SME

Delfíny a kosatky po narodení mesiac nespia

Rusko-americký tím bádateľov oznámil ďalší prekvapujúci poznatok z živočíšnej ríše. Mláďatá kosatiek a delfínov po narodení viac ako mesiac prakticky nespia. V najnovšom čísle časopisu Nature to napísali Oleg Ljamin a Julia Prjaslovová z Utrišského delfin

Kosatčia matka sledovaná mláďaťom pri kanadskom pobreží.

Delfínica s mláďaťom. FOTO - PENCE, CHARLIE PHILIPS

ária v Moskve s Valentine Lanceovou zo Sandiegskej štátnej univerzity a Jeromeom Siegelom z Kalifornskej univerzity v Los Angeles.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výskum v bazéne

Vedci podrobne sledovali v bazénoch dve samice. Išlo o kosatku dravú (Orcinus orca) s mláďatami a štyri samice delfína skákavého (Tursiops truncatus) s mláďatami, v oboch prípadoch niekoľko mesiacov po pôrode. Dospelé kosatky zvyčajne v noci nehybne 5-8 hodín odpočívajú, vznášajúc sa na hladine alebo ležiac na dne. No matky novonarodených mláďat v mesiacoch po pôrode spali oveľa menej a mláďatá počas prvého mesiaca života nespali prakticky vôbec. Zostávali aktívne 24 hodín denne, čo ukazoval fakt, že sa vyhýbali prekážkam. Neskôr začali odpočívať a dĺžka tohto stavu sa postupne priblížila k hodnote typickej pre dospelých, no neprekročila ju.

SkryťVypnúť reklamu

Takisto delfínice a ich mláďatá počas prvého mesiaca neodpočívali na hladine, potom sa však čas odpočinku začal približovať k hodnotám dospelých. Tak ako pri kosatkách, novorodenci vždy odpočívali kratšie ako ich matky. Počas prvého mesiaca sotva naraz dlhšie ako 30 sekúnd. Merania hladiny hormónu kortizolu ukázali, že čulosť samíc nie je dôsledkom stresu.

Výhody nespavosti

Absencia spánku mláďat morských cicavcov je pre ne viacnásobne výhodná. Lepšie uniknú nepriateľom a pohyb udrží ich telesnú teplotu, až kým nenarastú a dostatočne sa im nevyvinú vnútorné orgány, ako aj tuková tepelná izolácia. Novorodenci sa navyše musia vynoriť a nadýchnuť častejšie ako dospelé morské cicavce, čo by tak či tak narušovalo spánok.

Toto správanie kosatiek a delfínov však ostro kontrastuje so všetkými doterajšími poznatkami o rozsahu a nevyhnutnosti spánku pri iných cicavcoch, ktoré najviac spia práve po narodení a ich potreba spánku s vekom klesá. Morské cicavce sa v prvom mesiaci po narodení očividne dokážu vyhnúť deštruktívnym fyziologickým účinkom spánkového deficitu na vývoj i životné funkcie. Možné však je aj to, že dočasne využívajú alternatívne mechanizmy.

SkryťVypnúť reklamu

 

FOTO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


3
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu