Nastavenia a podmienky
Pri fotení tohto záberu bol použitý model Samsung Galaxy S22 Ultra.
Nastavenie v telefóne:
- Clona: f/2,2
- ISO: 50
- Čas: 1/6 sekundy
Podmienky: bezvetrie, poludnie, exponovaný terén v tieni
Rokliny Slovenského raja majú svoje čaro v každom ročnom období. Pri pohľade na všetky rebríky a stúpačky je pre mnohých prekvapením, že je otvorený celoročne. Teda, s výnimkou jedinej trasy: Ferraty Kyseľ, ktorá má sezónnu uzáveru od novembra do polovice júna.
„Z mojich osobných skúseností musím povedať, že Raj sa mi najviac páči na jar, keď sa všetko topí a roklinami preteká veľa vody. Tento rok som sem prišiel trochu skôr,“ povedal Lukáš Kucej, ktorí fotí pre rubriku Foto Academy.
Je takmer poludnie a pre zábery na otvorených miestach je príliš priame svetlo. Lukáš teda vyhľadáva úseky, ktoré sú úplne v tieni. Ideálne sú v tomto prípade rebríky, ktoré sa dajú fotiť z vrchnej časti, pričom jednoliatu farebnosť oživujú siluety turistov. Aj po zvýšení ISO z 50 na 100 čas snímania v rokline vychádza od 1/15 do 1/90 sekundy, čo by si za iných okolností vyžadovalo použitie statívu. Na exponovaných miestach s rebríkmi a stúpačkami to však nie je možné.
Automatickú stabilizáciu obrazu smartfónu Samsung Galaxy S22 Ultra podporuje aj tým, že počas snímania zatají dych. Po úvodných fotkách s využitím PRO módu vyskúšal aj automatiku, ktorá má podobné výsledky. S dobre naexponovanou RAW fotkou však dosiahnete lepšie výsledky z hľadiska ostrosti, prispôsobenia farieb, tieňov a svetiel. V konečnom dôsledku máte pri úprave fotky vo formáte RAW oveľa väčšie možnosti.
„Najzaujímavejším záberom tohto dňa je pre mňa fotografia postavy kráčajúcej po stúpačkách medzi skalami,“ povedal Lukáš. Čas snímania širokouhlým objektívom s ohniskovou vzdialenosťou 6,4 mm vychádzal v tmavom teréne na 1/15 sekundy. Práve preto poprosil osobu na fotografii, aby počas kráčania na chvíľu „zamrzla“. Inak by bola na zábere rozmazaná.

Pri takomto type fotiek sa zvykne využívať aj automatická funkcia farebný bod v portrétovom móde. Zabezpečí to, že vybraný objekt zostane farebný a všetko okolo neho bude čiernobiele. Takýto efekt viete v smartfónoch dosiahnuť aj na farebnom zábere. Stačí si pri úprave fotky vybrať funkciu bodová farba a označiť, ktoré časti majú byť čiernobiele a ktoré majú ostať farebné.
Fotenie v exponovanom teréne: Zhrnutie na záver
- Ak fotíte za slnečného počasia cez deň, kedy je ostré svetlo, snažte sa nájsť kompozície, ktoré sú celé v tieni.
- Ak neviete na exponovaných miestach použiť statív, okrem využitia funkcie automatickej stabilizácie podporte stabilitu aj zatajením dychu alebo zapretím sa o niečo pevné v okolí. Druhá možnosť je, že skrátite čas snímania a zvýšite hodnotu ISO na potrebnú úroveň (táto možnosť je však na úkor kvality obrazu).
- Aj keď expozičný čas vyzerá krátky, je potrebné, aby osoby na fotografiách na chvíľu zamrzli.
- Pre dosiahnutie efektu čiernobielej fotografie s farebným objektom využite automatickú funkciu farebný bod v portrétovom móde. Druhá možnosť je upraviť fotku v telefóne použitím efektu bodová farba.
- Fotografujte do formátu RAW s následným postprocesom. Umožní vám to efektívnejšie pracovať so záberom.
Tento článok vám prináša Samsung.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.