SME

Sedem tipov, ako využiť USB kľúč

Populárne USB kľúče možno okrem jednoduchého prenosu dát používať aj na iné veci

USB kľúče sa už pre mnohých stali aj moderným módnym doplnkom.

FOTO - WIRELESSDIGEST.TYPEPAD.COM

1. Používajte kľúče pre šifrované uloženie dôležitých dát. Ak si nepamätáte čísla účtov, kreditných kariet či heslá, môžete si ich bezpečne uložiť na svoj USB kľúč. Väčšina z nich je totiž vybavená špeciálnym softvérom, ktorý dokáže rozdeliť kľúč na dve oblasti - verejnú a šifrovanú. Do šifrovanej oblasti si môžete uložiť citlivé dáta, ku ktorým sa bez znalosti hesla nikto nedostane.

2. Využívajte USB kľúč pre synchronizáciu dát. Operačný systém Windows je vybavený nástrojom Aktovka. Ten slúži na synchronizáciu dokumentov a súborov. V prípade, že sa v ľubovoľnom z nich zmení obsah, pri najbližšej synchronizácii sa dáta prehrajú na druhé z médií. Ak si vytvoríte rovnakú aktovku doma i v práci, budete môcť upravovať rovnaké dokumenty na oboch miestach.

3. Používajte kľúč pre bezpečnú e-mailovú komunikáciu. Ak nechcete v práci vybavovať svoju osobnú korešpondenciu z podnikovej e-mailovej adresy a nechcete, aby administrátor čítal vašu poštu, použite softvér CryptoAnywhere. Ten vám po nahratí na USB kľúč umožní bez inštalácie šifrovane komunikovať s protistranou. Ovládanie klienta je jednoduché a vy sa nemusíte báť o stratu svojho súkromia. Inštalačný balíček nájdete na adrese http://www.bytefusion.com/download/bin/cryptoasetup.exe.

4. Používajte kľúč ako záchrannú disketu. Ak si v BIOSe povolíte bootovanie z USB zariadení a sformátujete svoj kľúč tak, aby na ňom bol zavádzač a interpreter operačného systému, dokážete USB kľúčom nahradiť tradičnú systémovú disketu. To sa hodí napríklad pri flashovaní novej verzie BIOSu do počítača, diagnostike počítača, použití jednoúčelových antivírusových čističov či iných systémových nástrojoch, ktoré zvyčajne máte dostupné na disketách, alebo vo forme napálených bootovateľných ISO obrazov CD nosičov.

5. Komprimujte uložené dáta. Ak pracujete so svojím kľúčom iba v systémoch Windows XP/2000/2003, sformátujte ho v správcovi úložísk tak, aby ste jeho súborový systém FAT nahradili modernejším NTFS. Za cenu obmedzenia kompatibility s Windows 95/98 získate možnosť automatickej komprimácie zapisovaných dát a v prípade počítačov prihlásených v serverovej doméne i šifrovanie zapísaných informácií. Nový súborový systém zaistí väčšiu konzistenciu dát, komprimáciou zvýši dostupnú kapacitu a šifrovaní zabezpečí súkromie. Pri príliš pomalých starších kľúčoch sa však môže objaviť podstatné zníženie výkonu.

6. Nahrajte si na svoj kľúč kancelárske aplikácie. Ak nechcete za sebou zanechávať stopy na cudzích počítačoch v histórii, cache a iných súčastiach internetového prehliadača, môžete si na USB kľúč nahrať svoj Portable Firefox. Na počítači, z ktorého klienta spustíte, potom nezostanú žiadne stopy po vašom surfovaní. (Odhaliť vás však stále môže firemný proxyserver.) Podobne si môžete nainštalovať i poštového klienta Portable Thunderbird. Oba nájdete na webe http://johnhaller.com/jh/mozilla/. Ak máte USB kľúč vyššej kapacity, môžete si odskúšať i Portable OpenOffice.org, ktorý nájdete na http://johnhaller.com/jh/useful_stuff/portable_openoffice/.

7. Experimentujte s Linuxom. Aj na USB kľúč možno nahrať funkčnú linuxovú distribúciu a do tajov Linuxu tak môžete vstúpiť i bez toho, aby ste ho museli inštalovať do svojho počítača. Stačí, ak si z internetu stiahnete potrebný distribučný balíček a podľa návodu ho premiestnite na USB kľúč. Ak nemáte času nazvyš pre bádanie, použite návod z adresy http://www.linuxzone.cz/index.phtml?ids=3&idc=719

MILAN GIGEL

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu