výslednú fotografiu, prípadne vznikne silný šum obrazu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri modeli Samsung Galaxy S22 Ultra si jeho výrobcovia dali záležať, aby ste dokázali pohodlne fotiť aj v noci.

Konkrétne pri našej fotografii Kostola sv. Anny v Tatranskej Javorine nastavila automatika telefónu ISO 1600 a čas 1/25 sekundy. Výsledná fotografia je na prvý pohľad naexponovaná dobre a je atraktívna pre bežné zobrazovanie na sociálnych sieťach alebo v online galériách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ak však chcete fotografiu používať vo väčšom formáte, upravovať ju alebo sa s ňou chcete viac vyhrať, zvoľte si vlastné nastavenia. V prípade, že si fotografiu vytvorenú cez automat priblížite, bude tam s veľkou pravdepodobnosťou viditeľný šum, čo vplýva na ostrosť a samotnú kresbu obrazu.

„V PRO móde som si teda nastavil ISO na minimum a radšej som postupne predlžoval čas,“ povedal Lukáš Kucej, fotograf rubriky Foto Academy. Keďže expozičný čas sa predĺžil, nevyhnutnosťou bol aj statív.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pri zhotovovaní snímkov vyskúšal viacero objektívov, hlavne širokouhlý a ultra-širokouhlý, ktorý vám dovolí dostať sa k fotenej pamiatke bližšie. V takomto prípade držte hlavný objekt fotenia v strede obrazu. Čím viac ho posúvate na jeden z krajov, tým viac sa vám bude deformovať do strán, hoci telefón skvelo zvláda súdkovité skreslenie.

Rozdiel medzi automatikou a PRO fotkou sa dá dosiahnuť aj v postprodukcii. S automatickou fotkou vo formáte jpg sú veľmi obmedzené možnosti úprav, ale pri RAW formáte naplno využijete dynamický rozsah senzora. Na našej fotke sa zosvetlením tieňov v okolí kostolnej veže a stmavením svetiel podarilo dostať na záber aj pár hviezd, čo je pri automatike takmer nemožné.

Popritom netreba zabúdať na úpravu farieb, kontrastu, zreteľnosti, odstránenia šumu a doostrenia fotky.

„Ja zvyknem jemne pridať aj efekt vinetácie, aby som svetelnosťou zvýraznil stred obrazu, kde je hlavný objekt fotografovania,“ povedal Lukáš.

Zhrnutie na záver:

  • Pri fotografovaní v slabých svetelných podmienkach má automatický mód smartfónov tendenciu zvyšovať ISO.
  • Vysoké ISO môže priniesť do fotografií väčší šum, ktorý je viditeľný najmä pri priblížení záberu. Vplýva to na ostrosť a samotnú kresbu obrazu.
  • Nastavte si ISO na minimum a radšej predlžujte čas, na koľko je to potrebné.
  • Ultra-širokouhlý objektív vám dovolí dostať sa k fotenému objektu bližšie. Objekt držte v strede obrazu.
  • Použite časovač alebo dotykové pero, aby ste sa počas samotného fotenia nedotýkali smartfónu.
  • Fotografujte do formátu RAW s následným postprocesom. Umožní vám to vo väčšej miere využiť dynamický rozsah senzora a dosiahnuť tak omnoho lepšie výsledky.

Tento článok vám prináša Samsung.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší
Samotná maska na tvár duševnú pohodu neprivodí, čas strávený s priateľkou, áno.

Stav plynutia zastaví čas.


Nález nemožno jednoznačne interpretovať.


TASR

Na čiernom pozadí sa vynímajú fresky postáv z gréckej mytológie.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu