SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

V kyjevskej zoo ľudia stále chránia zvieratá. Výbuchov sa najviac bojí slon

Riaditeľ zoo sa na inváziu pripravil.

Riaditeľ kyjevskej zoo Kyrylo Trantin upokojuje slona Horaca. Je jediným slonom v zoo, ostatné dva umreli v roku 2017.Riaditeľ kyjevskej zoo Kyrylo Trantin upokojuje slona Horaca. Je jediným slonom v zoo, ostatné dva umreli v roku 2017. (Zdroj: Heidi Levine pre Washington Post)

KYJEV. Slona Chorasa tak desia výbuchy, že mu museli podať sedatíva. Zebry držia vnútri po tom, ako v panike zo zvukov streľby vrazili v behu priamo do oplotenia. Samica lemura Maya zostala taká ochromená, že opustila svoje novonarodené mláďa, čím ho takmer zabila.

Zoologické záhrady sú často zabudnutými obeťami vojen na celom svete. A vojna sa teraz týka aj Kyjevskej zoologickej záhrady, ktorá je neďaleko kľúčového vojenského zariadenia a zrejme stojí aj v ceste ruského náporu na hlavné mesto.

Súvisiaci článok Ukrajinský vedec: Necítim sa bezpečne. Z okna vidím, ako bombardujú Charkov Čítajte 

Zvieratá čoraz častejšie vykazujú známky stresu. Krčia sa pri zvukoch sirén a výbuchoch, ktoré znejú po celý deň. V noci je často počuť streľbu.

SkryťVypnúť reklamu

Na inváziu sa pripravili

Zhruba päťdesiat zamestnancov a približne tridsať členov ich rodín sa presťahovalo do rozsiahlej zoo, aby sa nepretržite starali o zvieratá. Báli sa toho najhoršieho a zároveň hľadali úkryt pred útokmi vo svojich vlastných štvrtiach.

Keď zaznejú sirény, ukrývajú sa v provizórnych krytoch zoo: jeden je vo vtáčej voliére, druhý v nedokončenom akváriu. Ale veľké zvieratá ako slony a žirafy sa nemôžu pohybovať pod zemou.

"Nemajú sa kde ukryť ani utiecť," hovorí 49-ročný riaditeľ zoo Kyrylo Trantin.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu