WASHINGTON. Sonda americkej vesmírnej agentúry NASA Parker Solar Probe preletela vonkajšou atmosférou Slnka, takzvanou korónou. Podľa NASA je to prvýkrát, čo sa sonda "dotkla" Slnka.
Vedci o úspechu informovali v utorok počas zasadnutia Americkej geofyzikálnej únie.
Získané údaje pomôžu vedcom objasniť, prečo teplota koróny, dosahujúca až niekoľko miliónov stupňov Celzia, je omnoho vyššia ako teplota na povrchu hviezdy, kde je približne 5 500 stupňov.
Sonda v skutočnosti korónou preletela už v apríli počas ôsmeho z plánovaných 24 obletov okolo Slnka.
Trvalo niekoľko mesiacov, než sa dáta k vedcom dostali a niekoľko ďalších ich overovali.
Sonda už medzitým absolvovala deviaty a desiaty prelet. Do atmosféry slnka prenikla najmenej trikrát a pohybovala sa v nej rýchlosťou vyše 100 kilometrov za sekundu.
Prvý z prienikov trval približne päť hodín, píše The Guardian. Manažér NASA Thomas Zurbuchen hovoril o "monumentálnom okamihu" a "pozoruhodnom úspechu".
"Tento míľnik nám umožní nielen hlbší pohľad na vznik Slnka a jeho vplyvu na slnečnú sústavu. Všetko, čo sa dozvieme o našej vlastnej hviezde, nás tiež poučí o hviezdach vo zvyšku vesmíru," povedal Thomas Zurbuchen.
Sonda sa vydala k Slnku z floridského Mysu Canaveral v auguste 2018. Cieľom projektu s rozpočtom okolo 1,5 miliardy dolárov je získať nové poznatky o našej hviezde, ktoré napríklad umožnia lepšie predpovedať solárne búrky.
Tento jav môže ohroziť pozemské rozvodné siete alebo satelitnú navigáciu. Získané informácie by tiež mohli spresniť budúce predpovede počasia.