SME

Ocenili výnimočných slovenských vedcov, rozdali ceny Eset Science Award

Ceny odovzdal nobelista Thorne.

Spoločná fotografia ocenených vedcov. Spoločná fotografia ocenených vedcov. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Veda na Slovensku má medzinárodnú kvalitu, ale veľké vedecké projekty si vyžadujú viac – podporu štátnych a súkromných inštitúcií. S týmto odkazom odovzdával držiteľ Nobelovej ceny za fyziku Kip Thorne ocenenie ESET Science Award.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To už tretí rok oceňuje špičkových vedcov vedkyne, ktorí sú zosobnením excelentnej vedy na Slovensku aj v medzinárodnom meradle a ich vedecká práca a výsledky sú prínosom pre rôzne sféry života spoločnosti.

Práve toto ocenenie považuje Thorne za jednu z možností, ako by súkromné firmy mali podporovať vedecký výskum.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Oznámili finalistov ocenenia Eset Science Award Čítajte 

Kto vyhral?

Výnimočnou osobnosťou slovenskej vedy sa tento rok stal materiálový fyzik Ján Dusza, výnimočným vedcom do 35 rokov Ladislav Valkovič. Tieto dve ocenenia udeľuje medzinárodná komisia, ktorej predsedá práve Thorne.

Okrem neho boli členmi medzinárodnej komisie aj biologička Fiona Wattová, chemička a filantropka Hana Dvořáková, profesor anorganickej chémie Ralf Riedel a profesor matematiky Tibor Krisztin.

Laureáta kategórie Výnimočný vysokoškolský pedagóg vybrala domáca komisia, zložená zo zástupcov slovenských univerzít, stal sa ním Jozef Zajac.

„Laureáti, ale aj finalisti ocenenia ESET Science Award opakovane dokazujú svetovú úroveň vedy na Slovensku,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti ESET, Richard Marko.

„Ich práca je bez ohľadu na oblasť, ktorej sa venujú, nesmierne dôležitá, a to na Slovensku aj vo svete.“

SkryťVypnúť reklamu

O laureátoch ocenenia ESET Science Award ale nerozhodovali iba odborné komisie. Svoju laureátku si vybrala aj verejnosť, a to prostredníctvom online hlasovania.

Favoritkou slovenskej verejnosti sa tento rok stala biochemička Katarína Mikušová, ktorá sa na Katedre biochémie Prírodovedeckej fakulty UK venuje výskumu bacila, ktorý spôsobuje tuberkulózu.

Vedu chcú dostať do formy

Na odovzdávaní cien sa zúčastnila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Vyzdvihla prácu vedcov a poďakovala sa im za ich prínos počas pandémie. Prezidentka sa vedcom ospravedlnila za útoky, ktorým v poslednom období čelia.

Vedu označila za jeden zo základov, na ktorom stojí dnešný svet, preto by mal byť prioritou rozvoj slobodného a tvorivého akademického, ekonomického, ale aj spoločenského prostredia, ktoré priláka domáce aj svetové vedecké kapacity.

SkryťVypnúť reklamu

"Všetci chceme, aby Slovensko bolo úspešné, vynaliezavé, odolné a sebavedomé. Táto dôležitá cena je bez pochýb jedným z dobrých spôsobov, ako sa k tomuto spoločnému cieľu posunúť opäť o niečo bližšie," povedala.

Pre úspešnú budúcnosť je podľa premiéra Eduarda Hegera dôležitá reforma vednej a inovačnej politiky. Vďaka špičkovým vedcom máme šancu Slovensko po rokoch stagnácie a pandémie dostať do formy.

"Verím, že v tejto snahe uspejeme," povedal premiér počas odovzdávania cien a pozval vedcov k spolupráci, ktorá bude podľa neho kľúčovým princípom reformy.

ESET Science Award

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 7
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu