SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Najkrajší vrak. Našli sto rokov stratenú loď Endurance

Loď sa potopila v roku 1915.

Vrak lode Endurance našli tri kilometre pod hladinou. Je na ňom stále zachovaný nápis a symbol hviezdy.Vrak lode Endurance našli tri kilometre pod hladinou. Je na ňom stále zachovaný nápis a symbol hviezdy. (Zdroj: Falklands Maritime Heritage Trust and National Geographic)

Loď Endurance mala byť ústrednou v najväčšom dobrodružstve polárneho bádateľa Ernesta Shackletona. Mala to byť cesta "významnejšia ako cesta na pól a späť", napísal v roku 1913.

Plavba bola skutočným dobrodružstvom, no iným ako si Shackleton predstavoval. Transantarktická cesta sa premenila na boj 28-člennej posádky o holý život na zamrznutom mori.

Loď Endurance klesla ku dnu pred viac ako sto rokmi. Odvtedy ju nikto nevidel. Teraz ju konečne objavili morskí archeológovia z expedície Endurance22.

SkryťVypnúť reklamu

Bolo to "celosvetovo najnáročnejšie pátranie po vraku", povedal vedúci expedície John Shears. Weddelovo more, kde vrak našli, je takmer neprestajne pokrytý morským ľadom, ktorý nakoniec potopil loď Endurance.

Hoci vrak leží tri kilometre pod hladinou, je skvele zachovaný, vyzerá takmer ako v novembrový deň v roku 1915, keď loď klesla ku dnu.

Najlepší vrak, aký videl

Loď Endurance sa potopila po tom, čo ju pár mesiacov po štarte expedície v roku 1914 uväznil antarktický ľad. Uviazla na desať mesiacov. Pod tlakom ľadu sa loď polámala až nakoniec klesla na dno.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu