Každý počítač, smerovač alebo iný aktívny prvok dostane po pripojení k internetu jedinečný identifikátor pozostávajúci zo štyroch číslic od 1 do 254. Voláme ho IP adresa. Pomocou nej a stromu nadradených uzlov (brán, gateway) dokážu všetky inteligentné prístroje medzi sebou komunikovať, bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú.
Ľudia však majú radšej slová - nepracujú s číslami. Tak ako DNS zjednodušuje prístup k webovým stránkam jednoduchým názvom (www.sme.sk namiesto 217.67.20.139), reverzný DNS záznam napovie, ako sa ktorá IP adresa volá.
Ak si otvoríte stránku http://www.whatismyip.com, dozviete sa, akú IP adresu vám prevádzkovateľ ADSL pri poslednom pripojení pridelil. Ešte zaujímavejšie je pozrieť sa namiesto čísel na reverzný DNS záznam - vpíšte zistenú IP adresu do formuláru na stránke http://trafficzap.com/iptodomain.php. Väčšina používateľov sa dozvie iba to, ako sa volá ich ISP, prípadne aký druh služby používajú (napríklad adsl-flat-stand-122.84-47-93.telecom.sk signalizuje, že ste zákazníkom ST a používate paušálny program bez obmedzenia množstva dát).
Mnohí klienti Slovanetu však môžu byť nemilo prekvapení. V reverznom DNS zázname sa totiž nachádza ich priezvisko alebo názov firmy, či dokonca aj mesto (napríklad kovac.ba.adsl.slovanet.sk).
Keďže IP adresa odosielateľa je zapísaná v každom e-maili a dá sa zistiť pri online komunikácii, v takomto prípade informujete všetkých cez internet o svojej identite, aj keď sa snažíte vystupovať anonymne, či ak sa do e-mailu nepodpíšete celým menom.
Pri vytáčanom spojení bežným modemom zasa používajú v reverznom DNS zázname niektorí internetoví provideri označenie mesta, cez ktoré sa pripájate, čo vás tiež čiastočne umožňuje lokalizovať aj pri zdanlivo anonymnom pripojení.
Autor: mg