Rektor František Gahér hovorí, univerzita sa bude musieť prispôsobiť novým technológiám a ich možnému zneužitiu. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
Kedy ste sa o podvode na prijímačkach dozvedeli?
Ja a pán dekan Právnickej fakulty sme boli týždeň pred spustením akcie požiadaní o povolenie vstupu polície na akademickú pôdu. To som im dal. Sám som nevedel, o čo presne ide, ale dostal som dôležitú informáciu, že sa to netýka žiadneho pedagóga z univerzity.
Polícia zadokumentovala prípad troch študentov, z ktorých jeden bol jej agent. Ostatní dvaja prijatí nebudú?
Neoficiálne sme boli informovaní, ale čakáme na oficiálnu správu. Tí, čo sa podvodom chceli dostať na školu, nebudú prijatí.
Podľa vyhlásenia ministra vnútra štvorica robila takéto podvody od roku 2003. Znamená to teda, že na fakulte zrejme študujú študenti, ktorí sa tam dostali podvodom v roku 2003 alebo 2004. Ak by policajti zistili, ktorí to sú, ako budete postupovať?
Ak dostaneme dokumenty, ktoré niečo také dokazujú spolu s menami, tak budú vylúčení zo štúdia.
Skupina údajne nepomáhala len na prijímačkách, ale aj pri skúškach počas semestra. Tie sú aj ústne, aj písomné. Myslíte si, že je možné, aby si to skúšajúci nevšimol?
Možné to je. Viem o tom, že už aj v minulosti boli pokusy pomocou mobilu našepkávať, napríklad cez SMS. Vyzerá to tak, že oznámime študentom, že na skúšky budú chodiť bez mobilov, bez technických prostriedkov. Ak budú peniaze, uvažujeme o detektoroch a rušičkách v miestnostiach. Chceme, aby verejnosť dôverovala tomu, že ten, kto vyštudoval Právnickú fakultu, ju vyštudoval na základe svojich vedomostí a nie podvodom.
Prijímacie pohovory dnes prebiehajú tak, že uchádzač dostane dopredu 4-tisíc otázok s vypracovanými odpoveďami, z ktorých 40 sa objaví v teste. Myslíte si, že skúšky sú teraz transparentné?
Viete, čo ma presvedčilo, že sú naozaj transparentné? Môj syn sa pred dvoma rokmi na právo nedostal, hoci sa pripravoval. Pánu dekanovi som už dávnejšie navrhol, aby pribudli aj otázky preverujúce schopnosť racionálneho usudzovania. Keďže som aj vedúci katedry logiky, ponúkneme sadu otázok od nás. Schopnosť usudzovania je pre právnika veľmi dôležitá.
Ako sú zabezpečené testy pred prijímačkami? Kedy sa vie, ktorých 40 otázok to bude?
To je v kompetencii dekana a prodekanov. Vytlačené testy s rozličnými kombináciami zverejnených otázok sú uložené u dekana v trezore a on ich ráno v prítomnosti prodekanov vydáva, pričom nie je vopred určené, ktoré testy budú použité. Dekan vyhral voľby na dekana aj vďaka tomu, že transparentnosť prijímacích pohovorov bola jedným bodom z jeho programu.
Semestrálne skúšky sú písomné aj ústne. Pri tých je zrejme vždy priestor na korupciu, nie?
Aké je reálne riziko, že sa to deje? Priamo takéto podozrenia sme nemali. Neviem o tom, že by niektorý učiteľ dával skúšky za peniaze. Na niektorých fakultách je to vylúčené napríklad tak, že viacerí učitelia skúšajú jeden a ten istý predmet, pričom ráno sa náhodným spôsobom rozhodne, ktorí budú skúšať ktorých študentov. Je to komplikované z hľadiska organizácie, ale ak to bude potrebné, pristúpime k tomu aj na Právnickej fakulte.
O Právnickej fakulte sa hovorí, že buď si to tam človek oddrie, alebo zaplatí. Prečo ju podľa vás ľudia vnímajú ako skorumpovanú?
Právnická fakulta je preto takým predmetom záujmu, lebo je veľa uchádzačov neuspokojených. Každý, kto je neuspokojený, má tendenciu si to vysvetľovať tým, že nie on je neúspešný, ale že iní sa tam dostali na základe niečoho iného ako vedomostí. Svojho času to bolo na Lekárskej fakulte. Premiér Dzurinda povedal, že na prijímačkách na fakulte sa dejú podvody. Zavolali ho, vysvetlili mu systém pohovorov, presvedčili ho, že je transparentný a objektívny a premiér sa rád ospravedlnil.