SME
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián

Neurovedec: Všetky aspekty vedomia nevieme zredukovať na algoritmy

Vedomie nevieme zmerať.

Neurovedec Peter Jedlička je profesorom na Univerzite Justusa Liebiga v Giessene. (Zdroj: Rolf K. Wegst)

Zložitosť ľudského mozgu možno nikdy nepochopíme iba naším vlastným premýšľaním.

A je vôbec otázne, nakoľko je vlastne náš riadiaci orgán zložitý, hovorí pre SME neurovedec PETER JEDLIČKA, ktorý robí vedu v Nemecku už dvadsať rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedávno publikoval spolu s kolegami štúdiu v prestížnom neurovedeckom časopise Neuron. V rozhovore prezradil trik na dobrú pamäť, či je možné nahrať celý mozog do počítača a hovoril aj o pokusoch na zvieratách.

Je nejaký druh pamäti, bez ktorého by človek neprežil?

Bol pacient, ktorý mal ťažkú epilepsiu a vybrali mu hipokampus na oboch stranách mozgu. Zrazu zistili, že sa nevie nič nové naučiť, aj film Christophera Nolana Memento je o tom. Pacient zabudol, že vôbec pozná svojho lekára. Musel sa mu teda zakaždým predstavovať. Ale prežil, takže bez hipokampu to nie je problém.

Sú prípady, keď chýbala celá polovička mozgu a pacient fungoval celkom normálne. Mozog vie dobre kompenzovať straty, najmä ak sa udejú veľmi skoro vo vývine. Naša mozgová kôra nie je dôležitá na prežitie. Ale aká je forma existencie bez nej, to je už iná vec. Napríklad, keď nemáte hipokampus, žijete iba v prítomnosti, lebo nič iné si nepamätáte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Prečo si niektorí aj v starobe zachovajú mentálne schopnosti? Čítajte 

To predsa odporúčajú psychológovia, žiť iba v prítomnom okamihu.

Áno, mindfullnes (zameriavanie pozornosti na prítomnosť, pozn. red.) je prospešná, pretože ľudia sa často buď hrabú v minulosti, alebo sa boja budúcnosti. Niekedy je dobré dosiahnuť pokoj duše sústredením sa na prítomnosť. Ale na druhej strane, človek potrebuje plánovať. Pokrok ľudstva bez mozgovej kôry a hipokampu by nebol možný. Potrebujeme ich, aby sme vlastne pochopili svoju vlastnú existenciu.

Naučili ste sa počas vášho dlhoročného neurovedeckého výskumu nejaký trik na dobrú pamäť?

Ak človek počúva napríklad prednášku a chce si z nej veľa zapamätať, tak je dobré povedať si sám pre seba, čo boli jej hlavné myšlienky.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu