SME

Kalahari môžu ohroziť pohyblivé duny

Nekonečné piesočné duny pripomínajú všetko možné, len nie pohyblivé objekty. Britskí vedci však predpokladajú, že v dôsledku klimatickej zmeny sa duny africkej púšte Kalahari, roztrúsené na ploche 2,5 milióna kilometrov štvorcových, čoskoro môžu vydať ..

Vyschnuté stromy v púšti Eťina v severočínskej autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko. FOTO - TASR/AP

Nekonečné piesočné duny pripomínajú všetko možné, len nie pohyblivé objekty. Britskí vedci však predpokladajú, že v dôsledku klimatickej zmeny sa duny africkej púšte Kalahari, roztrúsené na ploche 2,5 milióna kilometrov štvorcových, čoskoro môžu vydať na pochod. Bolo by to veľmi nepríjemné, pretože pohyb dún by do konca 21. storočia zlikvidoval napríklad pastviny v ich okolí. A pretože ľudia v oblasti vo veľkej miere závisia od poľnohospodárstva a farmárčenia, malo by to drastické sociálne a environmentálne následky.

Pohyb dún ovplyvňuje najmä sila vetra, množstvo vegetácie a úroveň vlhkosti. David Thomas z Univerzity v Oxforde spolu s kolegami zisťovali, čo sa stane s obrovskými dunami v južnej Afrike v nadchádzajúcich rokoch, ak sa zoberú do úvahy tri možné scenáre vývoja klímy, aplikované na konkrétne podmienky Kalahari.

Všetky klimatické počítačové modely ukázali, že do roku 2040 by sa mali dať do pohybu piesky v Botswane a Namíbii, do roku 2070 duny v Angole, Zimbabwe a Zambii. Naposledy sa duny pohybovali v takomto rozsahu približne pred 14-16-tisíc rokmi.

Vedci, ktorí publikovali svoje výsledky v Nature, upozornili, že napríklad v Botswane sa veľmi rýchlo rozvíja chov dobytka, čo vyčerpáva zdroje vody a ovplyvňuje vzhľad krajiny. Ak sa dajú piesky do pohybu, programy, ktoré teraz v Afrike sponzoruje Západ, budú neúčinné.

"Vedecký svet sa venuje miznúcim ľadovcom a ľadovým plochám aj zmenám pobrežných oblastí, ale vývoj, ktorý hrozí Afrike, zostáva takmer nepovšimnutý," vyhlásili oxfordskí vedci. Chcú preto upozorniť, že ide o veľmi dynamickú krajinu, ktorá sa ľahko môže zmeniť v pustatinu.

Podobným problémom čelí v súčasnosti aj Čína, kde sa snažia postupujúci piesok obmedzovať vysádzaním stromov. V niektorých oblastiach sa im už podarilo napredovanie dún zastaviť a zvrátiť tak hroziacu katastrofu. Možno aj toto je jeden z receptov pre južnú Afriku. (der)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu