Conspiracy: Weapons of Mass Destruction – výkvet z psychiatrie

Záchrana sveta je každodenným chlebíkom hráča a po(s)tupne si na túto úlohu zrejme každý z nás zvykol. Na jednej strane máme Zlých Ujov ®, ktorí robia Zlé Veci ®, proti nim nastúpi Neohrozený Hrdina ® vo farbách Dobrých Ujov ®. Vitajte vo Conspiracy.

Príbeh sme si ladne načrtli v úvodnom odstavčeku, hoci sa to na slušnú recenziu nepatrí. Nič to, hlavný hrdina menom Cole Justice musí zlámať hnáty kakanej organizácii, ktorá predáva zbrane masového ničenia hnusným teroristom. To sa predsa nepatrí a v rámci zachovania mieru a lásky na celom svete musí zakročiť človek s dementným menom. Keď sa zjavilo logo Oxygen Interactive na obrazovke, nečakane sa mi prebudila sivá hmota mozgová a varovne zdvihla prstík. To som už niekde videl a v neblahej domnienke som si radšej nalial panáka. Nikdy som si nemyslel, že strieľačka z vlastného pohľadu sa dá až tak zmrviť a, vážení, to som mal tú česť s Gun Warriorom! Lenže Oxygen zostali verní kvalite svojich titulov a po Euro Rally Champion dokázali preraziť aj na poli najhorších FPS všetkých čias.

Podobné zápletky poznáme všetci veľmi dobre, ale stále sa z toho dá vytrieskať niečo, s kvalitným potenciálom – pozrite sa na Splinter Cell: Chaos Theory. Prípadne hoďme očkom po Area 51. Všetko na prvý pohľad primitívne začínajúce gamesky, avšak v gradovaní zápletky a zaujímavom podaní to jednoducho nemá chybu. Lenže Conspiracy: Weapons of Mass Destruction vás nijakým spôsobom do deja nevtiahne. Dokonca pri smrti zistíte, že Cole je 51-ročný dedo, čo som zo začiatku považoval za svoju chybu – matematika síce bola mojou celkom dobrou stránkou, ale po čučaní do kvantovej a štatistickej fyziky človek nevie, ktorýže deň to vlastne je. Avšak opak bol pravdou a ja som znechutený rozohrával prvú úroveň od začiatku. Celkovo sa poprechádzame 5 nevýraznými levelmi (džungľa, labáky, sibírske centrum, kancelárie a napokon naša obsadená základňa), čaká nás rovnaký počet zbraní (klasická pištoľ s tlmičom, automat, brokovnica – krajne nepoužiteľná a neúčinná, sniperka – využijete ju na 5 výstrelov v zimnej misii a raketomet – kardinálna blbosť) a každému, ale úplne každému, i tomu maximálne zarytému optimistovi, musí byť jasné, že je to málo!

          

Čakali ste niečo viac? Napríklad používanie vozidiel, prípadne vylepšovanie zbraní, či občasný pokec s charaktermi? Mno, to skôr sa ja dočkám prírastku do rodiny. Vždy len cupitáte vpred, žiadna iná cesta neexistuje, po pár minútach stlačíte gombík, splníte úlohu a hor sa ďalej. Samozrejme, Painkiller alebo Serious Sam (chystá sa druhý diel) tiež nemali sofistikovanú základnú ideu. Tieto hrateľné skvosty však dokázali zaujať. Conspiracy mi pripomína „trochu pri sebe“ čašníčku v nemenovanom podniku v mojom mestečku, ktorá nielenže  zabudla úsmev asi vo svojich pravidelných dávkach jedla, ale vľúdne slovo nepovedala, vrčala sťa suka, brániaca svoje mladé. Čo tým sledujem? Mnohokrát mávame aspoň pocit, že nejaká tá deva má v sebe NIEČO pekné, čo by mohla poodhaliť, v prípade Conspiracy chvalabohu neodhaľuje nič – a zachraňuje tak naše duševné zdravie.

GRAFIKA 1 / 10
Pamätám sa na časy Build enginov (Duke Nukem 3D, Redneck Rampage, Shadow Warrior, prvý Blood...), ktoré boli v časoch svojej slávy na úrovni, avšak primitívne 3D zobrazenie pôsobí dnes archaicky. Nie však pri pohľade na Conspiracy. Máme tu síce tri rozmery, ale okolie je chudobné na akékoľvek detaily – v trávičke nájdeme akési papradie, v labákoch sú stoly s počítačmi, všetko je navyše príšerne hranaté. Textúrami sa šetrilo, jaskyňa vyzerá ako diera do ****. Dosť však vulgarizmov, všetko vidíte na okolitých obrázkoch. Protivníci sa hýbu ako po obrne a vyzerajú, akoby vypili veľa mlieka. Celý kartón. Aj s krabicami. Hranaté telíčka smiešne plávajú prostredím, sa úsmevne zasekávajú, dokonca som raz zostal vyplašene pozerať na monitor, keď enemy prešiel cez ZATVORENÉ DVERE! Pozerám sa na prázdny pohár, späť na monitor, opäť na pohár. Nie, som pri zmysloch, dokonca dokážem bez jedinej chybičky vymenovať vybrané slová po b: by, aby, byľ, bystrý, bizón... no dobre, nechajme to tak. Ale viem, čo robím. Prekrývanie textúr, zabíjanie nepriateľa CEZ stenu, keďže trčí do chodby nebudem bližšie ani spomínať.

Trochu radosti by mi možno na pery priniesli animované sekvencie, ale naivný nie som už dlhšiu dobu a preto miesto podmanivej animačky budem čítať nezáživný textík. Konský trus, priatelia, toto amatérske spracovanie sa hodí leda tak do freewaru!

          

Dizajn úrovní je nehorázne slabý. Na vytvorenie prázdnych chodieb (či už vo forme skalami ohraničeného exteriéru alebo labákoch) musel byť najatý špeciálny amatér. Bez ladu a skladu nadefinovaná „trať“, žiadny grafický efekt, to si žiada skutočne obrovský potenciál. Ale aby som grafiku k niečomu prirovnal... je to na úrovni prvého Turoka. Ak neviete, čo je to za hru, ide o prvú gamesu, vyžadujúcu k spusteniu grafický akcelerátor! Z konca roku 1997.

V jednom hernom časopise, som si prečítal, že sa rozlíšenie nedá zmeniť a defaultne nastavených 640*480 je konečná zastávka. Ešteže máme textové súbory, v ktorých si môžeme túto položku zmeniť. Aké uživateľsky príjemné. Možno by som mal prižmúriť očko ohľadom konverzie z PS2 a Xboxu, ale keď žmúrim, nevyzerám tak sexi a Conspiracy si moje zohavenie nezaslúži.

INTERFACE 2 / 10
Okrem tradičného pohybu, zmeny zbrane a aktivovania predmetov nenarazíme na nič chvályhodné. Pohyb je príliš pomalý, mierenie nepresné. Myšou dokážem pohybovať obstojne, ale zastreliť abnormálne sa pohybujúceho vojaka (dokážu behať len do 8 smerov) bolo nesmierne obtiažne.

HRATEĽNOSŤ 1 / 10
Pripomínalo mi to strelnicu. Prídem na určité miesto, snažím sa neposedným kurzorom odstreliť protivníka, ktorého napokon predsa len pošlem do temného pekla. V interiéroch je dôležité otvoriť dvere a okamžite sa skryť, inak schytáte dávku olova od vojaka, stojaceho ihneď za nimi. Nuda porovnateľná so sledovaním druhého a tretieho Matrixu (to aby som aspoň niekoho recenziou nahneval). Po sebe. Viackrát. Nábojov je do zbraní dostatok, ale prečo by niekoho malo baviť zabíjanie tupých vojakov hroznými zbraňami, v neoriginálnom a nudnom prostredí, bez akejkoľvek dávky atmosféry? 

          

Žiaden moment nie je v hre aspoň minimálne zábavný. Keď som uložil bombu, mal som sa urýchlene dostaviť k výťahu na začiatku úrovne. Urýchlene? Obzerám sa po nejakom časovači a nič, takže lážo-plážo si vykračujem späť, až kým ma hlas vo vysielačke (neskôr zistíte, že sa jedná o milú nášho záchrancu) neupozorní, že mi ostáva 30 sekúnd... 10... 5. Buuuuuuuum. Dýchalo sa mi ťažko, pulz sa spomalil a pred očami zahmlelo. Som však silný chlapec. Som? Trieskanie do klávesnice a nadávky na tvorcov hry tomu nenasvedčujú.

Týmto zároveň prehlasujem, že hry (konkrétne Conspiracy) skutočne zvyšujú agresivitu ľudí a pod vplyvom hrania sa jedinec môže stať nebezpečný pre svoje blízke okolie. Keby som mal toto ďalej hrať, bol by som skutočne ochotný vraždiť, len aby to dali preč. Zároveň chcem poďakovať Oxygenu/Kuju za otvorenie mysle a v tomto momente končím s testovaním a recenzovaním hier. Hneď teraz. Ani nedopíšem recenziu.

MULTIPLAYER
Ja som vravel, že končím a vy to aj tak čítate ďalej. I keď Conspiracy žiadnu hru pre viac hráčov neobsahuje, nikoho netrápi, že ja sa tu morím s totálnym brakom. Nikto sa neozve – ľutujeme ťa, ale sme radi, že si niekto zasiera ruky s odpadom a informuje nás o šitoch. Nie, kordi je dobrý, len keď niekto niečo chce... ts, to si vážne myslíte, že ja si z vás robím srandu a budem písať ďalej? Cha-chá.

ZVUKOVÉ EFEKTY 1 / 10
Lenže to ste na omyle. Dávno sú preč časy, keď som sa úsmevom na ksichte prijímal možnosti výrazne ovplyvniť chod tohto webu. Môžu za to aj takmer neexistujúce zvukové efekty, ktoré sa vyskytnú maximálne tak pri streľbe a raz za uhorský rok prehovorí na vás hlas chladnej devy (brífing), občas prehovoria civilné postavy, v poslednej úrovni ďalší ujo, ale to je tak všetko. Otrasné a chabé. Viete, málokedy sa stáva, aby bol človek znechutený až tak, že radšej počúva svoje telesné zvuky ako ozvučenie v hre.

HUDBA 1 / 10
Tun-tun-tunk, tununuuuunk. Geniálne jednoduchá skladbička, hrajúca v menu, dáva nejednému pocit skutočnej konšpirácie. Chybou však je, že to možno cíti len hluchá časť obyvateľov tejto planéty, pre ktorú je hudobná vložka primárne určená. Vo svojom mobile som však našiel výbornú melódiu, tá sa muzike v hre vyrovnáva. Jej názov je tichý režim. Ťažko sa mi s vami, podporujúcimi i kritickými čitateľmi lúči, znaky na obrazovke pribúdajú s minimálnou frekvenciou, dokonca mi budete aj chýbať, ale keďže som už vyššie spomenul, že odchádzam, budem drsný a dodržím slovo. Aspoň nebude chrupi musieť skracovať moje dlhé súvetia.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 1 / 10
Nepriatelia sú tupí a systém ich atakovania využíva jednoduchú schému vidím-strieľam. To máte ako s ľuďmi, čo vidia extra sezónnu zľavu na použité ponožky, čo sa jednoducho oplatí a idú za svojim cieľom, aj s nasadením a riskovaním vlastného života. Chvalabohu Conspiracy obsahuje len 5 úrovní a tie vám nezaberú viac než dve hodinky. Budete však musieť ostať pri zmysloch a to je riadna dávka náročnosti. Save je totiž riešený pomocou checkpointov a môžem prehlásiť, že ak som niekedy nadával na nevhodne zvolené rýchle ukladanie pozície, beriem späť a Conspiracy dokáže nemožné.

           

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 1 / 10
Chcel by som pozdravovať svoju rodinu a priateľov. Dokonca budem i konkrétny. Mama, oci, sestra, Taša, Chrumka, Mon, Iva jedna i druhá, Maťa, Mišo, Chrupi, Elen, Repppa, Igor, Buco, Emil, Voňo a Monika, Heňo a Maťa, Tutu a Maťa. A mnoho ďalších. Jasné, spôsobujem eróziu, nemám vždy úsmev na tvári a často kecám, až potom rozmýšľam, ale pri podobných zverstvách sa mi stavajú vlasy dupkom a strácam súdnosť. Som prekvapený, že sa autorom podarilo cd dobre napáliť a nezabudli napríklad na spúšťací súbor.

Život je krutý a všetko raz musí skončiť. Spokojne si čítam recenziu ešte raz, opravujem nezmyselné chyby, preklepy a užívam si posledné znaky. Pomaly prichádzam k dverám, zatváram oči a zhasínam svetlo. Bolo mi s vami fajn, snáď sa ešte pri nejakých článkoch stretneme. Zatváram dvere a spomínam len na to dobré, spravte tak aj vy...

...vraciam sa späť, zažínam svetlo, napaľujem si zálohu Conspiracy na vlastné cd, beriem ho do rúk a jemne lámem. Fólia na povrchu praská, dáta sa strácajú pod mojím tlakom. Pružné médium zo začiatku nechce povoliť. Spomínam si na nepríjemné zážitky a akoby šibnutím čarovného prútika sa miestnosťou ozýva prááásk, niektoré drobné úlomky padajú na zem a ja držím v rukách pozostatky jednej z najdementnejších hier histórie. Až teraz slastne zatváram oči a pomedzi zubím precedím: „Si si myslela, že ma dostaneš cica, čóóó? Rozumieš, čo ja chápem? Mňa sa tak ľahko nezbavíte!“

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Žili v slávnej vile, no nikdy sa do nej nevrátili

Filmár David Cysař pátra po histórii svojich blízkych, ktorých za vojny obrali o unikátnu vilu. Stavbu od Adolfa Loosa otvoril verejnosti.

PRIMÁR

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa mení sexualita?

Kvalita závisí od psychiky milencov.

Neprehliadnite tiež

Pozerať, ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Kolíska ľudstva nie je v Afrike ale na Balkáne, naznačuje starodávny zub

Ak by sa potvrdili výsledky nemeckých vedcov, znamenalo by to, že ľudia sa od opíc vývojovo oddelili v Európe.

Zástera z ľudských kostí či Everest zo vzduchu. Briti ukázali prvé zábery tibetskej kultúry

Niektoré zábery boli sto rokov ukryté pred verejnosťou. Najväčšia zbierka sa teraz dostáva na internet.

Drobné prepeličky môžu pomáhať v boji proti rakovine

Vedecký výskum na zvieratách vždy bol a aj bude otázkou rôznych názorov. Výskum na vtáčích vajciach a embryách však prináša nové rozmery.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 17 447
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 15 970
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 14 888
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 12 256
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 969
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 7 010
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 418
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 080
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 383
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 216