Bratislava 6. júla (TASR) - Podľa popredného svetového rebríčka Top500 je najvýkonnejším počítačom súčasnosti systém Blue Gene/L od spoločnosti IBM. Vyvinula ho v spolupráci s organizáciou National Nuclear Security Administration (NNSA) Ministerstva energetiky USA a jeho úlohou bude rýchla analýza rezerv nukleárnych zbraní.
Blue Gene/L pracuje s výkonom 136,8 teraflopu, čo predstavuje 136,8 trilióna operácii za sekundu. Inštalovaný je v Lawrence Livemore National v Kalifornii a výsledky jeho práce by sa mali využívať aj v iných odvetviach vedy, než iba v oblasti národnej obrany. Technológiu Blue Gene využívajú aj niektoré popredné výskumné inštitúcie a univerzity v USA. Ich hlavnou výhodou je spotreba iba zlomku času, priestoru a energie oproti starším superpočítačom.
Na 2. mieste sa umiestnil najvýkonnejší súkromný superpočítač Watson Blue Gene s výkonom 91,29 trilióna operácii za sekundu tiež od IBM. V prvej päťke ďalej figurujú na 3. mieste Altix 1,5 Ghz. Voltaire Infiniband od SGI, ktorý využíva NASA a na 4. mieste Earth-Simulator od NEC pracujúci v Japonsku.
IBM sa však stala značkou, ktorá z 500 najlepších počítačov na svete vyrobila až 57,9 % výkonu. Za ňou nasleduje HP s 13,3 %.
Rebríček "Top500 List Supercomputing Sites" vytvárajú a publikujú poprední superpočítačoví experti z univerzít v USA, výskumného ústavu NERSC/Lawrence Barkeley a mníchovskej univerzity.
IBM pôsobí už vyše 80 rokov na trhu s IT technológiami a za ten čas sa vypracovala na najväčšiu spoločnosť v odbore. Ročný obrat v roku 2004 vzrástol o 8,3 % na 96,5 miliardy USD, čo je v prepočte 3,1 bilióna Sk. V 1. štvrťroku 2005 zaznamenal koncern pokles zisku o 50 %, čo firma vysvetlila slabým rastom na jej kľúčových európskych trhoch. Čistý zisk za prvé 3 mesiace bol iba 1,4 miliardy USD.
TASR o tom informovala Miroslava Lhotáková z IBM Slovensko.
(1 USD = 32,118 SKK)