Obchodom s aplikáciami končí éra
Klik sme nahrávali vo štvrtok na obed a v podcaste sme nezachytili vývoj z piatka.
V piatok sudkyňa Yvonne Gonzalez Rogers vydala rozhodnutie v spore Apple a Epic Games. Sudkyňa vydala rozhodnutie, ktoré je prehrou pre obe strany sporu.
Odmietla síce hlavnú žalobu firmy Epic a nariadila jej doplatiť ušlé straty (približne 3,5 milióna dolárov), o ktoré Apple prišiel, keď firma v rozpore s pravidlami Applu zmenila platobné brány v hre Fortnite. Zároveň však vydala nariadenie, ktoré zakazuje Applu akýmkoľvek spôsobom obmedzovať to, aké odkazy a tlačidlá na alternatívne platby môžu vývojári umiestňovať do vlastných aplikácií.
V praxi tak umožnila vývojárom obchádzať platobné brány Applu, pri použití ktorých si firma berie podiel 30 percent z podstatnej časti transakcií. Nariadenie nadobudne platnosť o 90 dní.
Epic musí Applu zaplatiť niekoľko miliónov dolárov a nedostal povolenie úplne obísť technológie Applu. Apple zároveň stráca možnosť vynucovať si od vývojárov využívanie vlastnej platobnej brány, čo mu prináša ročne tržby v rádoch desiatok miliárd dolárov.
Je pravdepodobné, že obe strany sa voči rozhodnutiu sudkyne odvolajú. No argumenty súdu v plnom znení rozhodnutia sú veľmi zaujímavé.
Sudkyňa tvrdí, že sa nepodarilo dokázať fakt, že Apple je monopol alebo že by sa správal spôsobom obmedzujúcim konkurenciu. Zároveň ale súd uznal, že Apple nemá právo obmedzovať to, akým spôsobom chcú vývojári aplikácie komunikovať so svojimi zákazníkmi.
Veľmi zjednodušene, súd tvrdí, že ak vývojári aplikácie presvedčia zákazníka, aby použil iný platobný nástroj ako ponúka Apple, firma im v tom nemôže brániť len preto, že aplikácia sa nachádza na obchode prevádzkovanom Applom.
Súd nakreslil okolo vnútorného obsahu aplikácie akúsi pomyselnú bariéru a preťal prepojenie medzi obchodom s aplikáciami a ich vnútorným obsahom. Neuznal tak argumenty Applu, ktorý tvrdil, že obchod a aplikácie sú súčasťou jedného obchodného a používateľského prostredia.
Rozsudok je ďalším naštrbením doterajšieho obchodného modelu Applu aj Googlu. Obe firmy si od vývojárov pýtali približne rovnaký podiel z transakcií vykonaných v ich ekosystéme. No úrady a zákonodarné zbory v Južnej Kórei, Japonsku a rôznych európskych krajinách model postupne rozoberajú.
(The Verge, FWIW by David Tvrdon)
Bitcoin je legálne platidlo (v Salvádore)
Kryptomena Bitcoin sa stala legálnym platidlom v štáte Salvádor. Krajina chce zavedením meny zjednodušiť a zlacniť prevody peňazí zo zahraničia a rozhýbať ekonomiku.
Deň uvedenia ukázal jedno z hlavných rizík spojených s legalizovaním bitcoinu. Hodnota kryptomeny sa po správach o chaose sprevádzajúcom zavedenie nového platidla v krajine prepadla za jeden deň o necelú pätinu.
Bitcoin je náchylný na prudké výkyvy hodnoty, čo komplikuje využívanie meny v bežnom platobnom styku. Ak sa hodnota vašej výplaty môže zo dňa na deň prepadnúť o pätinu, budete len ťažko nastavovať rodinný rozpočet.
Krajina prosto spravila veľkú stávku na to, že bitcoin bude aj v nasledujúcich rokoch rásť.
(NY Times)
Facebook a Ray-Ban predstavili smart okuliare Stories
Okuliare vyzerajú na prvý pohľad ako klasické Ray-Ban slnečné okuliare. V ráme sa nachádzajú dva fotoaparáty, reproduktory nad uchom, dotyková plocha na ovládanie zvuku a fyzické tlačidlo. Predávajú sa za 299 dolárov a sú dostupné vo vybraných krajinách.
K okuliarom vytvoril Facebook špeciálnu sprievodnú aplikáciu Facebook View, ktorá sťahuje nasnímané fotky a videá. Keď Stories snímajú, svieti malé biele svetlo, ktoré však mnohí recenzenti označili za málo viditeľnú indikáciu snímania.
Facebook zabudoval do okuliarov aj jednoduchého hlasového asistenta, ktorý reaguje na pokyn "Hey Facebook".
Obe spoločnosti v podstate skopírovali nápad Snapchatu so smart okuliarmi z roku 2016 alebo Amazonu a jeho produktu Echo Frames z 2020. Avšak vďaka pokroku v technológiách sa im podarilo vyrobiť produkt, ktorý vyzerá naozaj dobre.
Nikde na okuliaroch sa nenachádza značka Facebooku. Obe firmy uzatvorili niekoľkoročné partnerstvo a Stories je len prvým spoločným produktom.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie od SME
☀️ Ranný brífing SME: Prehľad najdôležitejších správ dňa každé ráno počas pracovného týždňa. Odoberať >
✍️ Výber šéfredaktorky: Šéfredaktorka Beata Balogová každý týždeň odporúča články, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Odoberať >
? Víkendový výber: Zaujímavé rozhovory, príbehy či výlety do histórie. To najlepšie z víkendového čítania priamo na váš e-mail. Odoberať >
? Výber rozhovorov: Raz týždenne vyberieme najzaujímavejšie rozhovory, ktoré spravili naši kolegovia. Odoberať >
? Veci verejné Mikloša a Beblavého: Ivan Mikloš a Miroslav Beblavý striedavo komentujú spoločenské a politické dianie. Odoberať >
Správičky
Test Galaxy Z Fold3 . Tretia generácia skladacieho smartfónu je pre Samsung zásadným modelom, hoci sa to na prvý pohľad vôbec nemusí zdať. Po dlhých rokoch totiž nahrádza veľmi úspešnú sériu Note, ktorá mala množstvo oddaných fanúšikov. Na Slovensku si zákazníci za 16 dní objednali nový Fold v množstve, ktoré zodpovedá celoročnému predaju modelu predchádzajúcej generácie. (SME Tech)
Amazon predstavil vlastnú smart TV so všetkým, čo by ste v nej od Amazonu čakali. Spoločnosť roky predávala zariadenia Stick, vďaka ktorým si mohli používatelia pripojiť malé USB zariadenie do TV a mali prístup k mnohým aplikáciám. V októbri uvedie na trh Amazon Fire TV Omni Series. TV bude začínať od 410 dolárov a bude dostupná najprv v USA a Kanade. Cez hlasového asistenta Alexa sa bude dať ovládať takmer všetko, vrátane niektorých funkcií v aplikácii Netflix. Okrem toho bude obsahovať aj natívnu TikTok aplikáciu. (Variety)
Po rovnakých oznamoch od Google a Apple aj Microsoft odkladá oficiálny návrat späť do kancelárií na neurčito. (The Verge)
Intel plánuje v Európe postaviť novú továreň na výrobu čipov v hodnote až 95 miliárd dolárov. V čase globálnej krízy v dodávkach čipov ide o vítanú správu. Šéf Intelu Pat Gelsinger o plánoch posledné mesiace rokoval s politikmi v Bruseli. (Wall Street Journal)
Logitech predstavil dock, ktorý má vyriešiť všetky vaše problémy s domácou kanceláriou. Môžete do neho zapojiť svoj počítač, dva externé monitory, má niekoľko USB výstupov, obsahuje reproduktor aj mikrofóny. A zariadeniu Logi Dock môžete umožniť aj prístup ku svojmu kalendáru, na nové udalosti ako pracovné stretnutia vás vie upozorniť zapnutím svetla. (The Verge)
Podcasty denníka SME
Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.
Pravidelné podcasty:
- Dobré ráno - denný spravodajský podcast
- Piatoček - satirický podcast
- Rozhovory ZKH - diskusná relácia
- Ľudskosť - podcast o mentálnom zdraví
- Dejiny - týždenný historický podcast
- Klik - týždenný technologický podcast
- Index - týždenný ekonomický podcast
- Vertigo - podcast o filmoch a seriáloch
- Zoom - týždenný vedecký podcast
- Tech_FM - týždenný vedecko-populárny podcast
- Vizita - týždenný podcast o zdraví
- Rutina - podcast o kráse a starostlivosti o telo
- Disinfo Report - podcast o dezinformáciách
- SME výber (Na Slovensku aj po anglicky, Teplá vlna, Ľudia píšu Tisovi, Ako šafránu)
Minisérie:
- TransFér - podcast o transrodových ľuďoch
- My sa vám ozveme - podcast o znevýhodnených na trhu práce
- Odsúdení na neúspech - podcast o vylúčených komunitách
- Gyncast - podcast o gynekologických a pôrodníckych témach
- Klímapodcast - o klimatickej kríze
- ZAŽI_SK - cestovateľský podcast
- Medzi nami
- Odkrývanie - podcast Dokumentačného strediska holokaustu
Sportnet.sk podcasty:
- Sportnet podcast - denný podcast portálu Sportnet.sk
- Oh my Hockey! - týždenný podcast o NHL
- Vykroč - rozhovory so športovými osobnosťami
- Spoza piva - týždenný podcast o futbale
- Futbalová neštandardka - mudrovačky o futbale
- Lexikón športu - športové zaujímavosti a fakty z histórie
Partnerské podcasty:
- Všesvet - cestovateľský podcast
- Vedátorský podcast
- Pravidelná dávka - vzdelávací podcast
- Ulica nie je domov - podcast organizácie Depaul
- Svet medzi riadkami - podcast organizácie Človek v ohrození
- Knižná revue - podcast Slovenského literárneho centra
- Neumlčaní - podcast Úradu na ochranu oznamovateľov
- Vedecký podcast SAV - podcast Slovenskej akadémie vied
- SND – Sme Národné - podcast národného divadla
- Kvantum ideí - veda a filozofia
- Zblízka - podcast Slovenskej filmovej a televíznej akadémie
Archív:
- Mimóza - víkendový podcast
- Rozprávky SME (číta Robo Roth)
- Dobrú chuť - podcast o jedle a varení
- Bezpečne SK - diskusná relácia o obrane a bezpečnosti
- Za volantom
- Modrá vlna - podcast o EÚ (web podcastu)
Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.