SME

V chovnom programe je už len posledná samica vzácneho nosorožca

Posledný samec nosorožca tuponosého severného zomrel v roku 2018.

Najin je z posledných dvoch samíc tohto druhu.Najin je z posledných dvoch samíc tohto druhu. (Zdroj: TASR/AP)

NAIROBI. Vedci vyradili jednu z posledných dvoch samíc nosorožca tuponosého severného (Ceratotherium simum cottoni) na svete z chovného programu zameraného na záchranu tohto druhu pred vyhynutím.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K rozhodnutiu neodoberať vajíčka 32-ročnej Najin, ktorá žije v rezervácii v Keni, dospeli po „posúdení etického rizika“, ktoré zohľadnilo jej vek a ďalšie faktory. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

„Vyradenie jedného jedinca z ochranárskeho programu z dôvodu dobrých životných podmienok zvieraťa zvyčajne nie je otázka na dlhé premýšľanie... ale keď jeden jedinec tvorí 50 percent vašej populácie, zvážite toto rozhodnutie niekoľkokrát,“ skonštatovali hlavní veterinári vedeckej skupiny BioRescue Frank Göritz a Stephen Ngulu.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok USA vyhlásili 23 druhov živočíchov a rastlín za vyhynuté Čítajte 

Okrem pokročilého veku vzali odborníci do úvahy aj jej zdravotný stav. Ultrazvukové snímky ukázali niekoľko malých nezhubných nádorov na krčku a maternici samice ako aj cystu na jej ľavom vaječníku.

Najin a jej dcéra Fatu žijú v Ol Pejeta Conservancy v Keni a sú jediné žijúce jedince svojho druhu. Posledný samec zomrel v roku 2018. Vedci však posledným dvom samcom odobrali spermie, aby nimi mohli oplodniť vajíčka samíc.

BioRescue vedie spomenutý program, ktorý zahŕňa oplodnenie odobratých vajíčok v talianskom laboratóriu. Vedci dosiaľ vytvorili dvanásť embryí, ktoré vedci plánujú implantovať náhradným matkám z druhu nosorožca tuponosého južného (Ceratotherium simum simum).

Najin ani Fatu už totiž nie sú schopné embryá vynosiť.

Najin zostane podľa BioRescue súčasťou programu, ale inými spôsobmi. Okrem iného jej vezmú vzorky tkaniva na výskum kmeňových buniek. Vedci dúfajú, že tiež dokáže „preniesť svoje sociálne znalosti a správanie“ aj na budúce potomstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Nosorožce tuponosé severné sa dostali na pokraj vyhynutia v dôsledku pytliactva a straty habitatu. Najin a Fatu žijú v rezervácii pod ozbrojenou ochranou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.


a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty hovorili o zastrelení medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Ekológ a ochranár Erik Baláž.

Pochybuje, že odstrelili medveďa z Liptovského Mikuláša.


Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


TASR a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu