LONDÝN, BRATISLAVA. V roku 2018 sa prevalila kauza Cambridge Analytica, ktorá získala od Facebooku údaje o používateľoch a predávala ich, aby podporovala kampane pri brexite alebo pri amerických prezidentských voľbách.
Facebook pritom dlhodobo tvrdí, že súkromie svojich používateľov chráni. Šéf sociálnej siete Mark Zuckerberg najprv mlčal, ale potom vyhlásil, že „Facebook musí prevziať širší pohľad na svoju zodpovednosť“.
V rôznych obmenách to opakoval viac ako rok. V tlačových správach, v statusoch, vo videách, ale aj pri vypočúvaní v americkom Kongrese. Ukazuje sa však, že vo firme sa až tak veľa nezmenilo.

Facebook a násilie
„Verzia Facebooku, ktorú tu dnes máme, rozkladá naše spoločnosti a po celom svete spôsobuje etnické násilie,“ povedala v nedeľu v relácii televízie CBS 60 minutes Frances Haugenová.
Tá začala pre sociálnu sieť pracovať v roku 2019 v tíme pre občiansku integritu, ktorý sa zameriava na možné zasahovanie do volieb po celom svete. Predtým pracovala pre Google alebo Pinterest.
Firmu opustila v máji tohto roka. Ako povedala, bolo to po tom, čo si uvedomila, že Facebook má nástroje na boj proti dezinformáciám, ale z obchodných dôvodov tak nerobí.