Sú štyristo kilometrov nad Zemou uzavretí v priestore, odkiaľ niet úniku. Ich spolubývajúci patria k národu, s ktorým ich domovina vedie dlhodobý spor.
Rusi a Američania spolupracujú na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) už viac ako dvadsať rokov. Konflikty zo Zeme si na palubu neprenášajú, hoci sa o napätej situácii na Zemi zvyknú rozprávať.
Zatiaľ sa iba raz zdalo, že by pozemská politika mohla ISS ohroziť. Keď v roku 2014 uvalili Američania sankcie na Rusov po tom, ako anektovali Krym, na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) sa Američania vedeli dostať iba na ruských Sojuzoch.

„Po tom, ako sme zanalyzovali sankcie voči nášmu vesmírnemu priemyslu, navrhujem, aby Spojené štáty dopravili svojich astronautov na ISS trampolínou,“ povedal vtedajší ruský vicepremiér pre zbrojný program Dmitrij Rogozin, na ktorého sa sankcie tiež vzťahovali.
Dianie na ISS nakoniec anexia ukrajinského Krymu neovplyvnila. No dnes sa niektorí bývalí astronauti obávajú, že začínajúca invázia Ruska na ukrajinské územie môže ISS skutočne ohroziť.
Izolovaná stanica
Medzinárodná vesmírna stanica je viac ako dve desaťročia dôkazom, že národy sa vo vesmíre dokážu povzniesť nad svoje pozemské spory. Stanicu preto niektorí považujú za adepta na Nobelovu cenu za mier.