SME
Streda, 10. august, 2022 | Meniny má Vavrinec

Vedci v Británii zostavili najstarší rodokmeň na svete

Objav pomôže porozumieť rodinnej dynamike neolitických usadlíkov.

(Zdroj: Twitter/Nature)

LONDÝN. Vedci v Británii zostavili najstarší rodokmeň na svete na základe kostrových pozostatkov ľudí, ktorí boli pochovaní v 5 700 rokov starom hrobe na pahorkatinev grófstve Oxfordshire.

Informovala o tom stanica BBC.

Výsledky tejto štúdie boli zverejnené vo vedeckom časopise Nature. Výskum sa zameriaval na obyčaje v oblasti príbuzenských vzťahov v hroboch z obdobia mladšej doby kamennej – neolitu – v Británii. Vedci podľa svojich vyjadrení využili metódy archeologickej i genetickej analýzy kostí 35 osôb, ktoré žili pred takmer 6000 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Experti pomocou analýzy DNA zistili, že ľudia pochovaní v tomto veľkohrobe patrili k piatim za sebou nasledujúcim generáciám tej istej rozsiahlej rodiny.

Väčšina osôb boli potomkovia štyroch žien z prvej generácie. Otcom všetkých ich detí bol ten istý muž.

Hrob má dve pohrebné komory v tvare písmena L. Jedna z nich je orientovaná na juh, druhá na sever. Ľudia boli pochovaní na rôznych miestach hrobu na základe toho, ktorá zo štyroch žien bola ich matkou.

Chris Fowler z Newcastleskej univerzity, ktorý bol vedúcim tejto archeologickej štúdie, povedal, že rozmiestnenie osôb v jednotlivých komorách je veľmi dôležité a môže poskytnúť informácie o fungovaní príbuzenských vzťahov pochovaných jednotlivcov. Objav vedcom pomôže porozumieť rodinnej dynamike týchto neolitických usadlíkov a zistiť viac o ich kultúrnych zvyklostiach, píše BBC.

SkryťVypnúť reklamu

"Dúfame, že toto bude prvá z mnohých takýchto štúdií, a ďalšie budú nasledovať," dodal David Reich z Harvardovej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý predseda oz Pospolitosť Marian Kotleba počas zhromaždenie pred budovou Prezidentského paláca na Hodžovom námestí, ktoré organizovala Iniciatíva za slobodu slova  za účasti členov a prívržencov oz Pospolitosť. Bratislava, 17. november 2007.

Na slabú hrozbu ukázal už Najvyšší súd.


5 h
Nataša Holinová

Rečičky o vymäknutí kotlebovcov sú len výhovorka.


12 h
Hokejisti Česka sa tešia z gólu v zápase so Slovenskom na MS hráčov do 20 rokov.

Najlepším hráčom zápasu sa stal brankár Šimon Latkóczy.


Nikola Baďová 2 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


2 h
SkryťZatvoriť reklamu