SME

Ako zachytiť večernú dynamiku mesta

Dôležitý je čo najdlhší expozičný čas.

Dynamická Bratislava - fotené smartfónom Samsung Galaxy S22 Ultra cez PRO mód; fotografia po úprave v telefóne. (Zdroj: Lukáš Kucej)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Nočná Bratislava s množstvom kompozícií ma nesklamala,“ povedal Lukáš Kucej, ktorý sa pre rubriku Foto Academy rozhodol zachytiť dynamickú tvár nášho hlavného mesta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledný záber bol zhotovený z mosta nad Staromestskou ulicou a kombinuje rušnú cestu s osvetlenými hradbami, budovami a Dómom sv. Martina. Pre dosiahnutie efektu dynamických svetelných pásov si vyberte v PRO móde smartfónu Samsung Galaxy S22 Ultra objektív s clonovým číslom f/2,2. Umožní vám to zvýšiť dĺžku expozičného času. Čím dlhší čas zvolíte, tým súvislejšie svetelné pásy vytvoria svetlá áut. Nastavte si najmenšie ISO a prispôsobte tomu čas.

„V daných podmienkach som mal na výber štyri alebo osem sekúnd. Vybral som si nižšiu hodnotu, aby som na fotke nemal veľký prepal,“ povedal Lukáš.

Žiadaný výsledok sa dostavil až po niekoľkých pokusoch, pretože pri takomto druhu záberov treba vystihnúť čas, kedy idú autá v súvislej vlne, ideálne spolu s nejakým autobusom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Okrem rušných ulíc sa Lukáš rozhodol spraviť aj zábery z vyhliadky UFO na Moste SNP. Hoci toto miesto ponúka skvelý výhľad, vo výške 95 metrov sa treba pripraviť na špecifické podmienky. Okrem vetra počítajte s tým, že budova sa takmer neustále mierne chveje. Pri dlhých expozíciách to často spôsobí, že fotky nie sú ostré, aj keď je zariadenie pevne upevnené na statíve. Dôležité je použiť čo najkratší čas. Ak fotíte z UFO cez deň v slnečnom počasí, malo by to byť bez problémov. Expozičný čas býva pri intenzívnom svetle bez použitia filtrov krátky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dynamická fotografia: Zhrnutie na záver

  • Pre dosiahnutie dynamických čiar si na smartfóne vyberte objektív s čo najvyšším clonovým číslom.
  • Expozičný čas držte na čo najvyššej hodnote, ale vyhnite sa prepalom (biele miesta, kde chýbajú kontúry, textúra a detaily fotených objektov).
  • Ak fotíte z akejkoľvek vyhliadky, uistite sa, že je stabilná a neprenášajú sa cez ňu otrasy (pri dlhej expozícii to spôsobí nejasné fotografie).
  • ISO držte na čo najnižšej hodnote, fotografia bude technicky kvalitnejšia.
  • Použite časovač alebo dotykové pero, aby ste sa počas samotného fotenia nedotýkali smartfónu.
  • Fotografujte do formátu RAW s následným postprocesom. Umožní vám to efektívnejšie pracovať so záberom.

Tento článok vám prináša Samsung.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu