SME

SpaceX prvýkrát poslala do vesmíru posádku zloženú iba z civilistov

Loď vystúpi do výšky 575 kilometrov, posádka pobudne vo vesmíre tri dni.

Štart lode SpaceX s vesmírnymi turistami.Štart lode SpaceX s vesmírnymi turistami. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON. Americká spoločnosť SpaceX dopravila v noci na štvrtok na palube svojej nosnej rakety Falcon 9 do kozmu štyroch vesmírnych turistov. Ide o vôbec prvú misiu, ktorej posádka pozostáva výlučne z civilistov.

Štvorica bude obiehať okolo Zeme tri dni, informovala tlačová agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Raketa odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Približne o 12 minút neskôr sa od rakety úspešne oddelila nepilotovaná kozmická loď Dragon a vstúpila na obežnú dráhu, zatiaľ čo opakovane použiteľný prvý stupeň rakety sa vydal späť na Zem, kde vertikálne pristál na plošine situovanej v mori.

SkryťVypnúť reklamu

Cena misie? Zrejme desiatky miliónov

Trajektória vynesie kozmickú loď do výšky 575 kilometrov, čo predstavuje väčšiu vzdialenosť, než v akej sa pohybuje Medzinárodná vesmírna stanica (ISS).

Všetci vesmírni turisti tejto súkromnej misie s názvom Inspiration4 sú Američania. Kapsula s posádkou pristane do mora pri pobreží Floridy.

Vesmírny výlet si objednal 38-ročný podnikateľ a miliardár Jared Isaacman, zakladateľ platobnej služby Shift4 Payments, ktorý je zároveň veliteľom misie.

Spoločnosť SpaceX cenu misie nezverejnila, podľa AFP však ide o desiatky miliónov dolárov. Jeho traja spoločníci boli vybraní na základe súťaže.

Šesťmesačný výcvik

Posádka musela pred štartom absolvovať šesťmesačný výcvik, ktorý zahŕňal i výstup na stratovulkán Rainier v USA, podstúpenie vysokého preťaženia a pobyt v beztiažovom stave.

SkryťVypnúť reklamu

Počas letu budú analyzované ich biologické dáta, ako aj kognitívne schopnosti s cieľom štúdia vplyvu vesmíru na zdravie človeka.

Let by mal byť plne automatizovaný, ale spoločnosť SpaceX posádku vyškolila, aby bola v prípade núdzovej situácie schopná prevziať kontrolu nad kozmickou loďou.

Pre SpaceX je to celkovo štvrtá misia s ľudskou posádkou. Spoločnosť pre americkú vesmírnu agentúru NASA dopravila na ISS už desať astronautov.

Štart rakety je na videu v čase po 4:17:00.

Načítavam video...

Vesmír

Elon Musk.

Tento muž je otvoreným nepriateľom EÚ, vraví nemecký europoslanec.


SITA
Ilustračné foto

Sonda mala skúmať Venušu, porucha ju uväznila na vysokej eliptickej obežnej dráhe okolo Zeme.


TASR 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu