SME

Vtáky v Amazónii sa prispôsobujú zmene klímy, schudli a predĺžili si krídla

Štúdia v dažďovom pralese prebiehala 40 rokov.

(ilustračné foto)(ilustračné foto) (Zdroj: ADOBE STOCK)

BRATISLAVA. Podľa nového výskumu sú najčistejšie časti amazonského dažďového pralesa stále bez priameho kontaktu s ľuďmi, a aj napriek tomu sú ovplyvnené klimatickými zmenami, ktoré spôsobil človek.

Píše portál ČT24.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Adaptácia kvôli potrave

Údaje zhromaždené za posledných 40 rokov ukazujú, že sa tam nielen znížila populácia vtákov, ale u väčšiny skúmaných druhov sa zmenila aj veľkosť tela a dĺžka krídiel.

Podľa vedcov ide o evolučnú reakciu, ktorou sa vtáky prispôsobujú teplejšej a suchšej klíme. Musia sa totiž adaptovať na inú potravu a iný spôsob lovu.

SkryťVypnúť reklamu

"Dokonca aj uprostred nedotknutého amazonského pralesa pozorujeme globálne dopady klimatických zmien spôsobených ľuďmi," uviedol hlavný autor štúdie Vitek Jirinec z Integral Ecology Research Center.

Vedci analyzovali údaje o viac než 15-tisíc vtákoch, ktoré boli odchytené, odmerané a odvážené. Pracovníci ich následne označili páskou na nohe a vypustili späť do prírody.

Zmeny sú všadeprítomné

Zo štúdie vyplýva, že od osemdesiatych rokov 20. storočia sa hmotnosť takmer všetkých vtákov znížila. Väčšina stratila približne dve percentá telesnej hmotnosti každých 10 rokov. U priemerného vtáka to predstavuje rozdiel približne 2,4 gramu.

Podľa autora štúdie sú tieto na oko drobné zmeny dôležité. "Vtáky sú pomerne jemne vyladené, takže keď sú všetky v populácii o pár gramov ľahšie, je to dôležité," uviedol spoluautor Philip Stouffer.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšie zmeny boli nájdené pri druhoch, ktoré žijú v najvyšších častiach stromov, a teda sú najviac vystavené zmeneným podmienkam. Vedci predpokladajú, že tieto vtáky sa prispôsobili zmene klímy tak, že znížili zaťaženie krídiel a stali sa tak efektívnejšími pri lietaní.

Keďže dáta pochádzajú z veľkého územia, nie sú zmeny spojené iba s konkrétnou lokalitou. Znamená to, že jav je prítomný všade.

"Nepochybne sa to deje všade a pravdepodobne nielen pri vtákoch," vysvetľuje Stouffer.

To, že vtáky na zmeny reagujú, sa dalo podľa odborníkov očakávať, ale nie je podľa nich jasné, ako sa zvládnu prispôsobiť zmenám, ktoré dnes prebiehajú extrémne rýchlo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu