Area 51 - záhada padnutého UFA odhalená

Area 51 nesľubovala veľa a podľa všetkých informácií to mala byť praobyčajná, zo šedého priemeru ničím nevybočujúca FPSka. Toto všetko konzolová konverzia splnila do bodky. Neprináša nič nové, no napriek tomu má aj svoje klady, ktoré ju posúvajú do pozíci

Pred krátkym časom sme vám priniesli preview na pripravovanú FPSku s názvom Area 51. Hra sama o sebe nesľubovala veľa a podľa všetkých informácií, v tej dobe dostupných, to mala byť praobyčajná, zo šedého priemeru ničím nevybočujúca FPSka. Toto všetko konzolová konverzia splnila do bodky. Neprináša absolútne nič nové no napriek tomu má aj svoje klady, ktoré ju posúvajú do pozície príjemnej oddychovky.

Ak patríte medzi FPS-maniakov, táto vás hra ničím neprekvapí. Klasický arzenál, ktorý vidíte takmer všade inde. Pištol, samopal, brokovnica, sniperka plus pár mimozemských hračičiek a na záver, pochopiteľne, granáty ako všade inde. Ak sa vám podarí nájsť ďalší samopal, po prípade brokovnicu tak sa vám dostane možnosť zahrať sa na akčného hrdinu v pravom slova zmysle. Ale iba na obmedzenú dobu, takže keď sa vám minú náboje, druhú zbraň automaticky odhodíte. Príjemné spestrenie hry, ktoré vám pridá na vážnosti, najmä ak ide o zdvojenie brokovnice.

Väčšina dnešných FPSiek prináša so sebou aj nejaký ten bullet-time, gravity gun, soul cube alebo inú „vymoženosť“, ktorá má za úlohu trochu obohatiť hru. Samozrejme ani Area 51 za mainstreamom nezaostáva a dáva nášmu hlavnému hrdinovi možnosť kedykoľvek sa zmeniť na mutanta. Čo mu okrem iného pohľadu na okolitý svet dodá enormnú silu a možnosť vypúšťať na nepriateľov dokonca až dva druhy vírusov. Okrem toho má Ethan Cole k dispozícii v skafandri zabudovaný skener, ktorým môže zbierať vzorky vzduchu, študovať mŕtvoly a čo je ešte zaujímavejšie, zbierať "top secret" dokumenty. Tie si potom môžete prezerať a dotvárať si tak obraz celého príbehu.

Ako nám názov napovedá, hra sa odohráva vo veľmi známej výskumnej "Oblasti 51" (Area 51), s nie veľmi známym predmetom výskumu (Väčšina z vás ho však pozná aj vďaka seriálu Akty X - pozn. by chrupi). A kto ste vy a akú hrajete v príbehu rolu? Vaše meno je Ethan Cole, ste radový člen HAZMAT (Hazardous Materials) tímu. Nastupujete na ďalšiu radovú misiu, v ktorej máte vyslobodiť zopár vedcov a dať pár vecí do poriadku. So zväčšujúcou sa hĺbkou začínajú na povrch vyliezať tie najhrozivejšie informácie a ako by ani to nestačilo, zostávate sám s nebezpečným vírusom v krvi. Celý príbeh je dotváraný množstvom informácií, animovaných a enginových sekvencií. To dáva hre akýsi nádych filmu, filmu, ktorý sa veľmi podobá všetkým hollywoodskym.

             

GRAFIKA 7 / 10
Area 51 vyšla okrem PCčka pred nejakým časom aj pre PS2 a Xbox, takže isté obavy o grafiku, sú oprávnené. Hra na prvý pohľad nevyzerá zle. Postavy sú vymodelované veľmi pekne a aj ich animácia je v celku dobrá. Škoda, že počas celej hry narazíte len na malé spektrum postáv, mám na mysli hlavne nepriateľov. Keď prídu na rad textúry, hra v istých miestach zlyháva a to isté platí aj o niektorých efektoch. Jednoducho je na hre vidieť, že bola vyvíjaná aj pre (dnes už oproti pécéčku slabšie) konzoly. PC verzia bola našťastie o nejaké tie technológie, dostupné len na tejto platforme, obohatená, takže ako protipól k miestami slabým efektom obsahuje hra aj efekty priam nádherné. Hlavným znakom celej grafiky je všade prítomný blur efekt, ktorý zakrýva slabšie prvky a dodáva tak hre potrebný šmrnc. Koniec koncov sa na Area 51 nepozerá zle, no keď máte za úlohu skúmať a všímať si detaily, tak vám niektoré veci jednoducho nemôžu ujsť.

INTERFACE 7 / 10
Nočná mora všetkých hier, ktoré okrem "pécečka" vychádzajú aj pre konzoly. Problém tkvie v tom, že na konzole toho veľa nastavovať nepotrebujete a ani nechcete. Na PC je však situácia trochu iná, hráč si potrebuje vyladiť grafiku v závislosti od svojho železa a tu Area 51 zlyháva. Okrem možnosti "Detailed textures" a rozlíšenia nemáte možnosť nič konkrétnejšie zmeniť. Na druhej strane vlastný herný interface tiež neoplýva nádherou, ale pohľad naňho prežije snáď každý. Na tretej strane treba hru pochváliť za to, že je možné vytvárať profily, takže ak na jednom PC hrajú viacerí ľudia, nebudú si pliesť ovládanie. Keď som už pri tom ovládaní, nedá mi nespomenúť fakt, že sniperka sa pri zoome ovláda doslova mizerne, inak je ovládanie v poriadku.

HRATEĽNOSŤ 7 / 10
Area 51 je vyslovene priamočiara a veľmi jednoduchá FPSka. O nejakom vyberaní si ďalšieho postupovania v hre alebo rôznych riešeniach jedného problému nemôže byť ani reč. Jednoducho idete vpred a strieľate pred seba, poprípade občas za seba a vedľa seba. Mutanti a ilumináti sa na vás neustále hrnú a vy po nich neustále strieľate. Napriek tomu je to pomerne zábavné strieľanie. Spôsobené je to tým, že máte vždy rôzne úlohy, niekedy strieľate za behu, inokedy strieľate z úkrytu a občas dokonca aj z obrannej veže, takže istá rozmanitosť misií sa tu dá nájsť (ak použijete správny uhol pohľadu). Ďalším plusom, ktorý hrateľnosti pridáva pár bodíkov k dobru je príbeh, ktorý aj keď je tuctovo hollywoodsky, má rýchly spád. To však môže byť ovplyvnené aj ďalšou vecou, tentokrát negatívnou. Je to dĺžka celej hry. Hru máte dohranú za dva dni a pri veľkej chuti sa to dá stihnúť možno aj za jeden. Príjemná zábava, ale na krátky čas.

           

MULTIPLAYER
Area 51 sa dá hrať bohužiaľ len po internete, takže so susedom si ju asi nezahráte. Obsahuje klasické módy ako deathmatch alebo capture the flag, plus jeden bonusový naviac, nazvaný infection . V tomto móde môžete hrať buď za vojaka alebo mutanta. Multiplayer som však na vlastnej koži netestoval, takže hodnoteniu sa radšej diplomaticky vyhnem.

ZVUKOVÉ EFEKTY 9 / 10
Zvukové efekty alebo ak chcete zvuky si už od začiatku koledovali o vysoké hodnotenie. Mená ako Powers Boothe, Marylin Manson alebo David Duchovny sľubujú vysokú kvalitu. Priznám sa, že som od týchto hviezd, najmä od posledne menovaného čakal niečo viac, no napriek tomu, ak poznáte hlas Foxa Muldera v originálnom prevedení, bude to pre vás len plus. Ak ide o zvuky, ktoré nespadajú pod kategóriu "dabing", v podstate žiadne veľké výhrady nemám. Zvuková kulisa je veľmi dobrá a dáva vám vždy pocítiť, kdeže sa to práve nachádzate.

HUDBA 8 / 10
Area 51 je po hudobnej stránke na tom slušne. Soundtrack bol komponovaný s ohľadom na žáner a najmä na prostredie, v ktorom sa dej odohráva. Očakávať môžete hudbu ladenú prevažne v elektronickom duchu, obsahujúcu zopár veľmi zaujímavých motívov. K hudobnej dokonalosti však tejto hre stále niečo chýba.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 6 / 10
Pomerne krátka herná doba je spôsobená okrem iného aj veľmi nízkou náročnosťou. Hra vám dá na výber len dve možnosti a to Easy alebo Normal. Slovo Normal však znamená veľmi ľahká a čo znamená ono tajomné Easy som sa radšej nesnažil zistiť. Prvé tri štvrtiny hry sú veľmi jednoduché a zvládne ich aj amatér, najmä vďaka enormnému množstvu "lekárničiek", ktoré sa povaľujú doslova pri každej mŕtvole a nie práve malému množstvu nábojov. Ku koncu sa začnú objavovať silnejšie momenty, keď hra začne mať ten správny ráz, no dajú sa spočítať na prstoch jednej ruky. Náročnosť nezvyšuje ani fakt, že je dostupný len autosave na určitých "čekpointoch".

O umelej inteligencii sa dá len ťažko hovoriť, keďže mutanti sa na vás jednoducho rútia čo najkratšou cestou a ich "inteligencia" je ukrytá v ich počte. Na druhej strane sú vojaci, ktorí by sa na rozdiel od mutantov mali správať inteligentne. Ani tu však o nejakej inteligencii v pravom slova zmysle nie je reč. Taktiež sa na vás jednoducho hrnú a snažia sa vás čo najrýchlejším spôsobom dostať zo sveta živých. Ak budete mať pocit, že vymysleli niečo múdre tak vedzte, že ste narazili na niektorú z naskriptovaných pasáží. V tejto hre dokonca nie je nezvyčajný ani jav, keď stojíte oproti nepriateľovi a on si vás ani nevšimne, čo je myslím si v dnešnej dobe, smutné.

        

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7 / 10
Hurá a sme na konci, dostali sme sa až do bodu, kde je nutné vyrieknuť nad hrou finálny verdikt. Čo je vlastne Area 51? Jednoduchá a priamočiara FPSka... jednoducho nič nové pod slnkom. Dá sa to však hrať a dokonca je hra dosť chytľavá, no bohužiaľ príliš krátka. Ak ste zarytým fanúšikom FPS žánru, tak budete na hru možno až veľmi často frflať, ale zase sa aj pobavíte.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.

ŽENA

Dlhodobé vzťahy ničia záujem o sex. U žien skôr než u mužov

Správanie v intímnej oblasti ovplyvňuje aj viera v stereotypné predstavy.

Neprehliadnite tiež

Chobotnice si vybudovali vlastné mesto a správaním prekvapili vedcov

Biológovia objavili neďaleko východného pobrežia Austrálie chobotničie mesto, ktoré pomenovali Oktlantída.

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nabíjanie elektromobilov nemusí byť v budúcnosti zložitejšie ako tankovanie paliva.

Pilot vletel do oka hurikánu. Pozrite si zábery Irmy či Marie z vesmíru

Maria je už druhý hurikán piatej kategórie za posledný mesiac.

Austrália zažila najteplejšiu zimu, prispela k tomu zmena klímy

V správe sa uvádza, že počas zimných mesiacov zaznamenali v krajine viac ako 260 rekordov spojených s teplom a slabými zrážkami.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 2. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 3. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 4. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 8. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 9. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 1. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 8 829
 2. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 663
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 194
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 824
 5. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 795
 6. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 786
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 785
 8. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 990
 9. Ušetrite až 60 % nákladov na elektrinu využitím slnečnej energie 976
 10. Obchodné centrum Galéria Shopping Košice 686