SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Spravodlivosť: Všetci ju chcú, ale pre každého znamená niečo iné

Rozhovor s Dagmar Kusou a Michalom Vašečkom o spravodlivosti.

davkadavka
Načítavam... 241. Rozhovor s Dagmar Kusou a Michalom Vašečkom o spravodlivosti"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Dnes sa rozprávam s politologičkou Dagmar Kusou a sociológom Michalom Vašečkom, a tu je malá ochutnáva z tém a otázok, o ktorých sme hovorili:

  • Ak je spravodlivosť dať každému, čo mu patrí, čo mne/nám patrí?
  • Prečo je lepšie nespravodlivosť znášať ako konať?
  • A môže byť spravodlivosť bez Boha? Inými slovami, nepredpokladá koncepcia spravodlivosti inú formu Posledného súdu?

    EXTRA OBSAH k tejto epizóde: Podporte Pravidelnú dávku jednou odrieknutou kávou cez Patreon a dostanete prístup k 4 bodkám na záver mesačne. Ďakujeme!    Pred samotným rozhovorom mi dovoľte mojich hostí predstaviť:

Dagmar Kusá je politologička, ktorá študovala na Univerzite Komenského a PhD. z politických vied získala na Bostonskej univerzite. V súčasnosti učí na BISLE, Bratislavskej medzinárodnej škole liberálnych štúdií, konkrétne predmet Medzinárodná spolupráca a riešenie konfliktov, a je tiež viceprezidentkou Helsinského výboru pre ľudské práva na Slovensku. Medzi oblasti jej akademického záujmu patrí politické využívanie kolektívnej pamäte, etnická identita, občianstvo a menšiny, a aktuálne sa zameriava najmä na prejavy kultúrnej traumy vo verejnom diskurze.

Michal Vašečka je sociológ, doktorandský titul získal na Masarykovej univerzite a v súčasnosti sa zaoberá problematikou etnicity, rasy a migrácie, a tiež o otázkami populizmu, extrémizmu, spoločenských hnutí a občianskej spoločnosti. Tiež učí na BISLE a od roku 2016 je v Redakčnej rade Denníka N. Je zakladateľom a bývalým riaditeľom Centra pre výskum etnicity a kultúry, pracoval v Inštitúte pre verejné otázky, 8 rokov bol konzultantom pre Svetovú banku, dlhoročne zastupuje Slovensko v Európskej komisii proti rasizmu a netolerancii, a je programovým riaditeľom think tanku Bratislava Policy Institute.

Súvisiace dávky:

V rozhovore zaznelo alebo odporúčame:

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu