SME

Miliardár Branson odštartoval éru vesmírnej turistiky, predbehol Bezosa

Branson v raketopláne dosiahol okraj vesmíru.

Načítavam video...

SANTA FE, BRATISLAVA. Britský miliardár a majiteľ značky Virgin Richard Branson v nedeľu podvečer stredoeurópskeho času v raketopláne VSS Unity svojej spoločnosti Virgin Galactic spolu s päťčlennou posádkou dosiahol "okraj vesmíru" vo výške viac ako 80 kilometrov nad zemským povrchom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Splnil si tak svoju ambíciu zaviesť komerčné lety na okraj vesmíru. Podnikateľ podľa BBC tvrdí, že si chcel sám vyskúšať tento zážitok ešte predtým, ako ho ponúkne komerčným zákazníkom.

"Gratulujem celému nášmu úžasnému tímu vo Virgin Galactic za 17 rokov tvrdej práce, ktorá nás dostala až sem," povedal Branson v živom prenose počas návratu na Zem. Podľa miliardára to bol "zážitok na celý život".

SkryťVypnúť reklamu

Išlo o jeden z prvých komerčných výletov do vesmíru. Branson len o deväť dní predbehol svojho konkurenta, majiteľa spoločnosti Amazon a Blue Origin Jeffa Bezosa. Najbohatší muž sveta by mal do vesmíru cestovať na rakete New Shepard 20. júla spolu so svojim bratom a víťazom medzinárodnej aukcie.

Súvisiaci článok Lietadlo spoločnosti Virgin Galactic sa prvýkrát dostalo na pokraj vesmíru Čítajte 

Vesmírne lietadlo spoločnosti Virgin Galactic s názvom Unity uskutočnilo prvý úspešný suborbitálny kozmický let v máji. Až po treťom teste dostane zariadenie oprávnenie prevádzkovať komerčné lety.

Branson o 16:30 stredoeurópskeho času odletel s dvoma pilotmi, Daveom MacKayom a Michaelom Masuccim a s troma ďalšími pasažiermi – inštruktorkou astronautov Beth Mosesovou, inžinierom Colinom Bennettom a viceprezidentkou Virgin Galactic pre vládne otázky Sirishou Bandlovou.

SkryťVypnúť reklamu

Vesmírne lietadlo najskôr vyniesla do výšky 13 kilometrov jeho "materská loď" Eve, následne sa odpútalo a vďaka raketovému pohonu rýchlo vystúpilo do výšky viac ako 80 kilometrov, pričom dosiahli trojnásobnú rýchlosť zvuku. Do skutočného vesmíru sa loď nedostala - Kármánova hranica medzi zemskou atmosférou a kozmickým priestorom je určená na 100 kilometrov nad zemským povrchom.

Loď štartovala zo základne Spaceport America v Novom Mexiku. Po viac ako hodine a pol vesmírna loď opäť pristála na tom istom letisku. Posádka bola v beztiažovom stave len štyri až päť minút.

Spoločnosti Virgin Galactic blahoželala po úspešnej misii aj americká NASA.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu