Siemens si na tento rok pripravil kompletný nový rad mobilných telefónov s označením 75. Nadväzuje na úspešný rad 65, ktorý sa predáva od leta 2004. Prvou novinkou je model CX75, ktorý je pripravený pre strednú triedu. Tá je charakterizovaná dobrou výbavou za dobrú cenu.
Za rok sa toho môže v mobilnom biznise veľa zmeniť a práve model CX75 je toho príkladom. Jeho výbava je úplne identická s minuloročným top-modelom S65 a to čo sa ešte minulý rok predávalo za šestnásťtisíc bude tento rok dostupné za desať.
Stojí teda CX75 zato?
Dizajn a klávesnica
Kryt predchádzajúcej verzie telefónu CX75 zodpovedal strednej triede – zjavnému dojmu lacného plastu nepomohli ani nápadité farebné kombinácie. CX75 mieri podstatne vyššie – elegantná kombinácia matnej striebornej metalízy s modrošedou metalízou a výraznými pochrómovanými časťami krytu vyzerajú oveľa lepšie.
Dizajn telefónu je elegantný a usadený, osloví predovšetkým firemných zákazníkov, ktorých bude telefón reprezentovať na rokovaniach.
Nad displejom je neprehliadnuteľná mriežka krytu reproduktora. Displej je vložený do šedomodrého rámčeka. Celú vrchnú časť však ešte lemuje pochrómovaný rám, ktorý pokračuje až po funkčné tlačidlá zoskupené okolo joystika. Na pravej strane sú dve tlačidlá: spúšť fotoaparátu a Push To Talk. Vľavo je v spodnej časti len infraport. Navrchu je umiestnený úchyt na šnúrku. V spodnej časti je konektor na nabíjačku, ktorý poznáme z modelového radu 65.
Na zadnej strane je praktický konektor na externú anténu a hlboko vsadená šošovka fotoaparátu. Toto riešenie je dosť nešťastné – má ho aj S65. Pri bežnom používaní sa hlboko zasadená šošovka zanáša prachom a pred každým fotografovaním ju treba veľmi zložito a nešikovne čistiť.
Klávesnicu tvorí jednoliaty blok kláves oddelených úzkou štrbinou. Klávesy majú mierne vydutý tvar a dajú sa dobre nahmatať. Zvlášte si dizajnéri poradili s funkčnými klávesmi. Slabina modelu CX65 boli dve funkčné tlačidlá pod displejom, ktoré sa dali ťažko nahmatať a presne stlačiť. V snahe odstrániť tento problém je teraz na funkčných tlačidlách umiestnený výstupok v tvare zrnka, ktorý do dizajnu telefónu ani trochu nepasuje. Treba však uznať, že problém dokonale odstránil. Pod joystickom je nanápadne umiestnené tlačidlo rýchleho prístupu k internetu. Samotný joystick je štíhlejší ako v S65, no rovnako dobre sa ovláda.
Displej
Siemens CX75 má novú generáciu displejov s rozlíšením 132 x 176 bodov, ktoré zobrazia 262000 farieb. Displej je prekvapujúco fyzicky menší ako v prípade modelového radu 65. Šesťdesiatpätky majú fyzický rozmer displeja 3,1 x 4,1 cm, no sedemdesiatpäťky sa zmenšili na 2,8 x 3,8 cm. Siemens tým síce dosiahol zjemnenie pomerne veľkého rastra, no v dobe, keď ostatní výrobcovia displeje zväčšujú je tento krok zvláštny. Rovnako je na zamyslenie, prečo ide Siemens tvrdohlavo vlastnou cestou a vo svojich telefónoch ponúka len mierne modifikovanú verziu displeja, ktorý poznáme z modelového radu 65. Už k staršiemu displeju mala odborná verejnosť, ale aj používatelia niekoľko výhrad: má vysoký raster a kvalitatívne zaostáva za konkurenciou.
Rozdiel je zjavný najmä vtedy, ak vedľa seba položíte napríklad Nokiu 6230i a Siemens CX75.
Chceme byť objektívni a preto musíme spomenúť aj výhody displejov Siemensu – sú dobre viditeľné nielen v tme, ale aj na dennom svetle, čo sa napríklad nedá povedať o kvalitnejších displejoch Motoroly ale aj iných výrobcov. Samozrejme, s našimi výhradami budú súhlasiť len najnáročnejší zákazníci, bežný zákazník možno kvalitatívny rozdiel ani nepostrehne.
Ovládanie
Telefón nemá žiadne neobvyklé ovládacie prvky. Všetky funkčné tlačidlá sú sústredené okolo joysticku. Ten sa ovláda komfortne a presne.
Dve funkčné tlačidlá pod displejom dopĺňa jedno pod joystickom a klasické dve tlačidlá na prijatie a odmietnutie hovoru.
Menu telefónu
Model CX75 je úplne identický so starším modelom S65. Na prvý pohľad nájdete len dva rozdiely – CX75 má nové, farebne živšie grafické témy s prepracovanými ikonami a v submenu Doplnky pribudol prehrávač MP3.
V hlavnej ponuke sa zobrazuje 9 ikoniek – kontakty, zoznam volaní, surf/zábava, fotoaparát, správy, organizér, doplnky, moje súbory a nastavenia. Užívateľ si môže prepnúť zobrazenie aj na vertikálny pohyb po jednej položke so zobrazením veľmi veľkého písma. Submenu je textové, zobrazuje sa v riadkoch pod sebou.
Funkcie
Výbava sa v porovnaní s S65 zmenila len nepatrne: pribudol prehrávač MP3/AAC a pamäť má podľa vyhlásenia výrobcu kapacitu 14 MB, no nám softvér telefónu ukazoval len 8 MB.
Kontakty
Telefónny zoznam pracuje buď s internou pamäťou alebo pamäťou SIM karty, naraz sa pamäte využívať nedajú. Jednoducho však môžete nastaviť, ktorá z nich je prioritná. V telefóne je viacpoložkový zoznam s 20 pozíciami a jeho kapacita je 1000 miest.
Zoznam podporuje až 8 skupín volajúcich, ku kontaktom si môžete priradiť obrázok volajúceho. Praktická je aj funkcia vizitky, ktorú môžete posielať v prípade potreby buď do SMS alebo infraportom.
Aj v tomto telefóne je výborná správa hovorov. V podrobnom výpise nájdete telefónne číslo alebo meno z adresára, dátum a čas hovoru i jeho dĺžku. Číslo v zázname sa dá vytočiť, uložiť do telefónneho zoznamu, zmazať a čo je najdôležitejšie, jedným kliknutím naň môžete odoslať esemesku alebo ememesku.
Správy
CX75 podporuje tri bežné formáty správ: SMS, MMS a e-mail.
Spojené SMS podporujú maximálne 760 znakov, pri písaní sa priamo na dispeji odpočítavajú. Pamäť na prijaté SMS má kapacitu 100 správ, ďalšie však možno presúvať do archívu využívajúceho dynamickú pamäť telefónu s kapacitou 8 MB. Samozrejmosťou je slovník T9. Funkcia lupa dokáže zobraziť 6 alebo 11 riadkov textu.
MMS editor je štandardný, jednoduchý a prehľadný. To isté platí aj pre e-mailového klienta.
V ňom môžete používať päť účtov, vie pracovať aj s prílohami. Ďalšie funkcie patria k štandardu: podporuje protokoly POP3, IMAP4 a SMTP, dokáže sťahovať okrem celých mailov aj hlavičky. Maximálna veľkosť e-mailov je 99 kB.
Manažérske funkcie
Manažérske funkcie sú integrované v zložke Organizér, v telefóne je kalendár, pripomienkovač, poznámky, úlohy, zmeškané udalosti, diktafón a časové pásma.
V pekne graficky spracovanom kalendári nastavujete zobrazenie po dňoch, alebo týždňoch, do pamäte sa zmestí 1000 poznámok.
V kalendári môžete uložiť 6 rôznych druhov udalostí. Nastaviť sa dá aj to, akou hodinou sa začína váš pracovný deň, ktorým dňom chcete začať pracovný týždeň, ktoré dni chcete označiť ako „víkendové“, alebo či vás má kalendár upozorniť na sviatok vašich blízkych.
Pripomienkovač využíva rovnaký spôsob pridávania udalostí ako kalendár, v podstate to je len rýchlejší spôsob ukladania dát do kalendára.
V úlohách sa dá okrem dátumu a informácií uložiť aj priorita a aktuálny stav plnenia.
Poznámky majú viac možností využitia, suplujú napríklad funkciu elektronickej peňaženky – záznam si môžete diskrétne ochrániť heslom.
V telefóne nájdete aj praktický doplnok, ktorý zhromažďuje všetky „prešvihnuté“ termíny.
Kapacita diktafónu je po novom obmedzená len veľkosťou dostupnej pamäte, konečne urobíte aj dlhší ako minútový záznam. Ten sa dá z telefónu odoslať cez MMS, e-mail, bluetooth alebo infraport. Mikrofón je citlivý a reproduktor dostatočne výkonný, aby ste si záznam mohli komfortne prehrať.
Doplnky
Budík má pokročilé nastavenia: môžete si vybrať čas a dni, kedy zazvoní. Bohužiaľ, nastaviť sa dá iba jeden čas zvonenia.
Medzi ďalšími doplnkami je záznamník zvuku na zvonenie, kalkulačka, prevodník veličín, stopky a aplikáciu na synchronizáciu dát.
V doplnkoch pribudol aj úplne nový MP3 prehrávač. Nedokáže prehrávať skladby po jednej, od používateľa vyžaduje vytvorenie playlistu, ktorý sa ukladá v štandardnom formáte m3u.
Pri prehrávaní zobrazuje základné informácie uložené v MP3. Prehrávač je jednoduchý, no plní svoj účel. Videli sme však už v telefóne aj lepšie.
Súborový manažér
S dátami v telefóne možno ľubovoľne pracovať – presúvať ich, kopírovať, vytvárať adresáre, atď.
Java hry
V telefóne je sedem hier, z toho mnoho logických. Kvalita hier nezodpovedá avizovanej podpore 3D pre Javu, ale aj tak sa s telefónom zabavíte.
Magicphoto – skladanie rozhádzaných obrazcov
Photo Guess – pexeso
Seabattle – námorná bitka
Siemens Music Pinball – pinball podfarbený dynamickou hudbou
Super Stack Attack – plošinová skákačka
Sumo Smash – jednoduchá behačka, kde sumo zápasník zbiera sushi
Worms Forms – stará známa hra s červíkmi
Aplikácie
V CX75 nájdete štyri java aplikácie, ďalšie je, samozrejme, možné stiahnuť z webu. V telefóne nechýba jednoduchý editor fotografií. Novinkou je Blogging Client, program, ktorý umožňuje blogovať priamo z mobilného telefónu. V ponuke nájdete aj aplikáciu Download asistent s peknou animovanou postavičkou a My Photos Online na ukladanie fotiek z telefónu.
Personalizácia
Telefón si môžete prispôsobiť wallpapermi a screensavermi, ktoré dopĺňajú podarené farebné témy. Siemens konečne integroval do telefónu podporu MP3 a AAC zvonení. Nechýbajú ani polyfonické zvonenia.
Dáta
Na internet sa dostanete cez WAP 2.0 a GPRS triedy 10. Súčasťou výbavy je infraport a bluetooth. Telefón možno synchronizovať s počítačom.
Synchronizácia
Siemens dodáva k telefónu balík aplikácií na synchronizáciu a komfortnú prácu. Telefón sa dá k počítaču pripojiť buď cez kábel alebo bluetooth.
Pamäťová karta
Do telefónu pasuje zmenšená RS (Reduced Size) MMC karta, ktorá sa dosť nešikovne vkladá tesne nad konektorom napájania. V základnom balení predáva Siemens mobil priamo s kartou s kapacitou 32 MB. Práca s kartou je jednoduchá a telefón ju výborne integruje do všetkých dôležitých častí menu.
Fotoaparát
V CX75 nájdete fotoaparát s rozlíšením 1,3 megapixla – je identický s fotoaparátom v S65. Fotí v piatich úrovniach kvality, najvyššie rozlíšenie je 1280 x 960 bodov. Fotiť môžete v troch farebných módoch, nastaviť sa dá jas i kontrast. Nastaviť sa dá aj vyváženie bielej. Jedným kliknutím sa dá prepnúť režim fotografovania na snímanie videa, bohužiaľ, bez ohľadu na veľkosť voľnej pamäte nakrútite video s dĺžkou iba 30 sekúnd.
Od fotografií napriek vysokému rozlíšeniu nečakajte žiadne zázraky. Fotoaparát nezvláda plynulé farebné prechody (napríklad odtiene modrej na oblohe) a je nepoužiteľný na fotografovanie zblízka. Na zachytenie dôležitého momentu však stačí a výsledné fotografie sú rozhodne použiteľnejšie, ako v predchádzajúcich VGA rozlíšeniach.
Batéria
V CX75 je použitá rovnaká batéria ako v S65 - Li-Ion s kapacitou 750 mAh. Zatiaľ čo S65 pri štandardnom používaní vydrží na jedno nabitie asi 2 dni, CX75 už ponúka lepšiu správu energie a dlhšiu výdrž. Pri porovnateľnej frekvencii použitia, akú sme mali pri teste S65 vydrží nový CX75 o deň až dva dlhšie. Stále je však čo zlepšovať.
Celkové hodnotenie
Siemens CX75 bol prvým z radu 75, ktorý sme pre vás testovali. Pravdupovediac, čakali sme nový softvér a redizajn S65 nás trochu zaskočil. Na druhej strane už model S65 je výborne zladený mobil a to, že CX75 kompletne prebral jeho funkcie a výbavu vnímame veľmi pozitívne. V strednej triede totiž pribudol výborne vybavený mobil s podporou pamäťových kariet a MP3 prehrávačom. Ak bude CX75 kopírovať cenovú politiku CX65, máme sa na čo tešiť. Nedotovaný telefón by sa mal začať predávať na úrovni 10000 Sk a cena dotovaného telefónu by mala postupne spadnúť až pod 1000 Sk. A to bude pri tejto výbave veľmi slušná ponuka.