SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Conspiracy: Weapons of Mass Destruction – výkvet z psychiatrie

Záchrana sveta je každodenným chlebíkom hráča a po(s)tupne si na túto úlohu zrejme každý z nás zvykol. Na jednej strane máme Zlých Ujov ®, ktorí robia Zlé Veci ®, proti nim nastúpi Neohrozený Hrdina ® vo farbách Dobrých Ujov ®. Vitajte vo Conspiracy.

Príbeh sme si ladne načrtli v úvodnom odstavčeku, hoci sa to na slušnú recenziu nepatrí. Nič to, hlavný hrdina menom Cole Justice musí zlámať hnáty kakanej organizácii, ktorá predáva zbrane masového ničenia hnusným teroristom. To sa predsa nepatrí a v rámci zachovania mieru a lásky na celom svete musí zakročiť človek s dementným menom. Keď sa zjavilo logo Oxygen Interactive na obrazovke, nečakane sa mi prebudila sivá hmota mozgová a varovne zdvihla prstík. To som už niekde videl a v neblahej domnienke som si radšej nalial panáka. Nikdy som si nemyslel, že strieľačka z vlastného pohľadu sa dá až tak zmrviť a, vážení, to som mal tú česť s Gun Warriorom! Lenže Oxygen zostali verní kvalite svojich titulov a po Euro Rally Champion dokázali preraziť aj na poli najhorších FPS všetkých čias.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobné zápletky poznáme všetci veľmi dobre, ale stále sa z toho dá vytrieskať niečo, s kvalitným potenciálom – pozrite sa na Splinter Cell: Chaos Theory. Prípadne hoďme očkom po Area 51. Všetko na prvý pohľad primitívne začínajúce gamesky, avšak v gradovaní zápletky a zaujímavom podaní to jednoducho nemá chybu. Lenže Conspiracy: Weapons of Mass Destruction vás nijakým spôsobom do deja nevtiahne. Dokonca pri smrti zistíte, že Cole je 51-ročný dedo, čo som zo začiatku považoval za svoju chybu – matematika síce bola mojou celkom dobrou stránkou, ale po čučaní do kvantovej a štatistickej fyziky človek nevie, ktorýže deň to vlastne je. Avšak opak bol pravdou a ja som znechutený rozohrával prvú úroveň od začiatku. Celkovo sa poprechádzame 5 nevýraznými levelmi (džungľa, labáky, sibírske centrum, kancelárie a napokon naša obsadená základňa), čaká nás rovnaký počet zbraní (klasická pištoľ s tlmičom, automat, brokovnica – krajne nepoužiteľná a neúčinná, sniperka – využijete ju na 5 výstrelov v zimnej misii a raketomet – kardinálna blbosť) a každému, ale úplne každému, i tomu maximálne zarytému optimistovi, musí byť jasné, že je to málo!

Skryť Vypnúť reklamu

          

Čakali ste niečo viac? Napríklad používanie vozidiel, prípadne vylepšovanie zbraní, či občasný pokec s charaktermi? Mno, to skôr sa ja dočkám prírastku do rodiny. Vždy len cupitáte vpred, žiadna iná cesta neexistuje, po pár minútach stlačíte gombík, splníte úlohu a hor sa ďalej. Samozrejme, Painkiller alebo Serious Sam (chystá sa druhý diel) tiež nemali sofistikovanú základnú ideu. Tieto hrateľné skvosty však dokázali zaujať. Conspiracy mi pripomína „trochu pri sebe“ čašníčku v nemenovanom podniku v mojom mestečku, ktorá nielenže  zabudla úsmev asi vo svojich pravidelných dávkach jedla, ale vľúdne slovo nepovedala, vrčala sťa suka, brániaca svoje mladé. Čo tým sledujem? Mnohokrát mávame aspoň pocit, že nejaká tá deva má v sebe NIEČO pekné, čo by mohla poodhaliť, v prípade Conspiracy chvalabohu neodhaľuje nič – a zachraňuje tak naše duševné zdravie.

Skryť Vypnúť reklamu

GRAFIKA 1 / 10
Pamätám sa na časy Build enginov (Duke Nukem 3D, Redneck Rampage, Shadow Warrior, prvý Blood...), ktoré boli v časoch svojej slávy na úrovni, avšak primitívne 3D zobrazenie pôsobí dnes archaicky. Nie však pri pohľade na Conspiracy. Máme tu síce tri rozmery, ale okolie je chudobné na akékoľvek detaily – v trávičke nájdeme akési papradie, v labákoch sú stoly s počítačmi, všetko je navyše príšerne hranaté. Textúrami sa šetrilo, jaskyňa vyzerá ako diera do ****. Dosť však vulgarizmov, všetko vidíte na okolitých obrázkoch. Protivníci sa hýbu ako po obrne a vyzerajú, akoby vypili veľa mlieka. Celý kartón. Aj s krabicami. Hranaté telíčka smiešne plávajú prostredím, sa úsmevne zasekávajú, dokonca som raz zostal vyplašene pozerať na monitor, keď enemy prešiel cez ZATVORENÉ DVERE! Pozerám sa na prázdny pohár, späť na monitor, opäť na pohár. Nie, som pri zmysloch, dokonca dokážem bez jedinej chybičky vymenovať vybrané slová po b: by, aby, byľ, bystrý, bizón... no dobre, nechajme to tak. Ale viem, čo robím. Prekrývanie textúr, zabíjanie nepriateľa CEZ stenu, keďže trčí do chodby nebudem bližšie ani spomínať.

Skryť Vypnúť reklamu

Trochu radosti by mi možno na pery priniesli animované sekvencie, ale naivný nie som už dlhšiu dobu a preto miesto podmanivej animačky budem čítať nezáživný textík. Konský trus, priatelia, toto amatérske spracovanie sa hodí leda tak do freewaru!

          

Dizajn úrovní je nehorázne slabý. Na vytvorenie prázdnych chodieb (či už vo forme skalami ohraničeného exteriéru alebo labákoch) musel byť najatý špeciálny amatér. Bez ladu a skladu nadefinovaná „trať“, žiadny grafický efekt, to si žiada skutočne obrovský potenciál. Ale aby som grafiku k niečomu prirovnal... je to na úrovni prvého Turoka. Ak neviete, čo je to za hru, ide o prvú gamesu, vyžadujúcu k spusteniu grafický akcelerátor! Z konca roku 1997.

V jednom hernom časopise, som si prečítal, že sa rozlíšenie nedá zmeniť a defaultne nastavených 640*480 je konečná zastávka. Ešteže máme textové súbory, v ktorých si môžeme túto položku zmeniť. Aké uživateľsky príjemné. Možno by som mal prižmúriť očko ohľadom konverzie z PS2 a Xboxu, ale keď žmúrim, nevyzerám tak sexi a Conspiracy si moje zohavenie nezaslúži.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 2 / 10
Okrem tradičného pohybu, zmeny zbrane a aktivovania predmetov nenarazíme na nič chvályhodné. Pohyb je príliš pomalý, mierenie nepresné. Myšou dokážem pohybovať obstojne, ale zastreliť abnormálne sa pohybujúceho vojaka (dokážu behať len do 8 smerov) bolo nesmierne obtiažne.

HRATEĽNOSŤ 1 / 10
Pripomínalo mi to strelnicu. Prídem na určité miesto, snažím sa neposedným kurzorom odstreliť protivníka, ktorého napokon predsa len pošlem do temného pekla. V interiéroch je dôležité otvoriť dvere a okamžite sa skryť, inak schytáte dávku olova od vojaka, stojaceho ihneď za nimi. Nuda porovnateľná so sledovaním druhého a tretieho Matrixu (to aby som aspoň niekoho recenziou nahneval). Po sebe. Viackrát. Nábojov je do zbraní dostatok, ale prečo by niekoho malo baviť zabíjanie tupých vojakov hroznými zbraňami, v neoriginálnom a nudnom prostredí, bez akejkoľvek dávky atmosféry? 

Skryť Vypnúť reklamu

          

Žiaden moment nie je v hre aspoň minimálne zábavný. Keď som uložil bombu, mal som sa urýchlene dostaviť k výťahu na začiatku úrovne. Urýchlene? Obzerám sa po nejakom časovači a nič, takže lážo-plážo si vykračujem späť, až kým ma hlas vo vysielačke (neskôr zistíte, že sa jedná o milú nášho záchrancu) neupozorní, že mi ostáva 30 sekúnd... 10... 5. Buuuuuuuum. Dýchalo sa mi ťažko, pulz sa spomalil a pred očami zahmlelo. Som však silný chlapec. Som? Trieskanie do klávesnice a nadávky na tvorcov hry tomu nenasvedčujú.

Týmto zároveň prehlasujem, že hry (konkrétne Conspiracy) skutočne zvyšujú agresivitu ľudí a pod vplyvom hrania sa jedinec môže stať nebezpečný pre svoje blízke okolie. Keby som mal toto ďalej hrať, bol by som skutočne ochotný vraždiť, len aby to dali preč. Zároveň chcem poďakovať Oxygenu/Kuju za otvorenie mysle a v tomto momente končím s testovaním a recenzovaním hier. Hneď teraz. Ani nedopíšem recenziu.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER
Ja som vravel, že končím a vy to aj tak čítate ďalej. I keď Conspiracy žiadnu hru pre viac hráčov neobsahuje, nikoho netrápi, že ja sa tu morím s totálnym brakom. Nikto sa neozve – ľutujeme ťa, ale sme radi, že si niekto zasiera ruky s odpadom a informuje nás o šitoch. Nie, kordi je dobrý, len keď niekto niečo chce... ts, to si vážne myslíte, že ja si z vás robím srandu a budem písať ďalej? Cha-chá.

ZVUKOVÉ EFEKTY 1 / 10
Lenže to ste na omyle. Dávno sú preč časy, keď som sa úsmevom na ksichte prijímal možnosti výrazne ovplyvniť chod tohto webu. Môžu za to aj takmer neexistujúce zvukové efekty, ktoré sa vyskytnú maximálne tak pri streľbe a raz za uhorský rok prehovorí na vás hlas chladnej devy (brífing), občas prehovoria civilné postavy, v poslednej úrovni ďalší ujo, ale to je tak všetko. Otrasné a chabé. Viete, málokedy sa stáva, aby bol človek znechutený až tak, že radšej počúva svoje telesné zvuky ako ozvučenie v hre.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 1 / 10
Tun-tun-tunk, tununuuuunk. Geniálne jednoduchá skladbička, hrajúca v menu, dáva nejednému pocit skutočnej konšpirácie. Chybou však je, že to možno cíti len hluchá časť obyvateľov tejto planéty, pre ktorú je hudobná vložka primárne určená. Vo svojom mobile som však našiel výbornú melódiu, tá sa muzike v hre vyrovnáva. Jej názov je tichý režim. Ťažko sa mi s vami, podporujúcimi i kritickými čitateľmi lúči, znaky na obrazovke pribúdajú s minimálnou frekvenciou, dokonca mi budete aj chýbať, ale keďže som už vyššie spomenul, že odchádzam, budem drsný a dodržím slovo. Aspoň nebude chrupi musieť skracovať moje dlhé súvetia.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 1 / 10
Nepriatelia sú tupí a systém ich atakovania využíva jednoduchú schému vidím-strieľam. To máte ako s ľuďmi, čo vidia extra sezónnu zľavu na použité ponožky, čo sa jednoducho oplatí a idú za svojim cieľom, aj s nasadením a riskovaním vlastného života. Chvalabohu Conspiracy obsahuje len 5 úrovní a tie vám nezaberú viac než dve hodinky. Budete však musieť ostať pri zmysloch a to je riadna dávka náročnosti. Save je totiž riešený pomocou checkpointov a môžem prehlásiť, že ak som niekedy nadával na nevhodne zvolené rýchle ukladanie pozície, beriem späť a Conspiracy dokáže nemožné.

Skryť Vypnúť reklamu

           

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 1 / 10
Chcel by som pozdravovať svoju rodinu a priateľov. Dokonca budem i konkrétny. Mama, oci, sestra, Taša, Chrumka, Mon, Iva jedna i druhá, Maťa, Mišo, Chrupi, Elen, Repppa, Igor, Buco, Emil, Voňo a Monika, Heňo a Maťa, Tutu a Maťa. A mnoho ďalších. Jasné, spôsobujem eróziu, nemám vždy úsmev na tvári a často kecám, až potom rozmýšľam, ale pri podobných zverstvách sa mi stavajú vlasy dupkom a strácam súdnosť. Som prekvapený, že sa autorom podarilo cd dobre napáliť a nezabudli napríklad na spúšťací súbor.

Život je krutý a všetko raz musí skončiť. Spokojne si čítam recenziu ešte raz, opravujem nezmyselné chyby, preklepy a užívam si posledné znaky. Pomaly prichádzam k dverám, zatváram oči a zhasínam svetlo. Bolo mi s vami fajn, snáď sa ešte pri nejakých článkoch stretneme. Zatváram dvere a spomínam len na to dobré, spravte tak aj vy...

Skryť Vypnúť reklamu

...vraciam sa späť, zažínam svetlo, napaľujem si zálohu Conspiracy na vlastné cd, beriem ho do rúk a jemne lámem. Fólia na povrchu praská, dáta sa strácajú pod mojím tlakom. Pružné médium zo začiatku nechce povoliť. Spomínam si na nepríjemné zážitky a akoby šibnutím čarovného prútika sa miestnosťou ozýva prááásk, niektoré drobné úlomky padajú na zem a ja držím v rukách pozostatky jednej z najdementnejších hier histórie. Až teraz slastne zatváram oči a pomedzi zubím precedím: „Si si myslela, že ma dostaneš cica, čóóó? Rozumieš, čo ja chápem? Mňa sa tak ľahko nezbavíte!“

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Podcast Dobré Ráno.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump patrí do múzea

Trump bol nesmiernou inšpiráciou pre všetkých populistov, ale aj autokratov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Neprehliadnite tiež

Časť ostrova Kotelnyj, ktorý sa nachádza v mori Laptevovcov na zábere z júna 2016.

Ben 10: Power Trip vám zabaví deti cez prázdniny

Výlet do otvoreného sveta obľúbeného detského seriálu.

Podcast Zoom

Zoom: Vedci odmerali dosiaľ najkratší čas

Týždenný prehľad noviniek z vedy.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Magazín SME Ženy už v predaji
 2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 390
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 681
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 714
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 293
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 211
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 316
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 283
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 304
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 300
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 480