SME

Vedci zo SAV vyvinuli odolnejší materiál na nepriestrelné vesty

Materiál môže byť využitý aj pri nepriestrelných autách i v stavebníctve.

Slovenská akadémia vied.Slovenská akadémia vied. (Zdroj: TASR)

KOŠICE. Nový ľahký nanokompozitný keramický materiál, ktorý pri zachovaní rovnakej hrúbky dosahuje zvýšenú odolnosť voči nárazom, vyvinul tím vedcov zo Slovenskej akadémie vied (SAV).

Okrem využitia na zdokonalenie nepriestrelného ochranného brnenia v silových zložkách môže byť použitý i pri výrobe pancierových vozidiel alebo v stavebníctve. Materiál i jeho výrobný proces chcú dať vedci patentovať. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Máme zvládnutú laboratórnu výrobu. Dokážeme pripraviť keramiku s lepšími vlastnosťami, aké má konvenčný materiál dostupný na slovenskom trhu," priblížil vedúci výskumného tímu Viktor Puchý z Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach s tým, že keramika síce nie je pri výrobe ochranných viest novinkou, vedcom sa však jej odolnosť voči nárazom podarilo dosiahnuť pomocou grafénových nanoplatničiek.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležitý aspekt, váhu ochranného brnenia, s ktorým musia vojaci prechádzať i veľké vzdialenosti, pritom nový materiál neovplyvnil. "Pri zachovaní rovnakej hrúbky vieme zvýšiť jeho odolnosť, takže vojak na sebe nemusí niesť až takú hmotnosť," uviedol. Vedci svoje zistenia overili i na prototype nepriestrelnej vesty.

Vlastnosti novovyvinutých materiálov vedci otestovali v akreditovanom skúšobnom laboratóriu spoločnosti Konštrukta - Defence, ktorá bola hlavným riešiteľom projektu.

"Výrobný proces, ako aj zloženie nového materiálu majú vedci v pláne patentovať a budú hľadať možnosti jeho efektívnej výroby vo väčšom množstve," doplnila Gáliková s tým, že na výskume sa podieľali vedci z viacerých oddelení Ústavu materiálového výskumu SAV.

Slovenská akadémia vied

Prezident Peter Pellegrini vymenoval do funkcie predsedu Slovenskej akadémie vied Martina Venharta.

Venhart vystriedal dlhoročného šéfa akadémie Šajgalíka.


TASR 2

Cukor je jazykom buniek.


a 2 ďalší
Ilustračná fotografia.

Analýza sa už začala prípravou a verifikáciou protokolov.


TASR 7
Súvisiace témy: Slovenská akadémia vied
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mesiac.

Japonská ispace stratila kontakt so sondou stratila necelé dve minúty pred pristátím na Mesiaci.


TASR
Ľudia so závažnými a dlhotrvajúcimi ochoreniami, by mali mať zapísané informácie o svojom zdravotnom stave. Pomôcť im môže aj predinštalovaná funkcia v smartfóne.

Záchranári cez zamknutú obrazovku zistia zdravotné údaje.


Vizualizácia zrážky Mliečnej cesty s galaxiou Andromeda.

Milkomeda nie je samozrejmosť.


10
Logá spoločností Instragram, Facebook, WhatsApp a Meta.

Spoločnosť nahradí štátne dotácie, ktoré udržiavali prevádzku elektrárne Clinton Clean Energy Center.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu