SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Delfíny a kosatky po narodení mesiac nespia

Rusko-americký tím bádateľov oznámil ďalší prekvapujúci poznatok z živočíšnej ríše. Mláďatá kosatiek a delfínov po narodení viac ako mesiac prakticky nespia. V najnovšom čísle časopisu Nature to napísali Oleg Ljamin a Julia Prjaslovová z Utrišského delfin

Kosatčia matka sledovaná mláďaťom pri kanadskom pobreží.

Delfínica s mláďaťom. FOTO - PENCE, CHARLIE PHILIPS

ária v Moskve s Valentine Lanceovou zo Sandiegskej štátnej univerzity a Jeromeom Siegelom z Kalifornskej univerzity v Los Angeles.

Výskum v bazéne

Vedci podrobne sledovali v bazénoch dve samice. Išlo o kosatku dravú (Orcinus orca) s mláďatami a štyri samice delfína skákavého (Tursiops truncatus) s mláďatami, v oboch prípadoch niekoľko mesiacov po pôrode. Dospelé kosatky zvyčajne v noci nehybne 5-8 hodín odpočívajú, vznášajúc sa na hladine alebo ležiac na dne. No matky novonarodených mláďat v mesiacoch po pôrode spali oveľa menej a mláďatá počas prvého mesiaca života nespali prakticky vôbec. Zostávali aktívne 24 hodín denne, čo ukazoval fakt, že sa vyhýbali prekážkam. Neskôr začali odpočívať a dĺžka tohto stavu sa postupne priblížila k hodnote typickej pre dospelých, no neprekročila ju.

Takisto delfínice a ich mláďatá počas prvého mesiaca neodpočívali na hladine, potom sa však čas odpočinku začal približovať k hodnotám dospelých. Tak ako pri kosatkách, novorodenci vždy odpočívali kratšie ako ich matky. Počas prvého mesiaca sotva naraz dlhšie ako 30 sekúnd. Merania hladiny hormónu kortizolu ukázali, že čulosť samíc nie je dôsledkom stresu.

Výhody nespavosti

Absencia spánku mláďat morských cicavcov je pre ne viacnásobne výhodná. Lepšie uniknú nepriateľom a pohyb udrží ich telesnú teplotu, až kým nenarastú a dostatočne sa im nevyvinú vnútorné orgány, ako aj tuková tepelná izolácia. Novorodenci sa navyše musia vynoriť a nadýchnuť častejšie ako dospelé morské cicavce, čo by tak či tak narušovalo spánok.

Toto správanie kosatiek a delfínov však ostro kontrastuje so všetkými doterajšími poznatkami o rozsahu a nevyhnutnosti spánku pri iných cicavcoch, ktoré najviac spia práve po narodení a ich potreba spánku s vekom klesá. Morské cicavce sa v prvom mesiaci po narodení očividne dokážu vyhnúť deštruktívnym fyziologickým účinkom spánkového deficitu na vývoj i životné funkcie. Možné však je aj to, že dočasne využívajú alternatívne mechanizmy.

 

FOTO

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

celoplošné testovanie na Covid-19.
Autorská strana Beaty Balogovej

Ako neprísť o Dušičky počas korony

Covid zasahuje aj do nášho vzťahu s mŕtvymi.

Ilustračné foto.
Internista v nemeckom meste Chemnitz a člen skupiny Lovci šarlatáni, ktorá sa usiluje vyvracať mýty a bludy v medicíne, Roland Oravský.
Premiér Matovič hovorí o prvých výsledkoch testovania.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Apple pravdepodobne pracuje na vlastnom vyhľadávači

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.