SME

Profesionálna fotka východu slnka z vášho mobilu. Ako na to?

Okrem PRO módu, v ktorom si viete zadať vlastné parametre, sa dá využiť aj automatické nastavenie.

Východ slnka na Veľkom Choči - fotené smartfónom Samsung Galaxy S22 Ultra cez PRO mód; fotografia po úprave v telefóne (Zdroj: Lukáš Kucej)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Veľký Choč je so svojou výškou 1 607 metrov ideálnym miestom pre panoramatické zábery. Vidno z neho nielen Nízke a Západné Tatry, ale aj Malú a Veľkú Fatru.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri akomkoľvek rannom fotení sa odporúča prísť na miesto aspoň 40 minút pred východom slnka, nakoľko dobré svetlo začína už vtedy.

„Atmosféra na Choči bola fantastická, s krásnymi rozžiarenými farbami na horizonte. K dokonalosti chýbalo už len viac čerstvého snehu, nejaká tá inverzia a miernejší vietor,“ povedal fotograf Lukáš Kucej. Už po chvíli zistil, že aj keď mal pevný statív, univerzálny držiak na smartfón má svoje mantinely a v silnom vetre nebol stabilný.

Lukáš si na vytvorenie záberu zvolil v PRO móde modelu Samsung Galaxy S22 Ultra širokouhlý objektív s clonou f/1,8.

„Keďže som chcel zachovať najlepšiu kvalitu, držal som ISO na nízkych hodnotách a radšej som predlžoval čas, čo v tom vetre nebola úplná výhra.“

Čas po prvých skúškach vyšiel len na 1/20 sekundy. Kvalita fotiek bola napriek sťaženým podmienkam dobrá a dalo sa už viac hrať s kompozíciou. Dynamický rozsah scény (rozdiel medzi svetlami a tieňmi) býva pri východe slnka dosť veľký a na jeho vyrovnanie sa používa technika expozičného bracketingu. Je to automatické snímanie rovnakého záberu rôznymi expozíciami v rýchlom slede za sebou a následnom spojení snímok v niektorom z programov na úpravu fotiek.

Tým, že rubrika Foto Academy sa snaží, aby fotenie a úpravu záberu v telefóne zvládol aj bežný užívateľ, Lukáš pracuje len s jedným záberom (na jednocvakovku). V takomto prípade sa pri východe slnka odporúča scénu podexponovať, aby na oblohe nevznikol veľký prepal, s ktorým sa ani pri následnej úprave nedá nič robiť.

Pri východe slnka je dôležité zachytiť okrem prvých momentov aj svetlo, ktoré je prvých 15 minút.

„Na nič som nečakal a našiel som kompozíciu, do ktorej som zapojil ľudí,“ povedal Lukáš. Čas uzávierky síce klesol na 1/125 sekundy, no stále to nebolo dostatočne krátko na fotografovanie z ruky. Postava človeka je na finálnom zábere umiestnená do jednej tretiny obrazu. Bohužiaľ, bolo to v tretine, v ktorej bolo aj slnko, keďže na vrchole je pohyb kvôli strmým zrázom obmedzený.

„Po 20 minútach od východu slnka som mal ruky dokonale zmrznuté. Dokonca som medzi prstami necítil ani stylus, ktorý som používal ako externú spúšť. Skoro som oň spolu s prstami prišiel,“ spomína so smiechom Lukáš.

Fotenie východu slnka: Zhrnutie na záver

  • Prídite na miesto aspoň 40 minút pred východom slnka, nakoľko dobré svetlo začína už vtedy.
  • Ak je zimné obdobie, určite sa po príchode na miesto dobre oblečte, aby ste dokázali čo najdlhšie komfortne fotiť.
  • Okrem prvých momentov je dôležité zachytiť aj svetlo, ktoré je prvých 15 minút po východe slnka.
  • Pri kompozícii sa snažte využiť pravidlo zlatého rezu. Umiestňujte dôležité objekty na obraze do bodov, ktoré vám vzniknú rozdelením fotografie na tretiny.
  • Ak fotíte na jeden záber, scénu si podexponujte, aby na oblohe nevznikol veľký prepal.
  • Snažte sa zachovať čo najlepšiu kvalitu. Držte ISO na nízkych hodnotách a radšej predlžujte čas.
  • Fotografujte do formátu RAW s následným postprocesom. Umožní vám to vo väčšej miere využiť dynamický rozsah senzora.

Tento článok vám prináša Samsung.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu