Hranicu vesmíru dodnes prekonalo už viac ako 550 ľudí. V utorok krátko po tretej poobede sa k nim počas vesmírneho výletu pridal aj najbohatší muž sveta Jeff Bezos.
"Mal som vysoké očakávania, ale tento let ich dramaticky prekonal," povedal miliardár počas tlačovej konferencie po lete.
Na rakete a kapsule New Shepard s ním letel jeho brat Mark. Na palube bol aj holandský tínedžer Oliver Daemen, ktorý sa stal najmladšou osobou vo vesmíre.
Jedno miesto obsadila aj pilotka v dôchodku Wally Funková. Má 82 rokov a je tak najstaršou osobou, ktorá navštívila vesmír.
Systém New Shepard patrí Bezosovej spoločnosti Blue Origin, ktorá chce na ňom ponúkať vesmírnu turistiku pre platiacich zákazníkov. Zatiaľ nie je zrejmé, koľko bude takáto letenka stáť.
Bezos sa poďakoval všetkým pracovníkom misie, svojej mame a nakoniec aj zamestnancom a zákazníkom Amazonu. "Lebo vy ste za to všetko zaplatili," dodal s úsmevom.
Pár minút mikrogravitácie
New Shepard je suborbitálna raketa Bezosovej spoločnosti Blue Origin. Prívlastok suborbitálna znamená, že nedosiahne obežnú dráhu Zeme. Raketa aj kapsula sú automatizované, posádka ich neriadila.
V požadovanej výške nad Zemou raketa vypustila kapsulu s posádkou a tá dosiahla výšku 105 kilometrov nad zemským povrchom. Vo výške sto kilometrov je pritom medzinárodne uznávaná hranica medzi atmosférou a vesmírom. Znamená to, že posádka bola vo vesmíre.
Na vrchole trajektórie zažili tri až štyri minúty zníženej gravitácie. "Pripadalo mi to také normálne a pokojné," povedal Bezos o mikrogravitácii. "V skutočnosti je to omnoho lepší pocit ako gravitácia."

Bezosov let sa uskutočnil deväť dní po tom, ako sa miliardár Richard Branson zúčastnil na suborbitálnom lete na lietadle svojej spoločnosti Virgin Galactic. Lietadlo dosiahlo výšku 86 kilometrov nad povrchom, pričom Spojené štáty americké pokladajú výšku osemdesiat kilometrov za hranicu kozmu a vzdušného priestoru.
Obaja miliardári si na internete vyslúžili kritiku za to, že peniaze za drahé lety do vesmíru mohli minúť na riešenie problémov, ako sú hlad a chudoba na Zemi. V istom momente sa objavila aj petícia, ktorou ľudia žiadali, aby mal Jeff Bezos zákaz vrátiť sa z vesmíru na Zem. Podpísalo ju viac ako 160-tisíc ľudí.
Svojim neprajníkom sen nesplnil. Po desaťminútovom lete štvorčlenná posádka úplne bez problémov pristála za pomoci spomaľovacích padákov.
Posádka
Raketa New Shepard mala do utorka za sebou pätnásť testovacích letov, zatiaľ boli všetky bez posádky.
Let v číslach
- Dosiahnutá výška kapsuly: 105 kilometrov nad povrchom Zeme
- Trvanie misie: 10 minút 10 sekúnd
- Najvyššia rýchlosť: 3595 kilometrov za hodinu
Na začiatku júna Jeff Bezos, ktorý zbohatol s firmou Amazon, oznámil, že na rakete poletí spolu so svojím bratom. Ide o vôbec prvý let s posádkou pre Blue Origin.
Jedno miesto v kapsule dala spoločnosť Blue Origin do dražby. Človek, ktorý za let zaplatil 28 miliónov dolárov, však nakoniec v utorok neletel. Oznámil, že má iný program a na let nemá čas.
Nahradil ho preto osemnásťročný Holanďan Oliver Daemen, ktorý bol v aukcii druhý. Mladík sa chystá študovať fyziku na vysokej škole. "Bolo to úžasné. Túto skúsenosť by malo zažiť čo najviac ľudí," povedal o zážitku z vesmíru.
Lístok na vesmírny let mu kúpil jeho otec, milionár Joes Daemen, ktorý založil holandskú investičnú spoločnosť Somerset Capital Partners. Nie je známe, koľko za let zaplatil.
Wally Funková dostala pozvánku na let Blue Origin priamo od Jeffa Bezosa. Funková v šesťdesiatych rokoch minulého storočia prešla podobnými fyzickými skúškami ako muži astronauti v NASA a snívala o kariére astronautky. Hoci bola pilotkou, NASA v tých časoch nevnímala ženy ako schopné cesty do vesmíru.
Vo svojich 82 rokoch sa tak konečne stala astronautkou vďaka komerčnému vesmírnemu programu. "Dlho som na to čakala. Zdolala som toľko astronautských tréningov, v Rusku, Amerike a vždy som prekonala mužov," povedala Funková a poďakovala sa Bezosovi.
Časová os letu New Shepard
Značka T je čas odletu. Štart bol o 15.12 h nášho času.
- T-45 minút: Posádka sa premiestnila k štartovacej rampe.
- T-30 minút: Posádka vystúpila na štartovaciu rampu a vošla do kapsuly.
- T-24 minút: Zavrel sa poklop na kapsule.
- T0: Štart.
- T+ približne 3 minúty: Kapsula prekonala výšku sto kilometrov nad zemským povrchom, ktorá sa všeobecne považuje za hranicu medzi atmosférou Zeme a vesmírom.
- T+ približne 4 minúty: Kapsula dosiahla vrchol svojej trajektórie a pasažieri zažili niekoľko minút zníženej gravitácie.
- T+8 minút: Prvý stupeň rakety New Shepard úspešne pristál.
- T+11 minút: Kapsula New Shepard s vypustenými padákmi dopadla opodiaľ.
- T+22 minút: Otvoril sa poklop a vystúpili astronauti.