ZÜRICH. Až 62,8 bilióna desatinných miest sa podľa nového rekordu nachádza vo švajčiarskom výpočte čísla pí.
Jeden bilión, na ilustráciu, predstavuje milión miliónov. Doterajší rekord zo Spojených štátov za Ludolfovo číslo 3,14 ukladal ešte 50 biliónov desatinných miest, informoval spravodajský server Nau.ch.
Pracovníci univerzity so sídlom v Chure oznámili výsledok svojej práce Guinnessovej knihe rekordov. Plné znenie čísla bude zverejnené až po tom, čo bude zápis do zbierky rekordov dokončený.
Pomer obvodu kruhu k jeho priemeru
7817924264. Tak podľa vedcov z vysokej školy kantónu Graubünden znie posledných desať známych číslic tejto zrejme najznámejšej matematickej konštanty.
Výpočet umožnil vysoko výkonný počítač, ktorý s ním strávil 108 dní a deväť hodín.
Pí je číslo, ktoré udáva pomer obvodu kruhu k jeho priemeru. Jeho prvá číslica 3,14 je celosvetovo dobre známa, číslo je však nekonečne dlhé. Predĺženie známej sekvencie číslic pri pí je veľmi ťažké, pretože číslo sa neriadi žiadnym stanoveným modelom.
Dlhá verzia pí sa nepoužíva
Pí sa používa v inžinierstve, fyzike či pri prieskumoch vesmíru, pretože jeho hodnota sa môže využiť pri výpočtoch vĺn, kruhov a valcov.
Snaha o dlhšiu verziu čísla je dlhodobou zábavou matematikov. V reálnom svete však jeho predĺžení prílišné využitie nemá.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pri svojich výpočtoch používa pí s 15 číslicami.