Pre ľudí má každá emócia význam, aj tá negatívna. Bez úzkostí a smútku by sme v dnešnom svete nevedeli fungovať. Napriek tomu sa v spoločnosti objavujú tlaky, podľa ktorých sú žiadané najmä pozitívne emócie.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Čím viac človek tieto tlaky vníma, tým nižšia je jeho duševná pohoda, vysvetľuje v rozhovore pre SME psychológ PETER HALAMA, ktorý vedie Ústav experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV. Je spoluautorom novej štúdie v časopise Scientific Reports, kde skúmali vplyv nátlaku na šťastie.
V rozhovore sa dočítate:
- Či sú Slováci šťastný národ a prečo sú severské krajiny na popredných miestach v rebríčkoch šťastia.
- Čo predurčuje, či bude mať človek dobrý život.
- Prečo sú úzkosti dôležité.
- Akú sú výsledky výskumu o nátlaku na šťastie.
- Prečo ľudia na sociálnych sieťach zdieľajú najmä šťastné okamihy a fotografie.
- Či škodí psychike, ak sa pretvarujeme na sociálnych sieťach.
- Aký je recept na šťastie.
Chodia k psychológom aj šťastní ľudia?
Keď som ešte robil psychologickú prax, tak som šťastného človeka na sedení nestretol. Ale psychológovia nekorigujú len veľmi negatívne stavy. Nepracujú iba s ľuďmi, ktorým šťastie chýba. Veľká časť z nich robí aj tréningy sociálnych zručností alebo pomáha s osobnostným rastom. Takže aj šťastný človek môže prísť k psychológovi, ak vníma, že sa v niečom ešte môže zlepšiť.
Sú Slováci šťastný národ?
Nepovedal by som, že sú nešťastní. V rebríčkoch šťastia vychádzame približne v strede. V Svetovom indexe šťastia (World happiness index), ktorý sme používali aj v novej štúdii, je Slovensko posledné roky umiestnené okolo tridsiateho, štyridsiateho miesta. Skúmaných tam je pritom viac ako sto krajín. Nie je to v zásade zlý výsledok, ale nepatríme medzi top favoritov na šťastie.
Prečo ako najšťastnejšie krajiny vychádzajú často tie severské? Za minulý rok to v rebríčku Svetový index šťastia bolo Fínsko.
Rebríčkov šťastia je viac a severské krajiny sú v nich vždy na popredných miestach. Hlavným dôvodom za tým asi je, že majú dobré možnosti voľby pre dobrý život. Súvisí to so sociálnym systémom.
Majú rozvinutú demokraciu, funkčné štátne a sociálne inštitúcie, sociálnu bezpečnosť. Tamojší ľudia sa neprepadajú do výraznej chudoby. Majú nízku mieru korupcie, tkvie tam pomerne vysoká férovosť. A, samozrejme, za tým je aj ekonomický rozvoj a to, že majú pomerne vysoký hrubý domáci produkt.
Čo je vlastne šťastie z pohľadu psychológie?